HDD ve HD Tune test analizi

Friendzone

Decapat
Herkese selamlar,
Kısaca özet geçip ekte görselleri ve bilgisayarımın bilgilerini paylaşacağım. Bilgisayarımı yaklaşık 5-6 ay kullanmadıktan sonra yeni 16 GB RAM aldıktan sonra kullanmaya başladım ancak daha önce karşılaşmadığım bir sorun oluşmaya başladı şu kadar ki bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra yine uzun süre bu sorunla karşılaşmadan kullanabiliyordum ancak şu sıralar çok arttı. Birinci görselde ekranımın geldiği hali paylaşacağım; bu görsel oyun oynadığım vakitlerde ekran kartı ve işlemcimin ısı seviyesi normal seviyedeyken bir anda gerçekleşiyor kasa çalışmaya devam ediyor ancak manuel olarak yeniden başlatmam gerekiyor sonra yine uzun süre sağlıklı çalışıyor. Ekran kartından olabilir sizler zaten yorumlarla yardımcı olursunuz ancak ben HDD / SSD'den şüphelendim ve yine forumda belirtilen HD Tune adlı programı kullanarak aşağıdaki görselde bulunan sonuçlara ulaştım. SSD'de sarılıklar hariç bir sorun gözükmüyor ancak HDD için health sekmesinde interface crc error count karşısında uyarı var ve açıkçası diğer forum konularını da okudum ancak gerçekten algılayamadım. Bad sector olarak nitelendirilen işlemi de yaptım ve görülmedi o yüzden onları paylaşmayacağım. Altta verdiğim bilgisayar parçalarından ise yalnızca ekran kartım GTX 970 eski diğerlerini yaklaşık 1-1.5 sene önce satın aldım. Sistem SSD'ye kurulu bu dipnotu da paylaşayım. Sizce sorun disklerimden kaynaklanıyor olabilir mi? Yardımlarınız ve cevaplarınız benim için çok kıymetli lütfen bilgili arkadaşlar cevaplarını esirgemesin. Hepinize güzel günler dilerim.

Sistem özellikleri:
*B450M anakart.
*16 GB 2x8 RAM.
*Gtx 970 GPU.
*Ryzen 5 2600 CPU.
*500 GB HDD ( marka ve model bilmiyorum )
*120 GB SSD ( marka ve model bilmiyorum )

Dosya Ekleri

• sistem.jpg
    sistem.jpg
    60,8 KB · Görüntüleme: 67
  • hdd.png
    hdd.png
    67,4 KB · Görüntüleme: 61
  • ssd2.png
    ssd2.png
    51,1 KB · Görüntüleme: 46
  • hdd1.png
    hdd1.png
    87,6 KB · Görüntüleme: 55
  • hdd2.png
    hdd2.png
    41,2 KB · Görüntüleme: 55
Hocam, 500 GB olan WD marka diskte sadece arabirim hatası var. Fazla önemli olmayan bir hata. Sağlık olarak kötü değil. Kingston SSD ve WD HDD için hız değerleri biraz düşük gibi. 16 GB olarak kit RAM mı aldınız, yoksa 8 GB olan RAM'in yanına mı aldınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı