Hearts of Iron IV nasıl oynanır?

Tithisa

Decapat
Bu oyuna yeni başladım, crackliyken oynuyordum beğendim ve satın aldım ama oyun çok zor geldi. Oyunu anlatabilecek bir video ya da sizin bir tavsiyeniz var mıdır? Veya tavsiye ettiğiniz ülkeler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu oyuna yeni başladım, crackliyken oynuyordum beğendim ve satın aldım ama oyun çok zor geldi. Oyunu anlatabilecek bir video ya da sizin bir tavsiyeniz var mıdır? Veya tavsiye ettiğiniz ülkeler?
Öğrenmek istediğin şeyler tam olarak nelerdir? Yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Öğrenmek istediğin şeyler tam olarak nelerdir? Yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.
Oyunun menüsünü falan biliyorum şuan 10 saatim var. Odak ağacı, donanma, silahlanma, gelişme. Ben Türkiye'de 38 ya da 39 yılında bulgarlara girmiştim 8 division'ları benim 32 division'umu itmişti. Kısacası ülkeyi nasıl faşist ya da komünist yapabilirim onları biliyorum, donanma ve gemi kullanımı bana zor geldi. Savaşlarda uçakları nasıl savaştığım bölgeye yollayacağım ? Ve savaştıracağım ?
Bir de Almanya oynarken MEFO Bills diye bir şey geliyor ? Nedir ve nasıl girilir ?

Oyunun menüsünü falan biliyorum şuan 10 saatim var. Odak ağacı, donanma, silahlanma, gelişme. Ben Türkiye'de 38 ya da 39 yılında bulgarlara girmiştim 8 division'ları benim 32 division'umu itmişti. Kısacası ülkeyi nasıl faşist ya da komünist yapabilirim onları biliyorum, donanma ve gemi kullanımı bana zor geldi. Savaşlarda uçakları nasıl savaştığım bölgeye yollayacağım ? Ve savaştıracağım ?
Bir de Almanya oynarken MEFO Bills diye bir şey geliyor ? Nedir ve nasıl girilir ?
Uçakları öncelikle bölgeye yakın bir havalimanına koymalısınız, yoksa kendiniz inşaa edebilirsiniz.
Havalimanındaki herhangi bir uçak filosunu seçin ve göndermek istediğiniz bölgeye sağ tıklayın, bölge için kırmızı çizgi gösteriyorsa uçağınızın menzili yetmiyor demektir. Kırmızı ve yeşil renkli bölgeler hava üstünlüğünüzü gösterir. Bölge yeşilse üstünsünüzdür, kırmızı ise üstünlük düşmandadır. Siz uçak göndermeden yeşil olduysa büyük ihtimalle savaştaki müttefiğinizin uçağıdır. Gönderip göndermemek sizin kararınız. Karada savaştığınız bölgeye aynı şekilde filoyu seçip savaşın olduğu bölgeye sağ tıklayarak uçağınızı göndermiş olursunuz. Ancak uçaklara görev vermelisiniz. Yoksa uçmazlar ve kullanmanın bir anlamı kalmaz. Önerimde uçakları parça parça göndermeniz, mesela 1000 uçak yerine 200 uçak şeklinde 5 filoya ayırıp gönderin. Uçakların etkisi artar. Görev seçeneklerini de aşağıya yazacağım. Uçaktan uçağa değişibilen görevlerdir bunlar. Uçak üretiminizi ona göre yapabilirsiniz. Araştırma bölümünde uçaklara tıkladığınızda hangi görevleri yapabildiğini gösterir zaten. Ben sadece ne işe yaradıklarını yazacağım.

Uçakların farklı türleri vardır: Fighter, Heavy Fİghter, Close Air Support(CSA), Naval Bomber, Strategic Bomber, Tactical Bomber. Ayrıyaten Transport uçakları.
Fighterlar için Air Superiority, Interception şecenekleri mevcut.
Air Superiority: Düşman fighterları yok etmeye çalışır. Hava üstünlüğü kurmak için olmazsa olmazdır.
Interception: Düşman bombardıman uçaklarını yoketmeye çalışır. Ordunu, fabrikaları, yapıları, gemileri bombalayabilen uçakları yoketmek içindir.

Diğer uçaklar için ise Close Air Support, Strategic Bombing, Naval Stike, Port Stirke şecenekleri mevcut, ancak bu uçak türüne göre farklılık gösterir
Close Air Support: Karadaki birlikleri bombalayarak muharebede bonus getirir.
Strategic Bombing: Bölgedeki yapıları, fabrikaları bombalar ve nükleer bomba atmak için bu seçeneğin açılması gerekir.
Naval Strike: Denizdeki, Okyanustaki gemileri ve konvoyları bombalar.
Port Strike: Bölgedeki limanları bombalar.

MEFO Billse gelirsek; Almanyanın güçlenmesi ve daha hızlı silahlanması için MEFO Bİllsi uzatmaya çalışın. Zaman geçtikçe daha çok political power harcayacak ama savaşa kadar güçlenmenizde büyük etkisi olacak. National Spirit bölümünde MEFO Billsin artılarını gösterir zaten.
Sorunuz veya anlamadığınız yer varsa yazabilirsiniz.

Bu Template'leri ne zaman değiştirmem gerekir?

Ekipman ve Manpowerınız fazlaysa arttırabilirsiniz. Combat width için 20 değerini öneririm. Artilleryniz fazlaysa 1-2 tane ekleyebilirsiniz. Ekipman sayısı aşırı eksiye düşerse eskisi gibi yapabilirsiniz. Onu ayarlayabileceğinizi düşünüyorum. Örnek olarak şu fotoğraf önerdiğim bir Infantry Template tidir. İnternette örnekleri mevcut, bakabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1944416524_preview_tenokates 1.png
    1944416524_preview_tenokates 1.png
    130,7 KB · Görüntüleme: 824
Biraz klişe olacak ama bu tür oyunları deneyim ederek öğrenmek en iyisi.
Evet ne yapacağını bilmeyeceksin dolayasıyla keşfetmeye çalışacaksın.
Ben hiçbir şey bilmeyerek girdim oyuna, ne bir rehber okudum ne de bir video izledim.
Çok fazla yenildim, sinirlendim ama yenile yenile hata yapa, her şeyi karıştırarak öğrendim.
Oyunu öğrenip ilk zaferini aldığın anki his tatmin edilemez.

Tabii sana kalmış durum rehberler, videolar ile de öğrenebilirsin.

Başlangıç tavsiyelerim:

• İlk olarak ekipman eksiğin var mı onu kontrol et, atıyorum 5k silah eksiğin varsa tüm üretimi eksiklerini tamamlaya harca. Yoksa olası bir savaşta ordu mahvolur.
  • İnşaatlar oyunun en önemli kısımlarından biridir.Başlangıçta sivil fabrikalara önem vermelisin. Ortalama 5-6 sivil fabrika sonrası askeri fabrikalara geçiş yapabilirsin.
  • Başlangıçta "İnşaat 1", "Basit Makine Aletleri" gibi araştırmalara gitmeni öneririm.
  • Eğer lastik, petrol gibi sıkıntıların varsa sentetik rafineriye gitmeni öneririm ithalatta sıkıntı yaşayabilirsin hele ki müttefikler ittifakı sonradan düşmanın olursa büyük sıkıntı oluyor.
  • Tabii komşu ülkelerinde lastik, petrol gibi kaynaklar varsa savaşarak da alabilirsin.
  • Ulusal odakların başlangıçta ülkeyi geliştirme odaklı olsun. Örneğin sivil,asker fabrika ekleyen odakları gitmeni öneririm.
  • Ama eğer ben savaş istiyorum, topraklarımı genişletmek istiyorum diyorsan politikalara gitmelisin ve olabildiğince hızlı bir şekilde taraf değiştirmelisin (faşist veya komünist) dünya tansiyonu %25'i geçmeden büyüye bildiğin kadar büyü. Sonra saten müttefikler garanti ediyor diğer ülkeleri.

Ekipman ve Manpowerınız fazlaysa arttırabilirsiniz. Combat width için 20 değerini öneririm. Artilleryniz fazlaysa 1-2 tane ekleyebilirsiniz. Ekipman sayısı aşırı eksiye düşerse eskisi gibi yapabilirsiniz. Onu ayarlayabileceğinizi düşünüyorum. Örnek olarak şu fotoğraf önerdiğim bir Infantry Template tidir. İnternette örnekleri mevcut, bakabilirsiniz.
Combat width nerden ayarlayacağım ?
@İlya Muromets oyunu neredeyse çözdüm. Ama single'da hangi ülke kolay olur? Ya da multiplayer'da yeni başlayan bir oyuncu için ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı