HDD ve SSD çıkarılabilir donanım gibi gözüküyor

Fix3d

Kilopat
Screenshot_2.png

Neden böyle oldu? Güncellemeden önce böyle olmadığını hatırlıyorum. Yapmam gereken bir işlem var mı?

Sorun olduğunu zannetmiyorum onlarda aslında takıp çıkardığımız aygıtlar olduğundan, öyle olmasa bile bu bir sorun değil.
Yine de beni rahatsız ediyor. USB bellek taktığımda gözükecek şekilde HDD ve SSD yi kaldırmamızın yolu var mı? Aslında çıkara basıp ne olacağını görmek istiyorum lakin yemiyor açıkçası :)

Harici SATA kontrolcüsüne bağlı SATA girişlerine takılıysa bu durum oluşabiliyor.
(Hangi SATA portlarının doğrudan PCH'dan geldiğine anakartın kitapçığından bakabilirsiniz.)

Neden çıktığını tam olarak ben de bilmiyorum ancak az çok tahmin edebiliyorum.
Windows 10'un yeni güncellemesi ile harici diskleri ayırmaya başladı. (Ayrı gösteriyor.)
USB üzerinden olmasa bile harici kontrolcü ile bağlanan diskleri harici olarak göstebiliyor.

Benzer durumu ben de yaşıyorum. Masaüstünde kullandığım anakartın üzerinden 7 tane SATA 6 GBPS portu var. Bunların 4'ü doğrudan Chipsetten geliyor. Kalan 3 tanesi ile ASMedia kontrolcüsü üzerinden. Sistemde şu an 6 SATA sürücü takılı (4 HDD, 2 SSD). 1 HDD ve 2. SSD'im harici olarak görünüyor. Ama hız konusunda sorun yaşamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı