HDD önerisi

Diskin boyutu. 2.5 inç HDD'ler genelde laptoplara takılır. İstenirse masaüstüne de takılabilir ama 3.5 inçler varken boyutu ufaltmanın avantajı yoktur. Mesela SATA SSD'ler de 2.5 inç. Hem laptoplara hem de masaüstüne takılıyorlar.

Eğer bütçeniz yeterliyse SATA SSD bakabilirsiniz. HDD'lere göre daha hızlıdırlar ama oyunlarda yüklenme ekranları sizin için çok önemli değilse X fiyata 1TB SSD almak yerine X fiyata 3 TB HDD alabilirsiniz.

SATA SSD ne diye sorarsanız HDD ile aynı bağlantıyı kullanan SSD. M.2'lere göre daha yavaşlardır ama HDD'lerden hızlıdırlar.

Zaten bir arkadaş önermiş ben de öneriyorum:

Bütçenizi bilmediğimden ortalama kapasitede ortalama fiyatta bir disk önerdim.

O zaman bunu alırım hem 2 TB ama oyun oynarken bana sıkıntı çıkarır mı?
Keyfimi kaçırır mı?

Keyfimi kaçırır mı?
Mesajında alıntıladığın o arkadaşın önerdiği WD Blue'dan 2TB yerine ben 1TB WD Blue EZEX modelini yeni aldım kullanıyorum 200MB/sn hızlara ulaşıyor. Yalnız HDD'ler genelde depo disk (download amaçlı için ve videolar, resimler, müzikler, filmler, diziler vb) için öneriliyor. Eğer oyun ağırlıklı bir sistem olsun dersen hiç düşünme 1TB SSD al bak keyfine, Win10'a 100-150GB ayırırsın geri kalanı oyun amaçlı kullanırsın.

Benim gibi 500GB (Win. için) + 1TB (Oyunlara özel) ikinci bir SSD olarak da sistem yapabilirsin. Hani böyle uygun olur mu tam bilemiyorum yani 1. SSD'de sadece Win. kurulu olacak diğer ayrı takılı 2. SSD'de ise sadece Oyunlar çalışacak böyle mi daha iyidir, yoksa Oyunlar + Windows aynı SSD'de olmalı mıdır nedir doğru olan bunu hep merak ediyorum.

Keyfimi kaçırır mı?
Genel olarak yükleme ekranlarında daha çok beklersiniz. Bunlar sorun çıkarmayacaksa HDD tercih edebilirsiniz.

Eğer işletim sistemini de alacağınız diske kurmayı düşünüyorsanız kesinlikle SSD almalısınız. Sadece depolama ve oyun kuracaksanız HDD'ler işinizi görecektir. Dediğim gibi oyunların yükleme süreleri uzayacaktır. Bunu dert etmiyorsanız alın geçin.

Mesajında alıntıladığın o arkadaşın önerdiği WD Blue'dan 2TB yerine ben 1TB WD Blue ezex modelini yeni aldım kullanıyorum 200MB/sn hızlara ulaşıyor. Yalnız HDD'ler genelde depo disk (download amaçlı için ve videolar, resimler, müzikler, filmler, diziler vb) için öneriliyor. Eğer oyun ağırlıklı bir sistem olsun dersen hiç düşünme 1TB SSD al bak keyfine, Windows 10'a 100-150GB ayırırsın geri kalanı oyun amaçlı kullanırsın.

Benim gibi 500GB (Win. İçin) + 1TB (oyunlara özel) ikinci bir SSD olarak da sistem yapabilirsin. Hani böyle uygun olur mu tam bilemiyorum yani 1. SSD'de sadece Win. Kurulu olacak diğer ayrı takılı 2. SSD'de ise sadece oyunlar çalışacak böyle mi daha iyidir, yoksa oyunlar + Windows aynı SSD'de olmalı mıdır nedir doğru olan bunu hep merak ediyorum.

Sistemim var M.2 SSD de var sadece ek depolama lazım ve M.2 SSD için anakartta yer kalmadı.

Genel olarak yükleme ekranlarında daha çok beklersiniz. Bunlar sorun çıkarmayacaksa HDD tercih edebilirsiniz.

Eğer işletim sistemini de alacağınız diske kurmayı düşünüyorsanız kesinlikle SSD almalısınız. Sadece depolama ve oyun kuracaksanız HDD'ler işinizi görecektir. Dediğim gibi oyunların yükleme süreleri uzayacaktır. Bunu dert etmiyorsanız alın geçin.

O 2TB olanı almayı düşünüyorum sistemim var W11 Pro kurulu M.2 SSD de ben bu 2 TB olan HDD'yi alıp oyun amaçlı kullanacağım ama işletim sistemi falan her şey M.2 SSD de ben şu an bu 2TB HDD'yi alsam pişman olmam değil mi oyunlarda sadece bekleme ekranı birazcık daha uzun sürecekse başka eksi si olmayacaksa sıkıntı yok. Bir de oyunun HDD'ye yüklenmesi SSD'ye yüklenmesinden uzun sürüyor değil mi?

Son düzenleme:
Sistemim var M.2 SSD de var sadece ek depolama lazım ve M.2 SSD için anakartta yer kalmadı.

O 2TB olanı almayı düşünüyorum sistemim var W11 Pro kurulu M.2 SSD de ben bu 2 TB olan HDD'yi alıp oyun amaçlı kullanacağım ama işletim sistemi falan her şey M.2 SSD de ben şu an bu 2TB HDD'yi alsam pişman olmam değil mi oyunlarda sadece bekleme ekranı birazcık daha uzun sürecekse başka eksi si olmayacaksa sıkıntı yok. Bir de oyunun HDD'ye yüklenmesi SSD'ye yüklenmesinden uzun sürüyor değil mi?
Sen M2 SSD diyorsun peki kendimden örnek vereyim yeni nesil (Intel 700 chipset) anakartım da 3 tane M2 slotu vardı hiç birini tercih etmedim 2 tane SSD taktım, Win. için ayrı Oyunları ayrı SSD'de kullanıyorum umarım bu kararım yanlış değildir. Yanına 1TB ek WD BLUE ekledim mis gibi 2022/2023 model sistem yaptım kendime rahatım doğrusu. Hem o M2 olayını çok düşündüm, uzun süreli ileriye yatırım sistem topluyorsak M2 yapsak mı falan diye ama sonra ne gerek var dedim youtube twitch yayıncısı video işleme/rendering işleriyle uğraşan vb birisi değilsek hiç gerek yok M2'lere.

Senin de dediğin gibi öyle olduğunu söylüyorlar, HDD'lerin oyunlara etkisi sadece kurulum install sürelerinde bir de oyun içi bölümlerin loading açılış süresini uzatıyormuş. Şöyle düşün standart klasik bir SSD okuma/yazma hızı 500-560MB/s, HDD ise en fazla 150-200MB/s bu kadar M2 ile de işim olmaz o yüzden 3000-3600MB/s benim için hiç bir anlam ifade etmiyor.

Sen M2 SSD diyorsun peki kendimden örnek vereyim yeni nesil (Intel 700 chipset) anakartım da 3 tane M2 slotu vardı hiç birini tercih etmedim 2 tane SSD taktım, Win. için ayrı Oyunları ayrı SSD'de kullanıyorum umarım bu kararım yanlış değildir. Yanına 1TB ek WD BLUE ekledim mis gibi 2022/2023 model sistem yaptım kendime rahatım doğrusu. Hem o M2 olayını çok düşündüm, uzun süreli ileriye yatırım sistem topluyorsak M2 yapsak mı falan diye ama sonra ne gerek var dedim youtube twitch yayıncısı video işleme/rendering işleriyle uğraşan vb birisi değilsek hiç gerek yok M2'lere.

Senin de dediğin gibi öyle olduğunu söylüyorlar, HDD'lerin oyunlara etkisi sadece kurulum install sürelerinde bir de oyun içi bölümlerin loading açılış süresini uzatıyormuş. Şöyle düşün standart klasik bir SSD okuma/yazma hızı 500-560MB/s, HDD ise en fazla 150-200MB/s bu kadar M2 ile de işim olmaz o yüzden 3000-3600MB/s benim için hiç bir anlam ifade etmiyor.
bence mantıklı yapmışsın bende senin dediklerine bakınca
https://www.akakce.com/harddisk/en-...a3-256mb-blue-wd20ezbx-fiyati,1149984689.html bunu almayı mantıklı buldum

Yeni konular

Geri
Yukarı