HDD birkaç saniye donuyor

Wipzz

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, sistemimi 1 ay önce topladım ne yazık ki HDD'yi 2. el almak zorunda kaldım. 2 TB 7200 RPM bir harddisk aldım ama bayağı eski görünüyordu.
Aldığımdan beri Spotify'da müzik dinlerken ses donmaları, oyun oynarken anlık donmalar(5-6 saniye), normal kullanımda yine anlık donmalar yaşıyorum ama film veya video izlerken olmuyor. Sorunun harddiskten olduğunu düşünüyorum. Taramada Bad sector çıkmadı. Ben diğer tarama raporlarını resimli olarak koyuyorum yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler.

Sistemim:
R5 3600+RX 5600 XT
B450M S2H anakart
8x2 16 GB RAM
650 Watt PSU
2 TB 7200 RPM HDD (Seagate)

unknown.png
drtyjgyj.png

Son düzenleme:
Teşekkürler, hiç uğraşmadan yeni bir hdd ve ssd alacağım zaten sadece sorun hdd mi tam emin olmak istedim.

Alacağım teşekkürler
Bence HDD den deneyimlerime göre söylüyorum. Eski bir HDD taktım güncel bilgisayarıma haliyle oyunlarda güncel yükleme esnasında donmalar oluyordu. Dediğiniz gibi video izlerken veya webde gezerken bir sıkıntı yok. İçiniz rahat olsun HDD değiştirmek sorununuzu çözecektir.

Teşekkürler, hiç uğraşmadan yeni bir HDD ve SSD alacağım zaten sadece sorun HDD mi tam emin olmak istedim.

Aldığınız hatalar Smart ve yedek sektörler ile alakalı yani ciddi problemler içinde önemli dosyalarınız varsa yedeğini alın derim.
Ama siz genede Low Level format atın. Kullanabildiğiniz kadar kullanın.
Yeni SSD alacağım dediniz SSD alır yanına bu HDD'yi kullanırsınız.

Bence HDD den deneyimlerime göre söylüyorum. Eski bir HDD taktım güncel bilgisayarıma haliyle oyunlarda güncel yükleme esnasında donmalar oluyordu. Dediğiniz gibi video izlerken veya webde gezerken bir sıkıntı yok. İçiniz rahat olsun HDD değiştirmek sorununuzu çözecektir.
Tamamdır teşekkürler :)
Aldığınız hatalar Smart ve yedek sektörler ile alakalı yani ciddi problemler içinde önemli dosyalarınız varsa yedeğini alın derim.
Ama siz genede Low Level format atın. Kullanabildiğiniz kadar kullanın.
Yeni SSD alacağım dediniz SSD alır yanına bu HDD'yi kullanırsınız.
SSD aldıktan sonra oyunları şimdiki HDD'ye kursam tekrar donma sorunları olmaz mı peki

@Wipzz
Dediğim gibi aldığınız hatalar ciddi. Bu oynadığınız oyunla da alakalı. Kurarsınız bakarsınız net bir şey dememiz doğru olmaz. Ama HDD'nin sağlığını arttırmak amacı ile sıfırlama yapmanız şart. İçinde önemli bilgileriniz olmasın çünkü ömrü pek uzun değil.

Geri
Yukarı