HDD'nin sıfır olduğunu nasıl anlarız?

yigitrocks

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Yakın zamanda bir HDD alacağım ama yorumlarda bazı kişiler refurbished olduğunu söylemiş. Bu durumu nasıl anlayabilirim? Araştırdığım kadarıyla HDD'nin verisini silip çalışma süresini sıfırlıyorlarmış. Aklıma birkaç yol geliyor o halde.
1- Kaç kere açıldığını gösteren bir program var mı?
2- Garanti belgesi çıkarsa distribütör yada öyle birileriyle iletişime geçip ne zaman satıldığını falan görebiliyor muyum?

Ürün geldiğinde Hard Disk Sentinel diye bir program varmış sanırım onunla kaç saat kullanıldığını kontrol edeceğim lakin dediğim gibi verisi sıfırlanmıştır bu yüzden bir sonuç alamayacağımı düşünüyorum. Ayrıca HD Tune ile bad sector testi de yapacağım. Sizce ürünün refurbished olup olmadığını öğrenmek için başka ne gibi işlemler yapılabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD sentinel gibi yazılımlar ile kaç saat çalıştığını ve kaç kere güç aldığını vs görebiliyorsunuz. Ancak bahsettiğiniz gibi o değerleri de sıfırlıyorlar bazı çakallar.

Aldığım 3 TB Seagate Hard Diskten şüphelenip. Alır almaz etrafında çizik ve kusur aradım. Kontrol kartının PCB'sine baktım. Dıştan baktığımda gıcır gıcır duruyordu. Yine de emin olmak için 3 kere HD Tune üzerinde Bad Sector taraması yaptım. Eğer yenilenmişse de iyi iş çıkarmışlar deyip kullanmaya devam ettim. Şu an sorunsuz şekilde 1 yıldır çalışıyor. Alır almaz önce fiziksel olarak bir gözden geçirin. Sonrasında tarama testlerine tabi tutun. Eğer bir gariplik sezerseniz 2 hafta geçmeden iade edin.

Son düzenleme:
HDD sentinel gibi yazılımlar ile kaç saat çalıştığını ve kaç kere güç aldığını vs görebiliyorsunuz. Ancak bahsettiğiniz gibi o değerleri de sıfırlıyorlar bazı çakallar.

Aldığım 3 TB Seagate Hard Diskten şüphelenip. Alır almaz etrafında çizik ve kusur aradım. Kontrol kartının PCB'sine baktım. Dıştan baktığımda gıcır gıcır duruyordu. Yine de emin olmak için 3 kere HD Tune üzerinde Bad Sector taraması yaptım. Eğer yenilenmişse de iyi iş çıkarmışlar deyip kullanmaya devam ettim. Şu an sorunsuz şekilde 1 yıldır çalışıyor. Alır almaz önce fiziksel olarak bir gözden geçirin. Sonrasında tarama testlerine tabi tutun. Eğer bir gariplik sezerseniz 2 hafta geçmeden iade edin.
Ya bu yenilenme olayı tam olarak ne oluyor anlamış değilim. Kusurlu ürün fabrikaya geri gönderilip orjinal parçalarla tamir edilmiyor mu? Mantıken bir sorunu olmaması gerekiyor değil mi? Sıfır gibi olmaz elbet.

Fiyatı düşürmek için sanırım. Tahminimce: Disk plakalarını ve kafayı değiştirip kasa ve kontrol kartını bozuk disklerden temin ediyorlar. Düzgün yapılırsa orijinalinden farkı olacağını sanmıyorum. (Certified Refurbished olarak geçenler.)

Fiyatı düşürmek için sanırım. Tahminimce: Disk plakalarını ve kafayı değiştirip kasa ve kontrol kartını bozuk disklerden temin ediyorlar. Düzgün yapılırsa orijinalinden farkı olacağını sanmıyorum. (Certified Refurbished olarak geçenler.)
Ama bizim şerefsiz satıcılar belirtmiyor yenilenmiş ürün olduğunu. Dürüst satıcılar kalmadı artık piyasada...

Yeni konular

Geri
Yukarı