HDD'li dizüstü bilgisayarlar artık satılmıyor mu?

Makaleler
3
Yer
Düzce
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5-8250u CPU
AMD Radeon 520 GPU
Gigabyte 240 SATA SSD
8 GB DDR4 2400 MHZ RAM
Windows 11 22H2 OS
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Son 1 yıldır fark ettim ki, internet mağazalarında (Hepsiburada, N11 vs.) Hiç HDD'li dizüstü bilgisayar satılmıyor. 2-3 sene önce 1 TB HDD'li bilgisayarlar mağazalarda boy gösteriyordu. Alacağımdan değil, merak ettiğim için soruyorum (zaten HDD'nin yavaşlığı çekilmez bir çile). HDD'li bilgisayarlar neden satılmıyor? Markalar zarar ettiği için mi? Merak ettim.

Merhaba. Son 1 yıldır fark ettim ki, internet mağazalarında (Hepsiburada, N11 vs.) Hiç HDD'li dizüstü bilgisayar satılmıyor. 2-3 sene önce 1 TB HDD'li bilgisayarlar mağazalarda boy gösteriyordu. Alacağımdan değil, merak ettiğim için soruyorum (zaten HDD'nin yavaşlığı çekilmez bir çile). HDD'li bilgisayarlar neden satılmıyor? Markalar zarar ettiği için mi? Merak ettim.
HDD daha fazla güç tükettiği ve daha ağır olduğu için kullanılmamaya başlandı.

HDD daha fazla güç tükettiği ve daha ağır olduğu için kullanılmamaya başlandı.
Dizüstü bilgisayarlarda; ağırlık, kalınlık, hız olmak üzere 3 nokta da kötü performans sergilediği için artık piyasada bulunmuyor. Düşünsenize; bir HDD'nin sığacağı yere ekstra bir fan sığabilir? Yani özetle NvME SSD varken kimse HDD'nin yüzen bakmıyor, hatta takılması için slot bile vermiyor...

Not: Alternatif olarak taşınabilir HDD'ler var, bu yüzden zaten slot koymak mantıksız geliyor. Yani dizüstü bilgisayarlar için HDD devri kapanmıştır, belki SATA SSD devam eder 1-2 yıl daha sonra o da kapanacak. Sebep olarak da kapladığı alan ve verdiği hızın ters orantılı olması, M.2 NvME SSD varken dediğim gibi ne SATA SSD ne de HDD gerek yok.

Satılıyor. Ama Izoly, Turbox, Dragos gibi markaların bazı bilgisayarlarında.
Dizüstü bilgisayarlardan bahsettim. Onlarda evet, var.
HDD almam elim gitmez...
Kesinlikle.
Hala sunucular için, ucuz olması için HDD kullanıyor. HDD hala iyi sayılır. Günümüz için yeterli sayılır.
İyi fakat işletim sistemi kurmak yerine depolama alanı olarak kullanmak daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı