HDD nasıl tamamen sıfırlanır?

Qzanarex

Hectopat
Bilgisayarımı satmayacağım sadece daha temiz daha güvenli olması açısından sıfırladıktan sonra format atacağım. Disk kurtarma programlarında eski dosyalar geliyor.
Low Level Format diski öldürdüğü söyleniyor doğru mudur? Doğruysa nasıl bir alternatif önerirsiniz?

Low Level Format diski nasıl öldürüyor anlamadım. Eski diskime yaptığım zaman 2 tane bad sectorü kapattı. Artı olarak disk eskisine göre daha hızlı çalışmaya başladı.

Bilgisayarımı satmayacağım sadece daha temiz daha güvenli olması açısından sıfırladıktan sonra format atacağım. Disk kurtarma programlarında eski dosyalar geliyor.
Low Level Format diski öldürdüğü söyleniyor doğru mudur? Doğruysa nasıl bir alternatif önerirsiniz?
LLF SSD'leri öldürüyor diye biliyorum. Sadece HDD'ye yapılan işlem çünkü.

İstesem de yapamayacağımı anladım çünkü tek HDD var sağ tık biçimlendir bile olmuyor. 😁
Format ekranından DISKPART kullanmayı dene. Shift+F10 kombinasyonu ile açılması lazım. Sırayla:

diskpart
list disk
select disk 0
clean
create partition primary 1
select partition primary 1
active
format FS=NTFS
assign

(Tek disk varsa 0 sayısı atanmış olur genelde, flash bellek de olacağı için, HDD'ye atanmış sayı kaç ise onu yaz. select disk 0 1 2 3 vs.)

Diske bu şekilde LLF yapılmış olur. Sonra da Windows'unu kurarsın.
LLF disk boyutuna göre uzun sürebilen bir işlem, onu da hatırlatalım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı