HDMI kablosundan elektrik çarpması

AntenOS

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle merhaba.
Bugün sistemimi televizyona HDMI kablosu ile bağlarken kabloyu ekran kartının HDMI portuna yaklaştırdım ve birden elime elektrik çarptı. Bu birkaç sefer oldu ardından geçti. Birkaç kez farklı kablolar ile tak çıkar yapmıştım ek olarak.
Bunun sebebi ne olabilir?
Sistemi sorunsuz açtım bir sorun olmadı ayrıca.
Ayrıca Vatan'a iki defa daha terim soğumadan yürüyerek gittim. Üzerime fazla statik elektrik yüklenmiş olabilir diye düşünüyorum. Belki bununla bir alakası vardır.
Kabloyu tekrar çıkarırken böyle bir durum olmadı.
İlk defa başıma böyle bir durum geldi, sizlere de sorma gereği duydum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Statik elektrik olması kuvvetle muhtemeldir. Sizi çarpması yani titretecek kadar vücuttan akım geçmesi halinde cihazlar hala çalışıyorsa ilk akla gelen statik elektriktir. İnsanların vücutlarındaki bu elektrik bir takım cihazların gövdesindeki topraklama, bağlantı portlarındaki metal kaplama vasıtasıyla akacak yer bulduğundan dolayı ufak bir çarpılma oluyor. Güç kaynağının içi haricinde bilgisayarın hiçbir yerinde insanın çarpılmasına neden olacak kadar gerilim yoktur. Öyle bir şey olsa sizi titreten o elektrik akımı bir yongayı kömüre çevirebilirdi.

Statik elektrik olması kuvvetle muhtemeldir. Sizi çarpması yani titretecek kadar vücuttan akım geçmesi halinde cihazlar hala çalışıyorsa ilk akla gelen statik elektriktir. İnsanların vücutlarındaki bu elektrik bir takım cihazların gövdesindeki topraklama, bağlantı portlarındaki metal kaplama vasıtasıyla akacak yer bulduğundan dolayı ufak bir çarpılma oluyor. Güç kaynağının içi haricinde bilgisayarın hiçbir yerinde insanın çarpılmasına neden olacak kadar gerilim yoktur. Öyle bir şey olsa sizi titreten o elektrik akımı bir yongayı kömüre çevirebilirdi.
Herhangi bir kaçak söz konusu değildir değil mi hocam? Kasanın herhangi bir yerine deyince çarpılma yok. Dediğim gibi sadece takarken ufak bir çarpma yaşadım.

Kaçak olsa kasadan çarpılırsınız. Soketten gelmesi olası değil. HDMI üzerinden o denli akım geçemez. Geçerse de o soketin bulunduğu ekran kartı veya anakart sağlam kalamaz. Tahminim bu yöndedir.

Emin olmak ve tam güvenlik için bilgisayarın elektrik bağlantısının topraklı bir priz ve topraklamalı kablo ile yapılmış olması ayrıca sigorta kutusunda bir kaçak akım rölesi bulunması yeterlidir. Ek bilgi olarak, kaçak akım rölesi denen şey, bir kaçak anında kaçağı ileten bir yere siz temas ettiğinizde daha çarpıldığınızı hissedemeden önce çok seri bir şekilde elektriği kesen bir araçtır. Genelde giriş kapısına yakın yerdeki sigorta kutusu içerisinde veyahut elektrik sayacının olduğu yerde bulunur. Normal bir sigortadan farklı olarak üzerinde tıpkı sigorta benzeri bir şalter ve yanında da bir test butonu bulunur. Bu test butonuna bastığınızda kendisini kapatır. Elektrik kaçağını taklit eden bir butondur ve hala çalışır vaziyette olduğunu anlamanızı sağlar. Bu alet varsa ve çalışır vaziyette ise güvendesinizdir. 10-15 yıllık evlerin hemen hemen hepsinde görüyoruz. Geç de olsa ülkemizde standart haline gelmiştir. Böyle bir cihaz varken dahi bir yerde çarpılma oluyorsa ilk akla gelen şey sizi çarpan elektriğin hattan gelen değil başka yerden gelen elektrik olduğudur. Bu durumda bu kaynak siz ve üzerinizdeki kıyafetlerdir. Statik elektrik vardır.

Öncelikle merhaba.
Bugün sistemimi televizyona HDMI kablosu ile bağlarken kabloyu ekran kartının HDMI portuna yaklaştırdım ve birden elime elektrik çarptı. Bu birkaç sefer oldu ardından geçti. Birkaç kez farklı kablolar ile tak çıkar yapmıştım ek olarak.
Bunun sebebi ne olabilir?
Sistemi sorunsuz açtım bir sorun olmadı ayrıca.
Ayrıca Vatan'a iki defa daha terim soğumadan yürüyerek gittim. Üzerime fazla statik elektrik yüklenmiş olabilir diye düşünüyorum. Belki bununla bir alakası vardır.
Kabloyu tekrar çıkarırken böyle bir durum olmadı.
İlk defa başıma böyle bir durum geldi, sizlere de sorma gereği duydum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
Aynısını bende yaşadım hocam. Sizde bir sorun oldu mu? Statik elektriği nasıl boşaltabilirim?

Aynısını bende yaşadım hocam. Sizde bir sorun oldu mu? Statik elektriği nasıl boşaltabilirim?
Hayır sistemimi konuyu açtığımdan beri sorunsuz kullanıyorum, statik elektriği boşaltmak için bir metale dokunabilirsiniz ya da toprak bulursanız elinizi toprağa sokabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı