HD 8730M ile oyuna girilirse bilgisayar bozulur mu?

Uygar Tatar

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel HD Graphics 4000, Amd Radeon 8730M, 8 GB RAM, İntel İ7 3517U
Meslek
Youtube: u1y94r
5 ay önce bilgisayarım kafayı yemişti ve tamirciye vermiştik. Tamir ettiğinde ise oyun oynama, bilgisayarın kapanır ve bir daha açılmaz dedi. Kafayı yiyen ekran kartım AMD Radeon HD 8730M idi ve iki ekran kartım vardı ve şu an bir tanesi hala duruyor. O ise HD Graphics 4000. Tamirci bana yalan söylemiş olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arızayı tam bilmeden yorum yapmak doğru olmaz. Eğer ki GPU'da sıkıntı varsa çöker. Büyük ihtimalle de böyledir.

Diğer ekran kartını göremiyorum dediğinize göre; sanırım cihaza UMA diye bilinen işlem yapılmış. Bu işlem, arızalanmış harici ekran kartının donanım seviyesinde müdahale ederek devre dışı bırakılması olarak tarif edilebilir. Tamiri mümkün olmayan veya çok pahalıya gelen arızalarda, en azından bilgisayar dahili ekran kartıyla çalışabilsin diye bu işlem yapılıyor.

A uma işlemi yapıl.

Diğer ekran kartını göremiyorum dediğinize göre; sanırım cihaza uma diye bilinen işlem yapılmış. Bu işlem, arızalanmış harici ekran kartının donanım seviyesinde müdahale ederek devre dışı bırakılması olarak tarif edilebilir. Tamiri mümkün olmayan veya çok pahalıya gelen arızalarda, en azından bilgisayar dahili ekran kartıyla çalışabilsin diye bu işlem yapılıyor.

Peki uma yaptı ise bir oyuna girebilir miyim?

Uma işleminden sonra oyun açmanız problem olmaz. Ama harici ekran kartınız artık olmadığı için oyun performansınız çok düşük olacaktır.
Yani Intel HD Graphics 4000 ile pek fazla oyun oynayabileceğinizi sanmıyorum.

Eskiden zaten 40-60 FPS alıyorum Valorant'ta tekrar 40-60 olur muhtemelen.

CS:GO 60 FPS alır yine de 480P'de.

CS:GO ayarlarım var idi 200 FPS alıyorum ama şimdi yapsam 100 alır.
UMA işleminden sonra oyun açmanız problem olmaz. Ama harici ekran kartınız artık olmadığı için oyun performansınız çok düşük olacaktır.
Yani Intel HD Graphics 4000 ile pek fazla oyun oynayabileceğinizi sanmıyorum.

Peki Arduino ile ekran kartı yapsam çalışır mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı