HD çözünürlüklü bilgisayardan 4K televizyona 4K görüntü aktarma

S.T.A.R

Kilopat
4K destekleyen HDMI kablo ile, düşük çözünürlüklü laptoptan 4K UHD TV'ye görüntü aktarmak istiyorum. Fakat aklıma takılan şey şu, PC 1366x768 olduğundan içindeki 4K filmi görüntü kaybı yaşamadan HDMI ile aktarabilir miyim yoksa çözünürlük düşer mi?

Ya da görüntü kaybi yaşamadan veri aktarabilecegim yöntem bilen var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Filmi 4K aktarmak için görüntü ayarlarından "Bu ekranları yinele" aktif ise onu "Yalnızca 2 üzerinde göster" seçeneği ile değiştirin. Bu şekilde sadece televizyondan görüntü alırsınız ve çözünürlük de 4K olmuş olur.

Ekran kartınız 4K desteklemiyorsa görüntü kaybınız, hatta PC'de performans sorunları bile görülebilir.
Filmi 4K aktarmak için görüntü ayarlarından "Bu ekranları yinele" aktif ise onu "Yalnızca 2 üzerinde göster" seçeneği ile değiştirin. Bu şekilde sadece televizyondan görüntü alırsınız ve çözünürlük de 4K olmuş olur.

Hocam sanırım ikinizin söylediği farklı sonuçlar doğuruyor. PC muhtemelen 4k desteklemez çünkü eski. Ama benim amacım Tv'de kaliteli izlemek. Mümkün müdür?

Hocam sanırım ikinizin söylediği farklı sonuçlar doğuruyor. PC muhtemelen 4k desteklemez çünkü eski. Ama benim amacım Tv'de kaliteli izlemek. Mümkün müdür?
4K desteği olmayan bir sistem ile zaten 4K TV yi çalıştıramazsınız.
Arabiriminiz ne olursa olsun 4K için yeni model ekran kartlarından ve uygun güçte işlemci gerekmektedir.

Bigisayarın o 4K filmi sorunsuz bir şekilde kendi ekranında takılmadan oynatabiliyor mu? Öncelikle bunu belirlemen gerekiyor. Çünkü bilgisayar 4K çözünürlüklü video oynatamıyorsa o görüntüyü dışarı vermenin de bir anlamı yok.

En doğrusunu ve en mantıklısın Sercan1096 yazmış, bravo doğrusu. Pc kendi işlemcisiyle, mevcut ram kapasitesiyle ve ekr. kartıyla önce kendi ekranında (Kendi display'inde) bu 4K çözünürlüğü tam olarak, hiç takılmadan oynatabiliyor mu? Kendi orijinal ekranında oynatıyorsa en iyi ihtimalle HDMI çıkışıyla da bunu tek ekran çıkışı olarak seçilen 4 K LCD TV'nin harici ekranında gösterebilir. Yani mevcut sistemle direk ilgilidir bu durum. En kaliteli ses+ görüntü aktarımı da teorik olarak veya gerçekte hiç kuşkusuz HDMI kablosu ile olabilir.

Not: Bu sinyal aktarımı konusunda, örneğin çıkıştaki (Veri aktarım) kablosu o kadar da önemli değildir, full HD görüntü sinyali veren next HD uydu alıcımdan HDMI>vga adaptörle bu full HD çözünürlüğü, bir kayıp yaşamadan vga'lı lcd monitörlere (Bir odada 18.5 ". diğer bir odada ise 24" lik olan pc monitörlerine, uydu tv amaçlı kullanırken) sıkıntısız aktarabiliyorum, bunu bizzat denedim.

Yani diğer üyelerimizin de belirttiği gibi vga arabirimi de yüksek çözünürlükleri sıkıntısız iletebiliyor. Görüntü kalitesinde hiçbir fark yok. Denemek için bir gün vga'lı pc monitörünün vga kablosunu söküp ekr. kartındaki HDMI>vga'dan sonra çıkan vga sinyali ile bu monitöre aktardığımda hiçbir görüntü farkı veya bu görüntüde bir kalite farkı görmedim. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı