HDD'den tıkırtı sesi geliyor

Makaleler
42
Dün yaklaşık 300 GB civarı dosya transfer ettikten sonra birden bu sesi yapmaya başladı. Boştayken aralıklarla tıkırtı sesi kendisini tekrarlıyor. Az önce içindeki tüm dosyaları başka bir HDD'ye transfer ettim. Transfer esnasında tüm tıkırtı sesi kesilmişti ancak şu anda içi boş olmasına rağmen devam ediyor. Yaklaşık 10 yıllık bir HDD herhangi bir sağlık sorunu görünmüyor ama bir çözümü var mı yoksa yenisini mi alayım?

Gelen ses buna benziyor;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Okuma yazma hızları 180/170MB, bunlar da sağlık durumu;

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Son düzenleme:
Dün yaklaşık 300 GB civarı dosya transfer ettikten sonra birden bu sesi yapmaya başladı. Boştayken aralıklarla tıkırtı sesi kendisini tekrarlıyor. Az önce içindeki tüm dosyaları başka bir HDD'ye transfer ettim. Transfer esnasında tüm tıkırtı sesi kesilmişti ancak şu anda içi boş olmasına rağmen devam ediyor. Yaklaşık 10 yıllık bir HDD herhangi bir sağlık sorunu görünmüyor ama bir çözümü var mı yoksa yenisini mi alayım?

Gelen ses buna benziyor;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Okuma yazma hızları 180/170MB, bunlar da sağlık durumu;

Eki Görüntüle 1224074

Eki Görüntüle 1224073

Yenisini al. Bozulmak üzere.

Kafa vurma sesi duyuluyorsa o sabit diskteki önemli dosyaları transfer edip - sen etmişsin zaten - ondan bir an önce kurtulmak gerekir. Benim sabit diskim kafa vurma sesi çıkartmaya başladıktan iki hafta sonra çöp olmuştu.

Kafa vurma sesi duyuluyorsa o sabit diskteki önemli dosyaları transfer edip - sen etmişsin zaten - ondan bir an önce kurtulmak gerekir. Benim sabit diskim kafa vurma sesi çıkartmaya başladıktan iki hafta sonra çöp olmuştu.

Videonun başındaki tıkırtı sesinin çok benzeri rahat 3-5 saniye boyunca sürüyor. Sonra 10 saniye susup tekrar yapıyor. Dünden beri hiç bitmedi. Dosya okurken ve yazarken susuyor yalnızca.

Benzer bir ses benim diskten de geliyordu. Kendiliğinden düzeldi. 2 yıldan fazla bir süredir de sıkıntısız çalışıyor. Yazma-okuma hızı normale göre biraz düşük ama onu da 7-8 yıllık olmasına veriyorum.

Verileri yedeklemek ile iyi yapmışsın ancak ben çöpe gideceğini sanmıyorum, umarım yani😀

Yeni konular

Geri
Yukarı