HDD Düşük Okuma Hızı Sorunu

Fark89

Kilopat
Bende PC'ye bağlı 4 tane HDD ve 1 tane SSD var. Sistem SSD'ye kurulu bulunuyor. HDD'ler arası dosya aktarımı yaparken anti-virüs taramasına göre vs. saniyede 80-100 MB dosya aktarımı oluyor ama nedense diğer programlar, oyunlar vs. bu hızda dosyaları okuyamıyor. Örneğin Torrent kontrol ettirdiğimde 3 GB küsurluk dosya 5-10 dakikaya anca okunuyor ve görev yöneticisinden baktığımda saniyede 10 MB - 20 MB okuduğunu görüyorum veya oyun açtığımda HDD'den dolayı oyunlarda takılmalar oluyor ve bunlar olduğunda HDD'ler aşırı ses çıkarıyor. Spotify'da bile yerel dosyalardan eklediğim birkaç şarkı yüzünden aşırı ses çıkıyor ve dosyaları okuması bitene kadar Spotify kasıyor. Dosya aktarımı yaparken böyle bir sorun olmuyor ne aşırı ses çıkıyor ne de düşük hızda oluyor. Bunun nedeni nedir ve bir çözümü var mı? Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Genel PC Özelliklerim;
  • CPU Türü QuadCore Intel Core i7-870, 3200 MHz (24 x 133)
  • Anakart Adı Asus P7H55-M/USB3
  • 16 GB Ram
  • Birim Adı Kingston HyperX KHX1600C10D3/8G
  • Birim Adı Kingston HyperX KHX1600C10D3/8G
  • GeForce GTX 1050

HDD Modelleri şu şekilde;
MWSnap170.jpg

Hızları şu şekilde;

Hitachi HUA723020ALA641 SCSI Disk Device
Arabirim SATA-III
Arabellekten bilgisayara veri hızı 600 MB/s
Arabellek Büyüklüğü 64 MB

Geri kalan HDD'ler ise
Arabirim SATA-II
Arabellekten bilgisayara veri hızı 300 MB/s
Arabellek Büyüklüğü 32 MB

Son düzenleyen: Moderatör:
Disklerin yaşı doluluk oranı birleştirme yapılmaması durumunda gayet normal bir durum.
Büyük dosyalar tek parça sıralı okunabilirler. Diğer müzik .dll gibi küçük parçalar yavaşlatır.

Bazen bu yüzden Low Level Format ile komple disk silinir ve sistem tekrar kurulur. Bu esnada ayırma birim boyutuda 16kilobayt ver üzeri seçilirse diskte küçük dosyalar biraz daha yer kaplasa da daha hızlı okunabilirler.

Disklerin yaşı doluluk oranı birleştirme yapılmaması durumunda gayet normal bir durum.
Büyük dosyalar tek parça sıralı okunabilirler. Diğer müzik .dll gibi küçük parçalar yavaşlatır.

Bazen bu yüzden Low Level Format ile komple disk silinir ve sistem tekrar kurulur. Bu esnada ayırma birim boyutuda 16kilobayt ver üzeri seçilirse diskte küçük dosyalar biraz daha yer kaplasa da daha hızlı okunabilirler.
Doluluk fazla, fiyat düşsün diye eski aldım HDD'leri, çok sıkıntı yaşatan bi sorun değil bu bana ama bende bu nedenlerden dolayı olacağını tahmin etmiştim acaba başka bir şeyden mi kaynaklanıyor diye danışmak istedim.

Dediğiniz şekilde formatlarsam çok bi fark eder mi yoksa uğraşmak istemiyorum, aşağı yukarı tüm HDD'lerde dolu sayılır çünkü 50şer 100er 200er yer var ortalama hepsinde.

Sistem diski ve oyunlar için artık SSD dönemi malum.
İkinci el aldıysanız LLF işe yarayabilir. Küçük kapasiteli eski bir diskte deneyebilirsiniz. Depolama için kullanıyorsanız ayırma boyutunu 16k yapmanız iyi olacaktır.
Ben en yüksek verimi 32 ile aldım. En düşük okuma hızı 8mb/s'den 10 mb saniyeye. Yazma 4'ten 9'a.
Maksimumda ise Okuma ve yazma 103Mb'tan 110'na yükseldi.

Yani ortalama 6Mb bir yarar sağladı. 16k ve 32k en iyi değerleri veriyor. Daha üzeri ve altında düşüşler oluyor.
Disklerin IOPS performansına bağlı da değişebilirler Barracuda 7200.12 de aldığım sonuçlar böyle idi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı