HDD bozuldu

MertEren94

Hectopat
RAM
8 GB 3000MHZ
SSD veya HDD modeli
240 GB SSD, ST1000DM010-2EP1 1000 GB HDD
Ekran kartı
AMD RX570 4GB (Sapphire)
Anakart
B450M - HDV R4
İşlemci
AMD RYZEN 5 2600
ST1000DM010-2EP1 1 TB HDD'im var, bir ara çok az bad sector nedeniyle HDD Regenerator'dan regenere ettim (içindekileri silmeden) sonra düzeldi. Aradan zaman geçti, PC'yi yavaşlatmaya başladı, HD Tune ile taradım 1-2 tane bad sector gösterdi gerisi yeşildi, daha sonra takır tukur, cızır cızır sesler çıkartmaya başladı, önemsemedim. Son zamanlarda PC mavi ekran vermeye başladı, bir iki kere böyle oldu. En son mavi ekranı 3 gün önce Discord'da konuşurken verdi. PC'nin açılması bayağı uzun sürdü, açılırken HDD yine ses çıkarttı ve açıldığında hard disk yoktu, PC harf diski hiç görmüyordu. PC'deki kasmalar da gitmişti ama hatırladığım kadarıyla hala tak tuk ediyordu.

1 gün sonra PC'nin içini açtım hard disk kasaya göre biraz büyük o yüzden hard disk kısmına zar zor sıkıştırıp vidalamıştık, o yüzden yerinden çıkartamadım zaten kablolar da düzenli olduğu için yeniden tak çıkar çok zahmetli olurdu, görebildiğim kadarıyla kablolarda bir sıkıntı yoktu ama görüşüm de aşırı kısıtlı açıkçası her şey olabilir. Hard diski iki ittirdim elime ve PC'yi açtım, açılırken bayağı ses çıkarttı hard disk, açılması 5 dakika falan sürdü, sonra bilgisayarım kısmına girdim, hard disk "yeni birim D" olarak gözüküyordu ama altında GB yazmıyordu, üzerine çift tıkladım Windows yanıt vermiyor dedi, kasanın camını açıp hard diski elimle biraz aşağı yukarı oynattım, bayağı bir zaman geçti ve birdenbire dakikalardır devam eden hard diskin tak tuk sesleri sustu, hard disk ses çıkartmıyordu ve bilgisayarım kısmında eskisi gibi GB bilgisi ile beraber gözüküyordu. HD Tune'dan tarama yapmayı denedim ama yapamadım, yani kısmen. Sonuçlar ekte...

Hard diske çift tıkladım, açıldı içindeki dosyalar gözüküyordu ama dosya kopyalama, silme, taşıma işlemlerinde "var olmayan aygıt" hatası veriyordu, bazı dosyaların kendisinde bu hatayı veriyordu, bazılarının ise içindeki dosyalarda, biçimlendir kısmını açabildim ama size danışmadan bir şey yapmayayım dedim, bazı kısımları SS aldım hepsini eke koyacağım...
1.JPG
2.JPG
3e3232.JPG

ddd.JPG
ddddd.JPG
dddddww.JPG
ddffddd.JPG
deddd.JPG
dgsdgsdg.JPG
eeeee.JPG
ffddf.JPG
ffff.JPG
fvrrr.JPG

HD Tune Pro Bed Sector Taramaları buralarda otomatik olarak durdu.
Aynı taramayı birde HD Tune Free'den yaptım
sssf.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskin takılı olduğu SATA portunu değiştirmeyi deneyin.

@fromhell1 Kablolar kasanın alt kısmında, değiştirmem için hard diski sökmem lazım, geri takmam için de anakartı sökmem lazım. SATA portu değiştirmeyi son çare olarak deneyeceğim.
Başka çözüm önerileriniz var mı?
-
-
Uzun süre sonra HDD çalışır biçimde açıldı, işte health kısmının ekran görüntüsü, ne olmuş hard diske bilen var mı? Bad sector taraması devam ediyor (şu an çoğu yer yeşil), bitince Regenerator'den regenere etmeye çalışacağım, önerisi olan var mı?
lalilililile.JPG

@fromhell1 @Assecreed @mrht1234

Son düzenleme:
HDD ölüyor. Yakında benimkinden de beter olur. Reallocated sector count yani yedek sektör tükenmiş. Yedek sektörler tükenirse bozulan sektörlerin yerine yenisi gelmez, bu yüzden bunun gibi sorunlar olur. İnternet üzerinde araştırarak çok daha detaylı açıklamalar bulabilirsiniz ama ilk bakışımda bunu gördüm. Veri varsa yedeklemeyi deneyin ve HDD'yi bir daha kullanmamak üzere kenara kaldırın.

Geri
Yukarı