HD Graphics 630 Laptopta Nasıl G-Sync Açılır?

Qaxder

Centipat
Merhaba arkadaşlar. G-Sync destekleyen Gaming monitörüm var. NVIDIA 1050 Ti ekran kartım ve Intel HD Graphics 630 entegre grafik kartım var (ikisinin de sürücüleri güncel ve BIOS sürücüsü güncel). DisplayPort ile monitörü laptopuma bağladım ama NVIDIA Denetim Masasında ekran sekmesi çıkmıyor. Bunun sebebi optimus teknolojisi olduğunu duydum biraz araştırınca. Yani Intel Control Panelden yapmam gerekiyor sanırsam ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. G-Sync aktifleştirmek istiyorum ama NVIDIA Denetim Masasında ekran sekmesi yok. Yardım edebilirseniz sevinirim. :)

Çözüm
NVidia Denetim Masasından özelliği açarsanız, ekran kartını kullanmaya başladığınızda (oyunlar vs.) G-Sync de aktif bir şekilde çalışacaktır. G-Sync Nvidia teknolojisi, Intel'in değil.
Cevabınız için teşekkürler. Yanlışlıkla en iyi cevap olarak işaretledim. Nvidia Denetim Masasından özelliğini açabilmek için ''EKRAN'' sekmesinin olması gerekiyor. Bende sadece 3D Ayarları sekmesi var. Bunun sebebi de harici ekran kartımın olması sanırsam. G-Sync Nvidia teknolojisi olduğunu biliyorum. Yani benim sorunum G-Sync açabilmek için Nvidia Denetim Masasında ayarlama kısmının olmaması.

Önce monitörü bağlayıp sonra denetim masasını açmayı deneyin. Belki bilgisayarınızda G-Sync destekleyen bir ürün olmadığı için gözükmüyor, monitörü takınca gözükecektir.
Olmazsa şu videoyu izler misiniz? Çok bir bilgim yok G-Sync sorunları hakkında.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler. Bu videoyu 4 kere izledim aslında videoda benim sorunumla alakalı bir bilgi yok. Muhtemelen bir çözümü yok biostan belki intelin grafik kartını deaktif edersem olur onu da yapmayı bilmiyorum. Yabancı forumlarda da TR forumlarda da bulamadım bununla ilgili net bir cevap çok az kişi konu açmış zaten. Eğer bilen biri varsa yardımcı olursa sevinirim.

Açamazsın diye düşünüyorum. Açman için ekranı karta bağlaman lazım. Ama laptop'larda durum böyle değil.

Ekranı hangi porta bağlarsan bağla direk Intel karta bağlanıyor.
Displayport kablosunun bağlı olduğu taraf intel grafik kartının olduğu tarafta diğer tarafta nvidia 1050ti var eğer 1050ti bağlanabilirse yani displayport girişi oradan olursa Ekran sekmesi çıkıyor denetim masasında ama maalesef bende nvidia ekran kartının olduğu taraftan bağlanmıyor. Bazı forumlarda biostan intel grafik kartını deaktif edersen olma ihtimali var diye duydum ama bilemicem.
Belki @Recep Baltaş yardımcı olabilir.
Keşke görse de bi baksa ben de onun kadar bilgili birinin çözebileceğini düşünüyorum bu konuyu. Zaten 2 ihtimal var ya G-Sync açma ihtimalım sıfır ya da bir yolu var. Eğer açma ihtimalim yoksa bilmek istiyorum ki boşuna araştırmıyım :)
The reason you cannot use Optimus on a G-Sync panel, is due to how it is connected to your system. In a an Optimus enabled system the LCD is physically connected to the Intel GPU output, and ALL video is routed through the Intel GPU. This is why there is around a ~5% performance loss on Optimus systems, caused by the minute latency and overhead required to "steer" the video through the Intel GPU. In a G-Sync system, the LCD is physically connected to the output of the discrete nVidia GPU, bypassing the Intel GPU completely. There is no hack or trick to get it to work. It may be possible to open up the system, and move the LCD connector (assuming there is a header for both the Intel GPU and the nVIdia GPU), which would disable G-Sync. In order for G-Sync to work, the display has to be connected to a compatible nViida GPU, the Intel GPU won't work. Hope this helps, good luck!

ingilizce bir forumda gördüğüm bir yazı tam da benim sorunumu anlatıyor ama bunun dediğine göre G-Sync açmak imkansız

Son düzenleme:
Dostum senin forumlarda bulduğun ingilizce yazı dediğim gibi "The reason you cannot use Optimus on a G-Sync panel, is due to how it is connected to your system. In a an Optimus enabled system the LCD is physically connected to the Intel GPU output"

Intel'e bağlanıyor ekran Nvidia'ya değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı