Rehber HDD ve SSD'deki verileri kurtarılmayacak şekilde silme

Kullanıcı1355

Hectopat
Herkese merhaba. Bu rehber konumda Solid State Drive (SSD) ve Harddisk'deki (HDD) mevcut ve önceden silinmiş verileri kalıcı olarak silmeyi göstereceğim. Bu ne işime yarayacak derseniz, örneğin elinizdeki HDD veya SSD'yi sattığınızda verilerin alan kişi tarafından kurtarılmaması için kullanabilirsiniz. Neticede kimse özel verilerini başkasının görmesini istemez.

İlk olarak Low Level Format (LLF) yöntemini kullanacağız. Bunun için HDDGURU'nun LLF aracını indirmemiz lazım. Buraya basarak hızlıca indirebilirsiniz. Standart ileri, ileri bir kurulum yapacaksınız. Programı kurduk. Şimdi yapmanız gereken şey HDD'yi harici olarak bilgisayara bağlamanız. Bunun için "harici HDD kutusu" veya "SATA to USB kablosu" apatlarından birine ihtiyacınız var. HDD veya SSD'yi sisteme direkt SATA kablosu ile de bağlayabilirsiniz

HDD'yi bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından indirdiğimiz LLF uygulamasına giriyoruz.

Screenshot_1.png

Continue for free (ücretsiz devam et) seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

Screenshot_3.png

Verilerini sileceğimiz diski seçiyoruz ve continue (devam et) diyoruz.

Screenshot_4.png

"LOW_LEVEL_FORMAT" penceresini seçiyoruz ve FORMAT THIS DEVICE (bu cihazı formatla) seçeneğini seçiyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.

LLF işlemi bitince "Bu Bilgisayara" sağ tıklıyoruz ve "Yönet" seçeneğini seçiyoruz. Açılan pencereden "Disk yönetimi" seçeneğini seçiyoruz. Ekrana bir bildirim gelecek, MBR işaretli olacak şekilde devam edin. Formatlanan diske sağ tıklayın ve yeni birim oluştur deyip bir harf atayın.

Yapmamız gereken son işlem CMD üzerinden silinen dosyaları tamamen temizleme işlemi. Bu işlemi yapmak için CMD'yi yönetici olarak başlatıyoruz. Ardından bu komutu yazıyoruz "cipher /w:x" (x yerine formatladığınız HDD veya SSD'ye atanan harfi yazın) yazıp işlemin bitmesini bekleyin.

Not : Bu işlemler birkaç saat sürebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Low Level Format yazılımsal Bad Sector hatalarının da bazen çözüm kaynağı olabiliyor. Kaliteli bir rehber fakat bunu Blog kısmına yazmanız daha iyi sonuçlar elde etmenize yarardı bence.

Low Level Format yazılımsal Bad Sector hatalarının da bazen çözüm kaynağı olabiliyor. Kaliteli bir rehber fakat bunu Blog kısmına yazmanız daha iyi sonuçlar elde etmenize yarardı bence.
Ayrıyetten bloguma ekliyorum. Buraya yazınca daha fazla kişiye ulaşıyor. İmzama tıklayarak tüm içeriğime ulaşabilirsiniz.

Herkese merhaba. Bu rehber konumda Solid state Drive (SSD) ve Harddisk'deki (HDD) mevcut ve önceden silinmiş verileri kalıcı olarak silmeyi göstereceğim. Bu ne işime yarayacak derseniz, örneğin elinizdeki HDD veya SSD'yi sattığınızda verilerin alan kişi tarafından kurtarılmaması için kullanabilirsiniz. Neticede kimse özel verilerini başkasının görmesini istemez.

İlk olarak Low Level format (llf) yöntemini kullanacağız. Bunun için Hddguru'nun LLF aracını indirmemiz lazım. Buraya basarak hızlıca indirebilirsiniz. Standart ileri, ileri bir kurulum yapacaksınız. Programı kurduk. Şimdi yapmanız gereken şey HDD'yi harici olarak bilgisayara bağlamanız. Bunun için harici HDD kutusu veya SATA to USB kablosu apatlarından birine ihtiyacınız var.

HDD'yi bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından indirdiğimiz LLF uygulamasına giriyoruz.

Eki Görüntüle 653291
continue for Free (ücretsiz devam et) seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

Eki Görüntüle 653298
verilerini sileceğimiz diski seçiyoruz ve continue (devam et) diyoruz.

Eki Görüntüle 653303
"Low_level_format" penceresini seçiyoruz ve format thıs devıce (bu cihazı formatla) seçeneğini seçiyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.

LLF işlemi bitince "bu bilgisayara" sağ tıklıyoruz ve "yönet" seçeneğini seçiyoruz. Açılan pencereden "disk yönetimi" seçeneğini seçiyoruz. Ekrana bir bildirim gelecek, MBR işaretli olacak şekilde devam edin. Formatlanan diske sağ tıklayın ve yeni birim oluştur deyip bir harf atayın.

Yapmamız gereken son işlem CMD üzerinden silinen dosyaları tamamen temizleme işlemi. Bu işlemi yapmak için CMD'yi yönetici olarak başlatıyoruz. Ardından bu komutu yazıyoruz "cipher /W: X" (X yerine formatladığınız HDD veya SSD'ye atanan harfi yazın) yazıp işlemin bitmesini bekleyin.

Not: Bu işlemler birkaç saat sürebilir.

Aga bunun daha kolay yolları da var misal olarak diski satmadan önce biçimlendirip 4'e 5'e bölersen sonra tek bir hale getirirsen düzeliyor ben bunu hata ile yaptım ama işe yarıyor.

Aga bunun daha kolay yolları da var misal olarak diski satmadan önce biçimlendirip 4'e 5'e bölersen sonra tek bir hale getirirsen düzeliyor ben bunu hata ile yaptım ama işe yarıyor.
Sırf merakımdan deneyeceğim ama verileri %99 olasılıkla tekrar kurtarabileceğimi düşünüyorum. Nedeni ise normal biçimlendirme işleminde veriler diskin fiziksel bir kısmında bekletiliyor diye biliyorum. Yarın sonucu buradan söylerim.

Diski satmadan önce biçimlendirip 4'e 5'e bölersen sonra tek bir hale getirirsen düzeliyor ben bunu hata ile yaptım ama işe yarıyor.
Diske Low Level Format atmadan satılmasını tavsiye etmiyorum. Biçimlendirince diskteki bir çok veriler tekrar kurtarılabiliyor. Bu yüzden özellikle satılacaksa kesinlikle Low Level Format kullanılmalı.

Sırf merakımdan deneyeceğim ama %99 verileri tekrar kurtarabileceğimi düşünüyorum. Nedeni ise normal biçimlendirme işleminde veriler diskin fiziksel bir kısmında bekletiliyor diye biliyorum. Yarın sonucu buradan söylerim.

Olur.
Diske Low Level Format atmadan satılmasını tavsiye etmiyorum. Biçimlendirince diskteki birçok veriler tekrar kurtarılabiliyor. Bu yüzden özellikle satılacaksa kesinlikle Low Level Format kullanılmalı.

Aga olay öyle değil benim arkadaşımın resimler vardı bende kalkıp yanlışlıkla diski biçimlendirdim sonra 3'e veya 4'e böldüm yalan olmasın tam hatırlamıyorum sonra çocuğun resimleri olduğu aklıma geldi hemen geri birleştirip verileri kurtarmayı denedim ama 1 tane resim bile geri gelmedi ilk günkü haline döndü çocuk bayağı bir sövdü haklıydı hani öyle engin tecrübelerim vardır.😂😂😂

Denedim ve beklediğim gibi oldu. Dediğiniz işlemleri eksiksiz yaptım. Recuva ile deep scan yaparak kurtarmak istediğim 3 dosyayı da kurtarabildim. Verdiğiniz bilgi yanlış. Rehberdeki yöntem ile yaptığımda verileri deep scan bile kurtaramıyor. Bizzat kendim denedim.

Denedim ve beklediğim gibi oldu. Dediğiniz işlemleri eksiksiz yaptım. Recuva ile Deep scan yaparak kurtarmak istediğim 3 dosyayı da kurtarabildim. Verdiğiniz bilgi yanlış. Rehberdeki yöntem ile yaptığımda verileri Deep scan bile kurtaramıyor. Bizzat kendim denedim.

Aga ben niye resimleri kurtaramadım o zaman?

Yeni konular

Geri
Yukarı