HDD FPS değerine etki eder mi?

NurYılmaz

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle sistemle başlayacağım bilgisayarım kapanmadan önce sadece ekran kartımı SS alabilmişim. AMD Radeon HD 8350 ekran kartı ve hatırladığım 8 GB RAM kullanıyorum. Birkaç hatta 8 hafta önce bilgisayarımda ortalama bir oynuyorum ve ekran "HDMI no Signal" verip kapandı fakat kasa açıktı ekranı bir daha açamadım daha sonra hard diskin ömrünün kısaldığını öğrendim. Hard disk değişimi istiyor ve de şu an birkaç haftadır bilgisayarımı kullanmıyorum. Orta düzey bir sistemim vardı fakat kolaylıkla açabileceği uygulamaları 20-30 FPS açıyordu kısaca hard diskin yıpranması FPS düşürür mü? Değiştirmem gerekiyor mu yoksa sadece reset mi atılmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle sistemle başlayacağım bilgisayarım kapanmadan önce sadece ekran kartımı SS alabilmişim. AMD Radeon HD 8350 ekran kartı ve hatırladığım 8 GB RAM kullanıyorum. Birkaç hatta 8 hafta önce bilgisayarımda ortalama bir oynuyorum ve ekran "HDMI no Signal" verip kapandı fakat kasa açıktı ekranı bir daha açamadım daha sonra hard diskin ömrünün kısaldığını öğrendim. Hard disk değişimi istiyor ve de şu an birkaç haftadır bilgisayarımı kullanmıyorum. Orta düzey bir sistemim vardı fakat kolaylıkla açabileceği uygulamaları 20-30 FPS açıyordu kısaca hard diskin yıpranması FPS düşürür mü? Değiştirmem gerekiyor mu yoksa sadece reset mi atılmalı?

Harici diskler veya SATA diskler FPS'i etkilemez sadece açılmasında yüklenmesinde bilgisayarında açılmasında hızlanma olur. Tavsiyem sata ssd almanız aldıktan sonra zaten çok rahatlıcaksın

HDD'nin FPS'ye olan etkisi droplar olabilir o da her oyunda olmaz. Genelde açık dünya ve yarış oyunlarının HDD'den oynanması sonucu droplar görülebiliyor.

peki açık dünya oyunları için hangi kartı önerirsiniz kısaca genshin gibi 25 GB - 15 GB oyunlar için? (yani pek bilmiyorum ama ssd mi yoksa hddmi)

Son düzenleme:
Peki açık dünya oyunları için hangi kartı önerirsiniz kısaca genshin gibi 25 GB - 15 GB oyunlar için? (yani pek bilmiyorum ama SSD mi yoksa HDD mi)

Kart derken ekran kartı mı?

SSD yarış ve açık dünya oyunları için daha iyi, ama gidip de kronik sorunlu SSD alma.

Evet çok etkiliyor. Benim HDD'm çok eski ve yetersiz oyun oynarken HDD %100 kullanıma alınıyor. Bu da oyunlarda anlık FPS düşmesine neden oluyor aşırı sinir bozucu bir durum 340 FPS alırken 30 FPS'ye düşüyor veyahut 60 FPS alıyorum ama HDD %100 kullanıldığı için 60 değil de 20 FPS alıyormuşum gibi oluyor. Dün 2TB'lik yeni HDD aldım ileride bir tane de m2.0 SSD alacağım.

Geri
Yukarı