HD Yerine SD Çözünürlük Kullanmak

Ragle Gumm

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, yeni bir PC toplattım internetten.
Monitör yerine televizyon kullanıyorum ve bağlantımı HDMI ile sağlıyorum.
Şu anki ekran kartı daha kuvvetli (AMD Radeon R7 240 - 4GB) ama masaüstümü SD çözünürlükte kullanmak isteyip SD görüntü alamıyorum. 1360x768 SD çözünürlük ideal, ancak 1360x768'i seçince gene HD görüntüyü geri zoomluyor. Hep HD görüntüyü downscaling yapıyor anladığım kadarıyla. Dolayısıyla internetteki videoların fotoğrafların falan kalitesi kaynak kalitesi daha yükselmemesine rağmen görüntü kalitesi yükseldiği için bozuluyor.
BIOS'tan da bir ayar bulamadım.

Eski kasadaki kart ile aynı monitörde 1360x768 SD çözünürlükle rahat kullanıyordum. Screen Resolution Changer diye bir programla masaüstünde yine SD kalitede görüntü alabiliyorum, ancak kapatıp açınca tekrar başa dönüyor. Sürekli programı açıp değiştirmem gerekiyor.

Biz çözüm bilen var mı? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
@SypeR

Tamamdır. Şu iki resmi kontrol edin.
İkisi de 1360x768 çözünürlükte aynı dosyadan aldığım görüntünün telefonla fotoğraf çekilmiş hali. Screenshot alınca aynı çıkıyor haliyle, ayarlar değiştiği için o yüzden göze görünen şeklini gösterebilmek için telefonla çektim.

Xcccc gibi alıyorum her restarttan sonra, oysa xeee almam lazım; bunun sebebi de sandığım kadarıyla ATİ Radeon'un yazılımının her şeyi 1080p'den geri downscale etmesi. 1080plik görüntüyü 1360x768e yeniden boyutlandırıyor, oysaki 480p'ye düşürüp 1360x768 olarak sergilemesi lazım.

NVDIA kullanırken bu sorun olmuyordu. Yeni bilgisayarla beraber bu sıkıntı çıktı.

Dosya Ekleri

• xcccc.jpg
    xcccc.jpg
    299,7 KB · Görüntüleme: 274
  • xeeee.jpg
    xeeee.jpg
    289,2 KB · Görüntüleme: 263
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı