HDD Bad Sector FPS'e etki eder mi?

grknaks

Hectopat
Bir ara yine bu HDD-SDD konusuna değinmiştim ama bu biraz daha farklı bir soru olacak. HDD'im yaklaşık 6-7 yıllık ve ömrünü bitirdi, son günlerini yaşıyor. :) Gördüğüm kadarıyla da bolca bad sector var. Laptopu yakın bir zamanda değiştireceğim fakat ondan önce bu laptopa birkaç dokunuş yapacağım. Bu bad sector'lu laptop çoğunlukla bir oyunu yüklerken ya da upload yaparken donabiliyor. Bunun için de oyunların arayüz ekranlarının hızlanması ve genel bir hızlanma için Samsung Evo 850 (250GB) alacağım. Bu SSD biraz da pahalı olmasından kaynaklı ( 400TL ) HDD almayı düşünmüyorum çünkü ortaya büyük bir fiyat çıkıyor ve bu düzeyde bir laptop için de fazla. (umarım hafıza problemi yaşamam)

Sözü biraz uzattım gelelim asıl konuya; aşırı ısınan ve bad sectorlu bir HDD'ye sahip laptopum LoL tarzı bir oyunda 110-80 FPS oluyor ve bir süre sonra 20'lere düşüyor ve sonra tekrardan 80 100 oluyor. Kısacası FPS düşüşü bolca yaşanıyor. Benim düşüncem macun ve SSD takılmasından sonra sabit bir FPS alırım. Sizce de bu FPS düşmeleri sıcaklıktan ve bozuk HDD'den oluyor olabilir mi?

Cevaplarınızı bekliyor, teşekkür ediyorum.
(Ayrıca bu sistemle LoL'de orta ayarlarda kaç FPS almam gerekir?) -macun sürülüp SSD takılmış hali-
SİSTEMİM:
  • Intel Core i5 2450M 2.50GHz
  • 4GB RAM
  • AMD RADEON HD 7400
  • Intel HD 3000

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Macun değişimi sonrası FPS'iniz normale dönecektir diye düşünüyorum. Görüyorum ki Windows 10 kullanıyorsunuz. Windows 10 kullanırken sürekli artan disk kullanımı yüzünden FPS düşüşleri yaşadığımı hatırlıyorum. Sizin de HDD'nizin sorunlu ve eski olduğunu hesaba katarsak muhtemelen buda FPS'inize etki eden bir durum. SSD ve macun değişimi sonrası sabit FPS alacaksınız. Ne alacağınız konusunda bir fikrim yok.
Macun değişimi sonrası FPS'iniz normale dönecektir diye düşünüyorum. Görüyorum ki Windows 10 kullanıyorsunuz. Windows 10 kullanırken sürekli artan disk kullanımı yüzünden FPS düşüşleri yaşadığımı hatırlıyorum. Sizin de HDD'nizin sorunlu ve eski olduğunu hesaba katarsak muhtemelen buda FPS'inize etki eden bir durum. SSD ve macun değişimi sonrası sabit FPS alacaksınız. Ne alacağınız konusunda bir fikrim yok.

Çözüm
W8.1 kullanmaktayım hocam. Ama yeni gelen SSD ile W10 yüklemeyi düşünüyordum. Sizce W10 oyunlar için uygun olmayacak mıdır?

Hayır Windows 10 kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Güncel bir işletim sistemidir. Ben 7'ye alıştığım için bunu kullanıyorum. SSD alırsanız kesinlikle Windows 10 kullanmalısınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı