HDD kullanarak SSD'ye Windows 10 kurmak

lafonten58

Femtopat
Windows 10'nu SSD'ye kurmak istiyorum ancak USB belleğim yok. HDD üzerinden 10-20 GB'lik bir disk oluşturup USB bellek ile Windows kurulumundaki gibi bir işlemle buradan SSD'ye Windows kurabilir miyim?

Konuyla ilgili tam bir bilgim yoktur. Fakat araştırdım biraz HDD bootable edilebiliyormuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Araştırmaya devam ediyorum.

Evet, atılabilir.
  1. Minidump Partition Wizard yazılımını kurun ve çalıştırın. Çıkan ekranda "Disk & Partition Management" seçeneğini seçin.
  2. UEFI kurulum yapmak istiyorsanız HDD'nize sağ tıklayın ve "Convert MBR to GPT Disk" seçeneğini seçin.
    3.png
  3. Aynı HDD'ye sağ tıklayın ve "Move/Resize" seçeneğini seçin..
  4. Çıkan ekranda en az 8 GB'lik bölüm ayırın ve "OK" seçeneğine basın.
    5.png
    • Verilerinizi yedeklemeniz çok iyi olacaktır.
  5. Ayrılan boş bölüme sağ tıklayın ve "Create" seçeneğini seçin.
  6. Çıkan ekranda bölüm adını herhangi bir şey yapabilirsiniz. Bölüme bir harf atayın. Dosya sistemi NTFS olarak kalabilir. Ardından "OK"a basın.
    7.png
  7. Program arayüzüne geri dönün. Değişikliklerinizin uygulanması için sağ üst köşedeki "Apply" düğmesine basın.
    13-2.png
Minitool Partition Wizard ile işimiz bitti.

Sırada gelelim ISO dosyalarını kopyalamaya. ISO dosyasını WinRAR veya 7-Zip ile çıkartın. Ardından içindeki dosyaları oluşturduğunuz bölüme atın.
15.png

Bu adımdan sonra EasyBCD adlı yazılıma ihtiyacınız var.
  1. Yazılımı kurun ve çalıştırın. Sol taraftan "Yeni kayıt ekle" seçeneğini seçin. Çıkan ekranın alt tarafındaki bölümde "Win/PE" seçeneğini seçin. Ardından işaretlediğim ikona basın.
    18.png

2. ISO dosyasının içindekiler kopyaladığınız bölümü açın ve sources klasörüne girin. Oradan boot.wim dosyasını seçin ve "Aç"a basın.
  3. EasyBCD yazılımında "Adı" bölümüne herhangi bir isim girin. Ben anlaşılır olması için "Windows Install" adını verdim. Ardından işaretlediğim "+" düğmesine basın.
    20.png
  4. Alt tarafta "önyükleme menüsüne başarıyla eklendi" yazısını görürseniz artık EasyBCD'den çıkabilirsiniz.
Diskiniz bağlı kalsın. Sisteminizi yeniden başlatın ve çıkan ekranda "Windows Install" veya verdiğiniz ada sahip bölümü seçin. Bir süre sonra normal kurulum ekranı gelecek, normal kurulum yaparmış gibi ilerleyin.

Kurulum sırasında "Security Boot Failed" hatasıyla karşılaşırsanız BIOS'tan Secure Boot ayarını kapatın ve yeniden deneyin.

Bölüm biçimlendirme ekranında dikkatli olun, sakın Windows kurulum dosyalarını attığınız bölümü veya kişisel dosyalarınızın olduğu diğer bölümü silmeyin.
20191120_012003-2.jpg

Bu bölümleri "1" ve "2" ile işaretledim.

Ama size tavsiyem, bu kadar uğraşacağınıza gidin bir bilgisayarcıya, alın bir USB bellek, ISO dosyasını Rufus ile yazdırın ve formata başlayın. 😅 Emin olun, daha kısa sürer.

Temiz bir kurulum istediğim için disk klonlamayı düşünmüyorum.
NT6 HDD Yükleyici 3.1.4 ile yapmayı düşünüyorum. İlk bağlantı yararlı, teşekkür ederim.
Galiba NT6 HDD güncellenmemiş bir uygulama. Windows kurulum ekranına erişemedim. Galiba Windows 10 için bir sıkıntı var. Bunun sonunca bir şekilde USB bellek buldum ve Windows kurulumunu gerçekleştirdim. Herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı