Çözüldü HDMI ile 144 Hz alınabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mahmut1361

Femtopat
Daha fazla  
144Hz monitör aldım ve içinden çıkan HDMI ile kullanıyorum. Varsayılan yenileme hızını 144Hz olarak gösteriyor. HDMI ile 144 Hz almam mümkün mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Monitörün HDMI bant genişliğini nasıl kullandığına bağlı oluyor. 1.4 sürümü ile 144 Hz de alabilirsiniz, 60 Hz de. HDMI sürümü 1.4 olsa bile monitör desteğine bağlı olarak 144 Hz almanız kesin değil.

Bu yüzden 1.4, 2.0 veya farklı bir sürüm ile kesinlikle şu değeri alırsınız demek pek uygun değil.

1080p 144 Hz almak için şansınız şu şekilde yükselebilir:
  • HDMI sürümü 1.3 ve üzeri olan bir monitöre sahip olmak,
  • HDMI sürümü 1.3 ve üzeri olan bir ekran kartına sahip olmak,
  • HDMI sürümü 1.3 ve üzeri olan bir kabloya sahip olmak.
Bunlara sahip olduktan sonra monitör de üzerine iyi şekilde optimize edilmişse ve destek sunuyorsa 144 Hz alırsınız fakat monitör bant genişliğini iyi kullanamıyorsa 120 Hz veya 60 Hz kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Resmi değerlerin dışında alabileceğiniz yenileme hızı, monitörün desteğine kalıyor.

Kısacası HDMI ile şu değeri alır mıyım değil de şu monitör, şu kablo ve şu ekran kartı ile HDMI üzerinden ne değerleri alırım diye sormanız gerekiyor. Bu yüzden kesinlikle DisplayPort kullanılmalı demek yanlış.
HDMI ile 165 Hz kullanıyorum monitörümü.

1604792892920.png

Yanlış bilgi
Bazıları HDMI ile alınmıyor demişti. Aslında ben önceki monitörümle şuanki arasında pek bir şey hissetmedim, sanırım 60hz kullanıyorum
HDMI 1.1 versiyonda alınmaz hocam, doğru. Fakat 2.0 versiyonunda 120 Hz alabilir. 144 Hz için yine DisplayPort kablosu gerekir.

Bazıları HDMI ile alınmıyor demişti. Aslında ben önceki monitörümle şuanki arasında pek bir şey hissetmedim, sanırım 60hz kullanıyorum
Ekran kartı veya görüntü kaynağın neyse onun HDMI portunun da 1.3 sürüm ve üstünde olması gerekli. Aynı şekilde monitör portu da. Bunlarla birlikte HDMI kablonda minimum HDMI 1.3 sürümünde olmalı.
Linkteki bilgi yanlış ya da yalnızca o bilgisayara özel bir durum. Recep Bey de hata yapabiliyor :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı