HDD'nin dolu olması oyunlarda düşüş sorununa yol açar mı?

Jaewyn

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
SSD
Anakart
FOXXCONN G41 MXE-K
1. sistemimdeki 500 GB'lik hard diskime Apex Legends indirdim. Diskte 110 GB civarı yer vardı. Şu anda 50 GB civarı yer var. Ancak Apex Legends indirmeden önce oyunlarda drop sorunu yokken indirdikten sonra oyunların çoğunda FPS düşmesi olmaya başladı. Sorun sistemimden kaynaklı değildir diye düşünüyorum.

Steam HDD'ye kurulu bu arada belirtmek isterim.
  • İşlemci: Xeon E5450.
  • Ekran kartı: GTX 660.
  • RAM: 2x4 GB.
  • HDD: Seagate 500.
  • SSD: Hikvision C100 120 GB (sadece Windows kurulu)

Dostum işletim sisteminde HDD'ye kurulu olduğu için depolama azaldıkça kasmalar gözlemlenebilir. Kendi sistemimde bu şekilde oluyor. 500 GB SSD var 200 GB yer varken oyun oynarken kayıt açıyordum sıfır donma kasma şu an sistemde 30 GB yer var yer yer drop yiyorum. Bence 240 GB SSD alıp işletim sistemini oraya kur oyunlarını HDD'de kullanırsın.

Dostum işletim sisteminde HDD'ye kurulu olduğu için depolama azaldıkça kasmalar gözlemlenebilir. Kendi sistemimde bu şekilde oluyor. 500 GB SSD var 200 GB yer varken oyun oynarken kayıt açıyordum sıfır donma kasma şu an sistemde 30 GB yer var yer yer drop yiyorum. Bence 240 GB SSD alıp işletim sistemini oraya kur oyunlarını HDD'de kullanırsın.

Sistem şu anda SSD'ye kurulu. Sistemden yana sorunum yok yağ gibi akıyor ancak oyunlarda drop sorunları başladı.
FPS düşmesi değil ama yavaş açılma, hantallık, drop olur. Diskler, FPS oranını etkilemiyor diye biliyorum.

FPS düşmesi olmuyor. Mesela CS:GO, Witcher 3 ya da Titanfall 2 gibi oyunlarda rakiplerle çatışmaya girince drop giriyor.

Sistem şu anda SSD'ye kurulu. Sistemden yana sorunum yok yağ gibi akıyor ancak oyunlarda drop sorunları başladı.

Apex Legends için SSD lazım bence. Keşke SSD'i 250 GB falan alsaydınız.
FPS düşmesi olmuyor. Mesela CS:GO, Witcher 3 ya da Titanfall 2 gibi oyunlarda rakiplerle çatışmaya girince drop giriyor.

Yüksek ihtimal HDD yüzünden zaten. SSD'ye kurabilirsen droplar azalacaktır diye düşünüyorum.

1. sistemimdeki 500 GB'lik hard diskime Apex Legends indirdim. Diskte 110 GB civarı yer vardı. Şu anda 50 GB civarı yer var. Ancak Apex Legends indirmeden önce oyunlarda drop sorunu yokken indirdikten sonra oyunların çoğunda FPS düşmesi olmaya başladı. Sorun sistemimden kaynaklı değildir diye düşünüyorum.

Benim de FPS etkilemiyor ama drop girer sürekli.

Sadece SSD'lerde doluluk oranı performansı etkiliyor.

Apex Legends için SSD lazım bence. Keşke SSD'i 250 GB falan alsaydınız.

Hocam indirimi kaçırmasaydım PNY marka 240 GB SSD alacaktım.
Anladığım kadarıyla HDD dolunca droplar başlıyor. Oynamadığım birkaç oyunu silip test edeceğim. Sonuçları aktaracağım.
Apex Legends oyununa ilk girişte oyundan attı ve CPU ile ilgili hata verdi internette araştırınca desteklenmediği için olduğunu gördüm. Apex Legends'i silince diğer oyunlardaki FPS droplar olmamaya başladı. HDD dolu olduğunda droplar başlıyor anladığım kadarıyla. Konuyu takip eden ya da böyle bir şeyle karşılaşanları bilgilendirmek istedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı