HDD Oyunlarda Darboğaza Neden Olur mu?

5400 RPM 'harici' bir harddiskim var, lakin yüksek çözünürlüklü videoları bile geç açıyor. 5400 RPM disklerle WİN 10 çalıştırmak bile sorun olabiliyor.

SSD hakkında şunu söyleyebilirim. Evet, PC açılışını program yüklemelerini hızlandırıyor, ama oyunlarda tek başına bir performans yaşatmıyor. Okuma -yazma konusunda SSD başarılı

1366*768 ayarında oynuyorum.
Crysis 3 orta-yüksek karışık oynadım.
Shadow of Mordor orta-yüksek.
Shadow of War her şey düşük, kaplamalar yüksek.
Far Cry Primal yüksek ayarlarda.
Far Cry 5 normal ayarlarda.
Skyrim oynadım ultra ayarlarda.
Rome 2 Total War oynadım her şey ultra bazı şeyler kapalı ve düşük.
Dediğiniz ayarlarda oynamanız imkansız. Ya hangi ayarda oynadığınızı bilmiyorsunuz. Ya da sistem otomatik olarak düşürüyor farkına varmıyorsunuz. Ya da bu ayarlarda 10 fps alarak oynuyorsunuz.

Sendeki ile aynı sorunmu bilemiyorum kardeşim ama bende de boyle birşey olmuştu.
Sistemim ryzen 2600x,rtx2060,3200mhz 16gb ram

Arma 3 oynuyordum oyun m2 ssd kayıtlı iken oyun akıyordu sonra 5400rpm lik hdd taktım ıvır zıvırı atarm diye deneme amaçlı oyunu hdd taşıdım oynuyorum ama boyle bi değişk ağırlık bazen seste kayma oluyodu aniden 25 30 fpslere düşmeler falan sonra tekrar ssd taşıdım resmen oyun nefes aldı.Bende oyun yuklemesi falan hızlı olacağını düşnyodm ama fps bu denli farkettireceğini hiç tahmin etmiyordum.Ama sorarsan teknik anlamda hala fps o denli etkileyeceğini düşünmüyorum.

Bilgisayarı kullanan benim. Oynadım, neden akıcı olmayan bir durumu akıcı gibi gösterip sizi yanıltayım, o değerlerden fazla alıyorum.
Kart yine en aynı kart. O değerlerden 3 aşağı 5 yukarı alabilirsin.

O anlık takılmalar sırasıyla;
1-) İşlemci kullanımı,
2-) RAM kullanımı,
3-) HDD kullanımı.

Oyun içinde MSI Afterburner ile kontrollerini yap. Tam takılma olduğu zamab CPU ve RAM'in kullanım oranı ve frekansını kontrol et.

Anlık frekans düşüşleri de takılmaya sebep olabilir.

Harddisk'e bad sector taraması yap. Okuma/yazma hızı testi yap. Anormal bir durum tespit edersen buradan beni de etiketle.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı