HDD Bad Sector

P8Biscuit

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayar açılırken HDD'den kafa vurma sesine benzer bir ses geliyor ve sistemi de yavaşlatıyor. Bilgisayar açıldığında ise HDD gözükmüyor. Çok nadiren de olsa ses gelmiyor ve HDD çalışıyor. Fakat içindeki oyunları oynamaya çalıştığımda ya sesler donuyor ya da oyun donuyor. HDD'de önceden böyle bir problem yoktu. Diskin son 50 GB'i kaldığında bu problemle karşılaştım. Ben de "HD Tune" ile diski tarattım. Fakat bir tane bile Bad Sector'lu bölge çıkmadı. Ne yapmam gerek Disk şuan boşaltılmış vaziyette. Yavaş taramasının sebebi ise bu işlemi yaparken bir yandan da verileri yedekliyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    7,8 KB · Görüntüleme: 107
Son düzenleme:
HDD'lerdeki tek ariza tipi bozuk alan olusmasi degil. Disk pek cok elektronik bilesenden olusur. Bunlardan bir tanesi de kafayi hareket ettiren motor ve onu kontrol eden elektronik parcalar. Bunlarda bir sorun varsa kafa hareket etmiyor ve asiri enerji cekiyor olabilir. Bu da diskin kullanilamamasina yol acar. Benzer sekilde 2 TB bir diski bir kac ay once kaybettim. Icindeki verileri almak icin benzer bir diskin kartini kullandim. O diske pek bel baglamayin, her an bozulabilir.

Arkadaşlar bilgisayar açılırken HDD'den kafa vurma sesine benzer bir ses geliyor ve sistemi de yavaşlatıyor. Bilgisayar açıldığında ise HDD gözükmüyor. Çok nadiren de olsa ses gelmiyor ve HDD çalışıyor. Fakat içindeki oyunları oynamaya çalıştığımda ya sesler donuyor ya da oyun donuyor. HDD'de önceden böyle bir problem yoktu. Diskin son 50 GB'i kaldığında bu problemle karşılaştım. Ben de "HDD Tune" ile diski tarattım. Fakat bir tane bile Bad Sector'lu bölge çıkmadı. Ne yapmam gerek Disk şuan boşaltılmış vaziyette.Eki Görüntüle 503608
Kafa vurma sesi BAD SECTOR anlamına gelmez. Garantisi varsa DİSK'i garantiye gönderin yoksa değiştirmekten başka çareniz yok malesef.

Bende de HDD ses yapıyor ve hata veriyordu. PSU'dan gelen güç kaplosunu değiştirdikten sonra düzeldi. Pek mantıklı gibi görünmese de yine de denemeni tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı