HDD'nin üstüne dirsek koyma sonucu laptop sorun çıkarmaya başladı

hyperhyoko

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
İçerik Üreticisi
İlk olarak selamlar, dün saat 02:37 civarı bilgisayarımdan izlediğim filmi bitirmiştim, her şey çok güzel gidiyordu; sonra Laptop'a uzandım ve siteyi kapatayım derken dirseğimi HDD'nin tam üstüne koymuşum, yani bilgisayarda takılırken sanırım dirseğim ile o kısma biraz baskı yaptım, okuyucuya bir şey dokunduğunda çıkan sesi bilen bilir, öyle gürültülü bir ses çıktı bilgisayardan, çünkü dediğim gibi yanlışlıkla baskı yaptım sanırım ve üst taban HDD'ye değdi.

Bilgisayar aniden yavaşladı, sonra da dondu ve tak tuk sesler çıkarmaya başladı, bu sesler HDD kısmından geliyordu; tam ben şaşkınlığımdan kurtulup bilgisayara bakacaktım ki, mavi ekran verdi; ilk başta "normaldir." Dedim çünkü bilirsiniz, önemli bir parça (HDD) durdu mu dersiniz, ne dersiniz bilemem ama işi bıraktı gibi birkaç saniyeliğine. Neyse işte sonra açmaya çalıştım bilgisayarı ama "PXE-E61" hatası ile karşılaştım. Tabi o an aşırı streslendim, bilgisayara bir şey oldu korkusu ile dikkatli davranmaya çalışırken, BIOS menüsüne gidip "Boot" ayarlamaları yapınca bilgisayarı açmayı başardım, bilgisayar tam açılırken önüme "checking file System on C:" Ekranı çıktı, tabii ben yine stres yaptım ama dosya biriminin taranmasını geçmek yerine bekledim tabii ki de; "Windows" taramayı bitirdikten sonra bilgisayar açıldı, ilk başta biraz masaüstünün gelmesi falan (normale göre) uzun sürdü, sonra sorunsuz açıldı; ilk başlarda bir sorun fark etmedim, ama tabii korku bütün vucüdumu kemiriyordu, neyse işte ondan sonra Google'ı açayım dedim ("Microsoft Edge" kullanıyorum..) ve oturumumun kapatıldığını, kayıtlı hesaplarımın da silindiğini fark ettim, ama yer işaretlerim falan duruyordu hep; bunu çok önemsemedim çünkü zaten "Edge" bunu herhangi ani bir kapanmada yapan bir program, zaten sonradan eklentileri falan hep geri yükledi kendi kendine...

Her neyse, tabii hemen "HD Tune" indirdim, şu zamana kadar hiç kullanmadığım malum program; direkt bir tarama yaptım ve sonuç ilk ekran görüntüsündeki gibi çıktı; yemyeşil.

Herhangi bir "bad sector" gözükmüyordu, iki saatlik bir tarama sonrası her şey yemyeşil olarak çıktı karşıma, tabii buna çok sevindim; acaba bir hata var ama görmüyor mu diye de düşünmeye başlamadım değil yani ama aslında. Bilgisayar tarama sırasında hızlıydı, yani herhangi bir kasma ya da yavaşlama olmadı, herhangi bir bozulma belirtisi de yoktu, masaüstünde (bilgisayar tamamen açıldığında işte..) hiçbir sorun ile karşılaşmadım, ne yavaşlama ne kasma ne de bir hata mesajı...

Tek gözüme takılan, "HD Tune" programındaki "health" kısmındaki sonuçlardı, sonuçlar aşağıdaki iki ekran görüntüsündeki gibiydi...

"Interface CRC error count" modülünün yanında "attention" yazdığını fark ettim, ama biraz araştırma ile yanlış anlamadıysam genel bir şey olduğunu, yani o modülü görmezden gelebileceğimi öğrendim. O konuda bir korkum yoktu yani, neyse işte sonra iki tane "warning" olduğunu fark ettim, uyarı veren modüller:

-Reallocated sector count.
-Current pending sector.

Gözüme takılan başka bir şey ise, taramanın ilerleyen zamanlarında "current pending sector" modülü uyarı vermeyi kesti ve yanında "ok" yazısı gözüktü, yani modül iyileşti sanki aniden, tek hata veren "reallocated sector count" modülü kalmıştı; daha fazla araştırma yapamadan kapattım bilgisayarı, saat gecenin dördüydü ve bilgisayar biraz dinlensin dedim, o sırada telefonum üzerinden işten anlayan bir arkadaşla şöyle bir sohbetimiz oldu: (Konuyu daha iyi anlamak için şiddetle okumanızı rica ediyorum..)

HTML versiyonu: Direct Messages - Private - Fujitsu Master [786042136863965214].html - Google Drive

Text dosyası versiyonu: Direct Messages - Private - Fujitsu Master [786042136863965214].txt

Arkadaşım bana hafif "bad sector" oluştuğunu ama "chkdsk" programının üstesinden geldiğini, yani bir sorun olmadığını söyledi, azıcıkta olsa içimi rahatlattı bu mesaj, ama sabah yine de bir kontrol yapmalıydım...

Neyse işte, sabah (az önce) açtım bilgisayarı, sorunsuz gibiydi; mesela gece saatlerinde bilgisayarı açmayı başardığımda "Windows başlatılıyor..." Ekranı gelmeden "PXE-E61" hatası çıkıyordu, ama böyle hemen gelip gidiyordu ve açılışı engellemiyordu, şimdi ona rastlamadım, açılırken rastladığım tek sorun "Windows" dosya sistemini yine kontrol etmek istedi ve bende kabul ettim, bu sistem kontrolü hep mi olur? Çünkü zaten hep olursa bu sefer "gerçekten" bir şeyler yanlış demektir; sonra yine açıldı bilgisayar sorunsuz şekilde, masaüstü geldi falan, hiçbir sorun yoktu ve hızlıydı bilgisayar bayağı, zerre gram kasma da yoktu. (Zaten bu yazıyı bilgisayar üzerinden yazıyorum.) karşılaştığım tek sorun, "Microsoft Edge" açılmıyordu; yani zaten biraz sorunlu bir program olduğu için hiç zorlamadım ve "Google Chrome" kullanmaya başladım, ama yani karşılaştığım tek sorun oydu; onun dışında (en azından şu ana kadar açtığım programlar vs.) her şey sorunsuz çalışıyordu...

Şimdi benim bu kadar uzun bir yazıdan sonra merak ettiklerim şunlar, bilgisayarımda gerçekten önemsemem gereken bir sorun var mıdır, var ise nasıl üstesinden gelirim; kısacası görüşlerinizi bekliyorum, teşekkürler ve iyi forumlar.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    19,7 KB · Görüntüleme: 37
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    27,1 KB · Görüntüleme: 35
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    26,2 KB · Görüntüleme: 77
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular