Çözüldü HDD Caddy'e takılan HDD gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sydron

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ASUS X556UF cihazıma Samsung SATA 870 EVO 250GB SSD alarak HDD yuvasına taktım.

Alfais Al-4716 marka Caddy ile laptoptaki mevcut HDD'yi CD girişine taktım.

SSD'e Windows 8.1 Pro kurulumu yaptım, tüm driverlar ve BIOS vb. güncel.

HDD yuvasına taktığım SSD gözüküyor, bazı programlar kurdum ama CD yerine Caddy ile taktığım mevcut HDD gözükmüyor.

BIOSta da, Aygıt Yöneticisi-Disk Sürücüleri'nde de gözükmüyor Caddyli HDD.

Ne yapmam gerekir? Montajı doğru yaptığıma eminim, gerekirse akşam tekrar kasayı açıp bakacağım.

Aklıma işletim sisteminden kaynaklı olduğu geldi? Sizce?

Aldığım SSD: Samsung SATA 870 EVO Dahili Katı Hal Sürücüsü, 250 GB ,SSD: Amazon.com.tr
Aldığım Caddy: Alfais Al-4716 SATA HDD Harddisk Caddy Kızak Kutu SSD Notebook , İkinci HDD Takma, 9.5 mm: Amazon.com.tr

BIOS ayarlarından SATA modunu değiştirip sistemi açmaya çalışın.
Daha sonra sistemi tamamen kapatıp SATA modunu AHCI yapın tekrar.
Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim ama maalesef başarılı olamadım.
BIOS'umun net olmayan (kusura bakmayın) fotoğraflarını göstermek istiyorum:

BIOS genel görünüm Main başlığı:
Boot1.jpg

Advanced bölümü ve sanırım bahsettiğiniz SATA modunun ayarlandığı kısım:
BIOS2.jpg
Advanced bölümündeki Graphics Configuration (ilgimi çekti):
BIOS3.jpg
Sizin bahsettiğiniz SATA modunun ayarlandığı kısım, AHCI'dan başka seçenek çıkmıyor gözüktüğü gibi:
BIOS4.jpg
Advanced bölümündeki USB Configuration kısmı.. İnternette bu HDD Caddy olayı için Legacy kısmını aktif et yazanlar vardı, ben de aktifleştirmiştim, normalde disabled idi:
BIOS5.jpg
Boot bölümü genel görünüm:
BIOS6.jpg
Save&Exit bölümü:
BIOS7.jpg

Bu resimlerden diskin takılı bile olmadığını anlıyorum. Acaba SSD'yi o kızağa takıp bakar mısınız?
İlginiz için teşekkür ederim. Maalesef acemi olduğumdan sonradan fark ettim, Caddy'e HDD'yi tam yerleştirememişim :)

Yuvada SSD, Caddy'de HDD takılı şu an, peki bunların performansını nasıl öğrenebilirim bir bilginiz var mı?

Yuvada SSD, Caddy'de HDD takılı şu an, peki bunların performansını nasıl öğrenebilirim bir bilginiz var mı?

Okuma-yazma hızlarını ölçmek için CrystalDiskMark, sağlıklarını öğrenmek için CrystalDiskInfo programlarını kullanabilirsiniz. Ek olarak HDD Sentinel programı da iyidir, kullanılabilir.

Aynen BIOS ayarları daha detaylı değişik durumlar için. Yani bu gibi durumlarda problemin her zaman basit bir durumdan kaynaklandığına odaklanın. Yuvanın oturmaması, windowsa format atarken tüm sürücülerin komple silinip yeniden boyutunun oluşturulmaması gibi, devamında gelen Windows'tan disk yönetiminden düzeltilebilmesi gibi çözümler.

Okuma-yazma hızlarını ölçmek için CrystalDiskMark, sağlıklarını öğrenmek için CrystalDiskInfo programlarını kullanabilirsiniz. Ek olarak HDD Sentinel programı da iyidir, kullanılabilir.
Çok teşekkür ederim, 5 yıllık HDD'nin bir ayağı çukurda, ileride onu da yenilemem gerekecek gibi :)
Aynen BIOS ayarları daha detaylı değişik durumlar için. Yani bu gibi durumlarda problemin her zaman basit bir durumdan kaynaklandığına odaklanın. Yuvanın oturmaması, windowsa format atarken tüm sürücülerin komple silinip yeniden boyutunun oluşturulmaması gibi, devamında gelen Windows'tan disk yönetiminden düzeltilebilmesi gibi çözümler.
Teşekkür ederim :)

Geri
Yukarı