HDD ve SSD üzerine toplam yazma ömürlerine nereden bakılır?

hayaldeolan

Hectopat
Makaleler
1
Selamlar iyi günler,

"HDD veya SSD üzerine en fazla ne kadarlık bir yazma yapılabilir?"
Bu soruya yanıt bulmak için birkaç veri depolama birimi üreten firmaların sitelerine bakayım dedim. Belki ürün açıklamasında ya da PDF dosyalarında yazıyordur diye fakat bulamadım. Ben nasıl araştırmam gerektiğini? Ve nereden bakılacağını? Bilmiyorum.

"Şu markanın, şu modeli ve şu boyutta kapasitesi olan HDD veya SSD üzerine en fazla şu kadar bir yazma yapılır." diye HDD veya SSD testleri yapılmış ya da teoride şu kadar yazılabilir diye bilgi veren site vs. var mıdır?

Öyle birşey yok. Üreticiler öyle bir bilgiyi ver(e)miyorlar. Söyledikleri TBW değerleri garanti edilen miktarlar. Bu değer aşılınca garanti kapsamı dışında kalır. Gerçekte ise çoğu diskin o değerin 5 hatta 10 katına kadar dayanabilme şansı var. Bunu öğrenmek için uzun kullanım tecrübesi elde edilmeli veya sürekli yazma testine sokulması gerekir.

En fazla yapabileceği yazma değeri çok değişir. Kullanım şekline, sıcaklığına, bulunduğu ortama vs. her firma SSD'leri için belirli bir TBW değeri sunar. Piyasadaki çoğu düzgün SSD bu değerin üstüne çok rahat çıkabilir, hatta bu değeri katlayabilir. Bknz.P5 ölüm testi testtede görüldüğü gibi neredeyse 11 katına çıkmış ve sorunsuz şekilde çalışıyor. Bu durum senin kullanacağın SSD'ye, sisteme, ortam sıcaklığına ,zararlı program olup olmamasına, hatta Windows sürümün yüzünden bile az ya da çok çıkabilir. Bunun net cevabını kimse veremez.

Yeni konular

Geri
Yukarı