HDD çok yavaş çalışıyor

SonKaptan

Hectopat
Harddiskim ilk aldığımdan beri çok yavaş çalışıyor artık canıma tak edince biraz araştırma yapıp HD Tune programından HDD performans vs. testlerini yapabileceğimizi gördüm. Bu arada bilgisayarımı aldığımdan beri oyunlarda droplanma var sürekli bu yüzden oyun oynayamıyorum. Pek fazla anlamadığım için sizlere sormak istedim. Sizce sorun nedir, droplanma bundan dolayı mıdır, bu dalgalanma normal mi?

23-Nisan-2020_20-10.png

23-Nisan-2020_20-11.png

23-Nisan-2020_20-14.png

Dosya Ekleri

• 23-Nisan-2020_20-09.png
    23-Nisan-2020_20-09.png
    22 KB · Görüntüleme: 44
  • 23-Nisan-2020_20-10.png
    23-Nisan-2020_20-10.png
    19,3 KB · Görüntüleme: 52
Birleştirme işlemini zaten yaklaşık 20 gün önce yapmıştım bayağı da uzun sürmüştü. Bu arada Laptop kullanıyorum hiç değiştirmedim HDD'mi ve bilgisayarım 1.5 yıllık.

Ama bir program veya oyun açıkken masaüstüne geçtiğim de değil google chorme, dosyayı bile açamayacak kadar yavaşlıyor yani bu normal olamaz. Daha önce de laptop kullandım 5400rpm ama hiç böyle bir sorun yaşamamıştım.

Avast antivurus kurup Avast cleanup disk doktoru diskteki hatalari bulup kendi otamatik duzeltiyor. Benim diskimde de sorun olusmustu duzeldi.
Lakin lisans girmen gerekir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Avast antivurus kurup Avast cleanup disk doktoru diskteki hatalari bulup kendi otamatik duzeltiyor. Benim diskimde de sorun olusmustu duzeldi.
Lakin lisans girmen gerekir.

Peki başka bir çözüm öneriniz var mıdır SSD almak dışında? Şu an malum dolardan dolayı çok pahalı.

Peki başka bir çözüm öneriniz var mıdır SSD almak dışında? Şu an malum dolardan dolayı çok pahalı.

Temiz Windows kurulumu Avast gibi saçma sapan antivirüs programları ve bileşenlerini kullanmayın idare edin biraz bütçe ayırın oyun oynamıyorsanız sadece internette dolaşmak video izlemek gibi ya da küçük oyunlar oynuyorsanız 120 GB SSD alın o HDD harici olarak kullanın ama biraz daha sabredip 240 480 GB SSD almanız.

Aklımda şu an zaten 120GB SSD almak var fakat bana şunun garantisi lazım. SSD alıp Windows'u kurduktan sonra HDD'e kurduğum oyunlarda droplanma geçecek mi asıl sorunum bu aslında.

Hocam Avast'ın ücretsiz versiyonu ile o işi halledebileceksem neden olmasın denemekten zarar gelmez ama Avast'ın Full sürümünü alamam şu an.
120 GB'lık M.2 bir SSD alabilirim ama dediğim gibi asıl sorunum droplanma. Hemen hemen her oyunda drop yiyorum ve bunun harddiskten kaynaklandığını düşünüyorum çünkü bilgisayarı normalinden çok yavaş çalıştıran bir HDD oyunlara da etki edecektir.

Avast disk doktorunu dene. Sorun duzelmezse dedigim gibi 120 SSD alip sistem C'yi ona kur,
1 TB bu hardisk depolama icin isini gorecektir.

Merhabalar, sorunun en sonunda HDD den kaynaklanmadığını, sorunun işlemciden olduğunu anladım. Dün gece AMD Utility ile bütün driverları kaldırıp laptopun kendi sitesinden driverları yükledim. Bilgisayar fark edilecek düzeyde düzeldi ve hızlandı fakat oyunlarda drop sorunu halen devam etmekte. MSI Afterburner ile değerleri kontrol ettiğimde işlemci kullanımının oyun oynarken sürekli %60-70'lerden %15-20'lere anlık düşüş yaşadığını gördüm ve tam o sırada FPS Droplanma oluyor. Çözüm termal macun ve fan temizliği gibi görünüyor en kısa sürede deneyeceğim.

Geri
Yukarı