Çözüldü HDD'de 140GB açık var

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BigSmoke

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlar merhaba. Bir bilgisayarda sonradan yüklenmiş oyunlar ve uygulamalar dışında neler yer kaplar?

Harddiskimi format atacağım zaman lazım olur diye C ve D olarak ikiye ayırdım. 2 oyun hariç tüm oyunlar D diskinde. D diskinde oyunlardan başka hiçbir şey yok fakat 60-70GB kadar açıklayamadığım bir doluluk var. Aynı şekil C diskinde yüklediğim büyük boyutlu şeyleri topluyorum ve tekrar 60-70GB bir boşluk kalıyor.

930GB harddiskte 140GB kadar açıklayamadığım bir alan kalıyor. Windows'tan masaüstündeki klasörlerime kadar kendi kurduğum tüm programları dahil ediyorum topluyorum sayıyorum ancak yine de bu 140GB kim bilemiyorum.

Sistemimde virüs olacağını sanmıyorum. Malwarebytes ile taradığımda hiçbir sorun çıkmıyor. Oyunlarımın hepsi Microsoft Store, Steam ve Epic Games'ten alınmış orijinal oyunlar. Merak ettiğim şey ise bu 140GB alanı nelerin doldurabileceği.

Çözüm
Dosyaya girip baktım kardeşim ama anlamıyorum bir şey. Al sen de bak bakalım bir yorumun var mı?

55GB boyutlu windowsapps klasörünün içeriği. Bu ve benzeri dosyalar var.

Eki Görüntüle 978313

Kardeşim bu Microsoft. Opuspg... Diye isimlendirilmiş dosya sanırım sen Forza Horizon 3'ü veya 4'ü yükleyip sildikten sonra oldu. Sen öyle olsa bile veya olmasa bile ilk önce tarat bu klasörü ondan sonra silmeye çalış Windows'un kendisi silmez veya silemezse harici bir dosya yok edici program kullan ve kaldır bu 50 GB'lik alana ihtiyacın varsa ve Horizon oyununu çoktan silmişsen.
Dostlar merhaba. Bir bilgisayarda sonradan yüklenmiş oyunlar ve uygulamalar dışında neler yer kaplar?

Harddiskimi format atacağım zaman lazım olur diye C ve D olarak ikiye ayırdım. 2 oyun hariç tüm oyunlar D diskinde. D diskinde oyunlardan başka hiçbir şey yok fakat 60-70GB kadar açıklayamadığım bir doluluk var. Aynı şekil C diskinde yüklediğim büyük boyutlu şeyleri topluyorum ve tekrar 60-70GB bir boşluk kalıyor.

930GB harddiskte 140GB kadar açıklayamadığım bir alan kalıyor. Windows'tan masaüstündeki klasörlerime kadar kendi kurduğum tüm programları dahil ediyorum topluyorum sayıyorum ancak yine de bu 140GB kim bilemiyorum.

Sistemimde virüs olacağını sanmıyorum. Malwarebytes ile taradığımda hiçbir sorun çıkmıyor. Oyunlarımın hepsi Microsoft Store, Steam ve Epic Games'ten alınmış orijinal oyunlar. Merak ettiğim şey ise bu 140GB alanı nelerin doldurabileceği.
Wiztree diye güzel bir uygulama var onu indir hafif ve boyutu küçük hemen iner zaten. Ondan tarta maks 1 dk içinde cihazındaki tüm dosyaları boyutları ile göstericek sana. Ordan sana göre anormal boyutta olan dosya varmı varsa nedir kontrol etme imkanın ve silme imkanın var. Yanlız bu fazlalık dosyalar yedek sistem geri yükleme görüntüleri olabilir sildiğin şeylere dikkat et.

10 sene önce Windows 7 kullandığım dönemlerde çok sık başıma gelen olay.

Foldersize 4.9 ile diskte ne ne kadar yer kaplıyor ayrıntılı görüntüleyebilirsiniz

Defragg ile disk birleştirme yapabilirsiniz, silinen dosyalarla ilgili problemler çıkabiliyor, hatta imkan varsa verileri başka yere aktarıp diske format atmakta çözüm olabilir.

Sisteme format atalı birkaç ay oluyor. Hatta diski de formattan sonra böldüm tekrar format atarsam her şey silinmesin diye. Aynı zamanda da bu sefer bilmediğim bir şeyi indirmeyip kurmayacağım dedim ve ne yüklediysem sağlam kaynaklı oldu.

Geri dönüşüm kutum boş, artı olarak Windows’un depolama ayarlarından geteksiz dosyaları da düzenli aralıklarla temizliyorum.

Düzenleme; Wiztree ile baktım ve ilgi çekici büyük boyutlu hiçbir şey yok, tamamen yüklediğim şeyler var. Atladığım bir kısım varmış 20GB civarı telefon yedeklemem var.

Bir de 94GB WindowsApps klasörü var. Bu Forza Horizon 4 olmalı çünkü C'ye kurdum ancak D diskinde de 55GB kadar bir WindowsApps var ve ben buraya böyle bir şey kurmadım. Bu ne olabilir dostlarım?

Dosyaya girip baksana kardeşim içinde ne var diye. Kendi dosya yöneticin yana wiztree ile yapabilirsin aynı işlemi. Eğer oyunsa veya başka bir şeyse kullanmıyorsan sil. Cihazınızdan yüklü uygulamaları kaldırırken onun kayıt girdilerinin hepsi veya çoğunu silmek için ekstra programlar kullanın arkada çer çöpler kalmış olabilir önceden sildiğiniz uygulamalarda. Önemli bilgilerini yedekleyip diski sıfırlasan daha iyi olur ama şuan ne zamanı ne yeri diyorsan ekstra uygulamalar ile artık arka planda ne varsa siliceksin.(RevoUninstaller,CCleaner, Smart Uninstaller vs.)

Dosyaya girip baktım kardeşim ama anlamıyorum bir şey. Al sen de bak bakalım bir yorumun var mı.

55GB boyutlu WindowsApps klasörünün içeriği. Bu ve benzeri dosyalar var.

ab.PNG

Dosyaya girip baktım kardeşim ama anlamıyorum bir şey. Al sen de bak bakalım bir yorumun var mı?

55GB boyutlu windowsapps klasörünün içeriği. Bu ve benzeri dosyalar var.

Eki Görüntüle 978313

Kardeşim bu Microsoft. Opuspg... Diye isimlendirilmiş dosya sanırım sen Forza Horizon 3'ü veya 4'ü yükleyip sildikten sonra oldu. Sen öyle olsa bile veya olmasa bile ilk önce tarat bu klasörü ondan sonra silmeye çalış Windows'un kendisi silmez veya silemezse harici bir dosya yok edici program kullan ve kaldır bu 50 GB'lik alana ihtiyacın varsa ve Horizon oyununu çoktan silmişsen.

Çözüm
Silebilmek için SYSTEM size izin vermelidir diyor. Harici program öneriniz varsa sileyim bu dosyayı tamamen.
ilk önce kullandığın windows otrumunu yönetici yapıp dene kardeşim. Zaten öyleyse de silmek istediğin klasörün yetkilerini sistemden kendi windows kullanıcı profılının üstüne almaya çalış. İnternette bakıp bulabilirsin nasıl yapıcağını. Belki bu linkteki videoda işe yarar: "
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
".
Ben kendi bilgisayarımda uygulamaları tamamiyle kaldırmak istediğimde kayıt girdileride dahil Revo Uninstaller'ı kullanıyorum onun ekstara klasör yok edici özelliği var onunlada geri döndürülmesini isteedğim dosyaları ve belgeleri siliyorum. Sen tüm yöntemleri dene olmazsa birde güvenli moda al orda silme işlemini gerçekleştir. Hiç bir yöntem işe yaramazsa artık son birşey kalır CMD (komut satırı) ile dosya silme işlemi onuda netten bulursun kolay gelsin kardeşim.

Geri
Yukarı