HDD'yi Tamamen Temizleme

emre mtlr

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yakın bir zamanda bir bilgisayar toplayacağım ve çok heyecanlıyım. Bundan dolayı acil yardımlarınızı bekliyorum.
Ben yeni bir HDD almak yerine onun yerine 240 GB SSD almayı tercih ettim. Ve eskiden kalan bir 150 GB HDD var.
Ben bu HDD'yi yeni toplayacağım sistemde kullanmak istiyorum. Dolayısıyla içindeki bütün herşeyi tamamen silmek istiyorum yani tıpkı sıfır bir HDD gibi olmasını istiyorum. Bunu nasıl yapacağım acil yardımlarınızı bekliyorum.
Bir de sistemimde eski bir HDD kullanmak sistemime herhangi bir zarar verir mi ?
Ve yaptığım şey sizce mantıklı mı ?

Bahsettiğiniz HDD'nin marka ve modelini öğrenebilir miyiz? Eski bir HDD ise yeni sisteminiz için çok yavaş kalabilir.

Bence 240 GB SSD yerine HDD alın. Eski HDD sisteme yavaş kalır ve oyun yükleme süreleri çok yavaşlar. Sizde kafayı yersiniz. Hatta eski HDD uyumsuz bile kalabilir. Bu yüzden 7200RPM'li 64MB önbellekli okuma yazma hızı yüksek 1TB genişliğinde HDD almanızı öneririm.

HDD'yi ikincil disk olarak kullanacaksanız (yani içine windows yüklemeyecekseniz), HDD'yi yeni PC'nize bağladıktan sonra basitçe içindeki her şeyi delete tuşuyla silebilirsiniz. Veya Windows'un biçimlendirme aracını kullanabilirsiniz.
Eğer HDD'deki verileri tamamen yok etmek istiyorsanız, CCleaner programının sürücü temizleyici aracını kullanabilirsiniz. Çok basit, ücretsiz ve Türkçe bir program.
Eğer bununla da tatmin olmuyorsanız, Harddisk low level format tool programı HDD'nizi tamamen sıfırlar, 1 bit bile veri bırakmaz.

Not: Arkadaşların söylediği gibi; elinizdeki 150GB HDD büyük olasılıkla çok eski bir model. Yeni PC ile uyumluluk sorunu olabilir. Ve bütün elektronik cihazların bir ömrü olduğu için, çok eski bir HDD'yi kullanmak ileride veri kaybı yaşamanıza neden olabilir.

HDD'yi ikincil disk olarak kullanacaksanız (yani içine windows yüklemeyecekseniz), HDD'yi yeni PC'nize bağladıktan sonra basitçe içindeki her şeyi delete tuşuyla silebilirsiniz. Veya Windows'un biçimlendirme aracını kullanabilirsiniz.
Eğer HDD'deki verileri tamamen yok etmek istiyorsanız, CCleaner programının sürücü temizleyici aracını kullanabilirsiniz. Çok basit, ücretsiz ve Türkçe bir program.
Eğer bununla da tatmin olmuyorsanız, Harddisk low level format tool programı HDD'nizi tamamen sıfırlar, 1 bit bile veri bırakmaz.

Not: Arkadaşların söylediği gibi; elinizdeki 150GB HDD büyük olasılıkla çok eski bir model. Yeni PC ile uyumluluk sorunu olabilir. Ve bütün elektronik cihazların bir ömrü olduğu için, çok eski bir HDD'yi kullanmak ileride veri kaybı yaşamanıza neden olabilir.
Yeni 1 TB 64 mb 3.0 seagate barracuda almaya karar verdim. İlginiz için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı