HDD'nin bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Tribalsatak

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yeni toplayıp kurduğum sistemde SSD çalışıyor fakat HDD çalışmıyor. Başlamıyor ve dolayısıyla bölümlenmiyor. Yani ayrılmamış alan olarak gözüküyor. SATA portunu ve SATA power kablosunun ucunu değiştirdim yine düzelmedi. Şimdi bu HDD'nin sorunu nedir? Ben bu HDD'nin bozuk olup olmadığını nasıl anlarım. Ayrıca HD Tune adlı programı denedim. HDD'mi seçmeme rağmen o program da taramadı.

Bilgisayarım BIOS ekranına gelince oradan PC'yi başlatmak için HDD falan seçiliyor ya. Oradan görünüyor mu diye bakabilirsin. Görünmüyorsa çıkar HDD'yi kablo girişlerinde toz varsa temizle tekrar dene. Gene görünmüyorsa PC'nin HDD görmesi için olan, nasıl desem, HDD bozulmuş demektir kısaca. Bana da olmuştu daha önce.

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD BİOS'ta, aygıt yöneticisinde ve disk yönetiminde gözüküyor. Ayrılmamış alan olarak gözüküyor, başlatılamıyor ve bu yüzden bölüm oluşturamıyorum. Kablo girişlerinde sorun olamaz çünkü sistemi yeni topladım. HDD yeni aldım ve ilk kullanma girişimimde bu sorunlarla karşılaştım. Bozuk olma ihtimali düşük gibi geliyor bana ama belki aldığım siteden bozuk HDD göndermiş olabilirler.

Bilgisayarı çalıştırdığınızda HDD'ye dokunun, güç geliyorsa HDD'nin çalıştığını fark edersiniz. Kafa atma diye tabir edilen belli aralıklarla 'tık tık' diye ses duyuyor musunuz? Bunu kontrol edin. Eğer bu iki tarafta bir sorun yoksa SSD'yi bağladığınız bağlantı kablolarıyla deneyin sorun kablolarda da olabilir.

Bilgisayarı çalıştırdığınızda HDD'ye dokunun, güç geliyorsa HDD'nin çalıştığını fark edersiniz. Kafa atma diye tabir edilen belli aralıklarla 'tık tık' diye ses duyuyor musunuz? Bunu kontrol edin. Eğer bu iki tarafta bir sorun yoksa SSD'yi bağladığınız bağlantı kablolarıyla deneyin sorun kablolarda da olabilir.
Ceza yemiştim cevap veremedim. HDD'den gelen ses yok. Güç kaynağından gelen SATA güç kablosunun üç ayrı giriş ucu var. En sondaki HDD'ye olmuyor. Bu yüzden diğer ikisini sıra sıra takarak denedim fakat bir şey değişmedi. SATA kablosunda da sorun olacağını düşünmüyorum. Çünkü anakart kutusundan çıkan kablo ve hasar görmüş olamaz. Ama onu da deneyeceğim. Ayrıca HDD LED ışığı nerede oluyor? Galiba yanmıyor o ışık bende.

Son düzenleme:
HDD BİOS'ta, aygıt yöneticisinde ve disk yönetiminde gözüküyor. Ayrılmamış alan olarak gözüküyor, başlatılamıyor ve bu yüzden bölüm oluşturamıyorum. Kablo girişlerinde sorun olamaz çünkü sistemi yeni topladım. HDD yeni aldım ve ilk kullanma girişimimde bu sorunlarla karşılaştım. Bozuk olma ihtimali düşük gibi geliyor bana ama belki aldığım siteden bozuk HDD göndermiş olabilirler.
SSD, yani işletim sistemi için belirlenen, HOST erişim protokollerini yeni HDD'e uyarlayamıyorsan çalıştıramazsın.
SSD yapılandırılması ve BIOS içerisinden STORAGE seçeneklerinin ekran alıntısı olarak konulması gerekmektedir.

SSD, yani işletim sistemi için belirlenen, HOST erişim protokollerini yeni HDD'e uyarlayamıyorsan çalıştıramazsın.
SSD yapılandırılması ve BIOS içerisinden STORAGE seçeneklerinin ekran alıntısı olarak konulması gerekmektedir.
Hocam HDD'yi sonradan eklemedim. Windows kurarken de HDD gözüküyordu, fakat bölümlenmiyordu.

Hocam HDD'yi sonradan eklemedim. Windows kurarken de HDD gözüküyordu, fakat bölümlenmiyordu.
HDD'yi sonradan eklemekten bahsetmedim.
İster sonradan tak, istersen kurulumda tak farketmez.
BIOS STORAGE konfigürasyonlarının HDD için de uyarlanmış olması gereklidir.
Bunun ilk koşulu ise STORAGE aygıtlarının COMPITABLE olarak belirlenmesi gereklidir.
AHCI, UHCI veya XCHI gibi seçenekler daha sonra belirlenmelidir.

HDD'yi sonradan eklemekten bahsetmedim.
İster sonradan tak, istersen kurulumda tak farketmez.
BIOS STORAGE konfigürasyonlarının HDD için de uyarlanmış olması gereklidir.
Bunun ilk koşulu ise STORAGE aygıtlarının COMPITABLE olarak belirlenmesi gereklidir.
AHCI, UHCI veya XCHI gibi seçenekler daha sonra belirlenmelidir.
Hocam o işlemi nasıl gerçekleştiriyoruz?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı