HDD İçindeki Dosya ve Programları Bozuyor

vrizer

Hectopat
Daha fazla  
Beni çileden çıkaran bir sorunla uğraşıyorum. Geçen hafta kendim aldığım parçalarla bir oyuncu bilgisayarı kurdum. İstediğim rahatça oyun oynayabilmekti. Ama olmadı.

C sürücüm 120 GB'lık Kingston marka SDD ve D sürücüm de Western Digital 1 TB Caviar Black HDD. Windows 7'yi C'ye kurdum ki bilgisayar hızlı açılsın. Amaç oyun ve diğer dosyaları da D'ye kurmaktı. Steam'i kurdum ve güncelledim. Daha sonra Steam sorun çıkardı. Kendisini, indirdiğim ya da yüklediğim hiçbir oyunu açmadı. Sorun Steam'den kaynaklanıyor sandım ama yanılmışım. C'de hiçbir sorun yok bu yüzden program, sürücü ve Windows ile ilgili bir sorun yaşamadığımız için fark etmem uzun sürdü. Meğer benim hard disk içine yüklenen her dosyayı bozuyormuş. Aslında ilk yüklemede ve sonrasında sorun yok ancak bilgisayar yeniden başladığında ya da kapanıp açıldığında artık ne oluyorsa içindekiler bozuluyor ve açılamaz hale geliyor. Oyunu kurup yeniden başlattığımda artık bu oyun açılmıyor.

HDD'yi virüs ve malware taramasından geçirdim, 2 kere biçimlendirdim ancak halen aynı hatayı veriyor. İşin garip yanı bilgisayarın içinden bakınca aygıtta bir sorun yok gibi görünüyor. Yüksek ses çıkartmıyor ve ısınmıyor. Bilgisayarcı tanıdığımı inandıramadım. Benden HD Tune kurup taratmamı istedi. Olur da yine bir sorun bulamazsa ne yapacağım bilmiyorum.

Evet, önerisi olan var mı?

hdtune-sontarama.jpg

hdtune-sontarama2.jpg

Düşündüğüm gibi oldu. HD Tune bir sorun bulamadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • İlk tavsiyem BIOS güncellemesi.
  • Sonrasında SATA kablosunu değiştirmeni öneriyorum.
  • İşletim sistemini de Windows 8.1 64 Bit yaparsan daha iyi olacaktır.
Bunlardan sonra sorun devam ederse diskin Firmware'i bozulmuştur ve diskin garantiye gitmesi gerek.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı