HDD hızı neye bağlı?

stopiscosse

Centipat
Daha fazla  
Merhaba eski bir HDD kullanıyorum ve disk çok yavaşlamaya başladı. HDD nasıl daha rahat okuma yapabilir bu disk sayısına (C:/D: 'ye bağlı mıdır? Hangi türde daha hızlı olursa öyle yapacağım tek diskse tek disk kullanacağım.

Merhaba eski bir HDD kullanıyorum ve disk çok yavaşlamaya başladı. HDD nasıl daha rahat okuma yapabilir bu disk sayısına (C:/D: 'ye bağlı mıdır? Hangi türde daha hızlı olursa öyle yapacağım tek diskse tek disk kullanacağım.
HDD sağlığınıza HDtune ile bakabilir misiniz?

Merhaba eski bir HDD kullanıyorum ve disk çok yavaşlamaya başladı. HDD nasıl daha rahat okuma yapabilir bu disk sayısına (C:/D:'Ye bağlı mıdır? Hangi türde daha hızlı olursa öyle yapacağım tek diskse tek disk kullanacağım.

Hocam onlar yanlış bilmiyorsam disklerin isimleri. Hızın onlarla bir alakası yok. Eskimiş bir HDD geri hızlandırılabilir mi hiçbir fikrim yok.

RPM, SATA versiyonu ve HDD kalitesine bağlı.

RPM: Revolution per minute demek. Anlamı dakikada yaptığı devir sayısı.
5400 veya 7200 RPM yani dakika da 5400 kes veya 7200 kes dönüyor demek. Bu HDD'nin hızını gösterir. Daha yüksek olması, performansı artırır.

SATA versiyonu ise daha fazla bant genişliği sunar. Bu da okuma/yazma hızını tetikler.

Kaliteli malzemelerden yapıldığı bilinen veya kaliteli olduğu bilinen markalar tercih edilmeli ki, HDD'den kalite aksın, performans aksın.

1600607543458.png

Health sekmesini de paylaşınız. Arka planda işlem yapmışsınız gibi duruyor tekrar yapıp paylaşın işlem yapmayıp.

Geri
Yukarı