HDD'den ses geliyor

HypeRisReal

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, oyun oynarken bilgisayardan aşağıdaki videodan duyulduğu üzere bir ince tık sesi geliyor. Sesin HDD'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sizce bu ses neden kaynaklı? Oyun oynarken oluyor ve birkaç defa oyun esnasında bilgisayar "mavi ekran" bile verdi. Sorun neden kaynaklı? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Not: HDD'yi yaklaşık 1 - 1.5 yıl önce bir bilgisayar tamircisinden ikinci el olarak satın almıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

IMG_20221208_233112.jpg

Öncelik ile mümkün olduğu kadar kısa surede önemli verilerinizi yedekleyin.

Ardından alttaki rehberi uygulayın.

Öncelik ile mümkün olduğu kadar kısa sürede önemli verilerinizi yedekleyin.

Ardından alttaki rehberi uygulayın.

Peki sorun HDD'den mi kaynaklı çözüm olarak değiştirmem mi lazım?

HDD'nin ömrü dolmuşsa değişim gerekebilir. HD Tune ile quick scan kapalı test yapın. Hard Disk Sentinel ile sağlığına bakın ve paylaşın. Basit testler sonucu ortaya koyabiliyor.

Tamamdır şu an eve gidiyorum en yakın zamanda testleri yapıp sonuçları sizinle paylaşacağım.

HDD'nin ömrü dolmuşsa değişim gerekebilir. HD Tune ile quick scan kapalı test yapın. Hard Disk Sentinel ile sağlığına bakın ve paylaşın. Basit testler sonucu ortaya koyabiliyor.
Windows SSD'ye kurulu ama oyunlar HDD'ye kurulu HDD'yi değiştirip tekrardan eskisi gibi normal bir şekilde PC yi kullanabilir miyim? Yani HDD'yi çıkarınca sadece oyunlar mı gidecek ve yenisi taktığımda sıkıntısız bir şekilde oyunları tekrardan kurup oynayabilir miyim? yoksa sıfırdan bir Windows kurulumu mu yapmam lazım?

Son düzenleme:
Tamamdır şu an eve gidiyorum en yakın zamanda testleri yapıp sonuçları sizinle paylaşacağım.

Windows SSD'ye kurulu ama oyunlar HDD'ye kurulu HDD'yi değiştirip tekrardan eskisi gibi normal bir şekilde PC'yi kullanabilir miyim? Yani HDD'yi çıkarınca sadece oyunlar mı gidecek ve yenisi taktığımda sıkıntısız bir şekilde oyunları tekrardan kurup oynayabilir miyim? Yoksa sıfırdan bir Windows kurulumu mu yapmam lazım?

Windows etkilenmez bu durumdan. HDD'ye yüklü uygulamalar ya da dosyalar açılmaz. SSD'de yer varsa oraya yedekleyebilirsin dosyaları. Aynı şeyi SSD aldığımda yaptım. Steam'den yedekledim sonra yeni ikinci SSD alınca tekrar aktardım.

Windows etkilenmez bu durumdan. HDD'ye yüklü uygulamalar ya da dosyalar açılmaz. SSD'de yer varsa oraya yedekleyebilirsin dosyaları. Aynı şeyi SSD aldığımda yaptım. Steam'den yedekledim sonra yeni ikinci SSD alınca tekrar aktardım.

Çoğu şeyi ben önceden yedeklemiştim bir şey almama gerek yok HDD'yi sadece oyunlar için kullanıyordum dediğiniz gibi sadece oyunlar etkileniyor ise bu benim içimi rahatlatır. Arkadaşım yeni HDD aldığı için eskisini bana verecek ben de bu bozuk olanla değiştirmek istiyorum. Ama eve gidince dediğiniz uygulamalarla test yapıp sonuçları sizinle paylaşacağım.

Çoğu şeyi ben önceden yedeklemiştim bir şey almama gerek yok HDD'yi sadece oyunlar için kullanıyordum dediğiniz gibi sadece oyunlar etkileniyor ise bu benim içimi rahatlatır. Arkadaşım yeni HDD aldığı için eskisini bana verecek ben de bu bozuk olanla değiştirmek istiyorum. Ama eve gidince dediğiniz uygulamalarla test yapıp sonuçları sizinle paylaşacağım.

HDD'nin bozuk olduğuna %100 emin olmak için tipik uygulamları indirip test etmen gerek. Sonrasını zaten biliyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı