Hearts of Iron IV ordularımın düşmandan daha fazla olmasına rağmen kaybediyorum

AlvosivUA

Hectopat
Selamlar,

Arkadaşlar Hearts of Iron IV sovyetler olarak oynuyorum ve Türkiye'ye savaş açtım. Ordularımın düşmandan daha fazla olmasına rağmen çok zorlanıp kaybediyorum ve ordum çok milliyetçi. İspanya koca sovyetlerin arkasında duruyor. İspanya sayesinde savaşı kazandım. Neden böyle oluyor arkadaşlar?

Oyunda logistic sistemi var, bir şehire çok fazla asker alırsan, askerler yeterli takviye alamazlar ve böylelikle de askerler zamanla yıpranır. Üstüne de dağlık bir bölgede savaştığın için savunması daha basit bir bölgedir. Çıkartma falan yaparak Türkiye'yi yenmek daha kolay olabilir. Bol şans, iyi oyunlar :)

Purgle bir sovyet oynuyorum ve 1950 yılında oynuyor bulunmaktayım. İran'ı kukla yaptım ve beraber savaşıyoruz. Bölgeye 20'nin altımı bölük alsam askerlerin yıpranmaları azalır? Çöl ortamında yıpranmamaları için ne yapmalıyım?

Purgle bir sovyet oynuyorum ve 1950 yılında oynuyor bulunmaktayım. İran'ı kukla yaptım ve beraber savaşıyoruz. Bölgeye 20'nin altımı bölük alsam askerlerin yıpranmaları azalır? Çöl ortamında yıpranmamaları için ne yapmalıyım?
1950 yılında "purge" kalmaz ki.
Eğer 1950 yılında oynuyorsan savaştığın bölükleri 40 width yapmaya çalış.
Uçak durumun nasıl? 1950 oynuyorsan en az 5000 uçağın vardır herhalde. Uçaklar çok önemli.
Birliklerin yıpranıp yıpranmadığını öğrenmek için "F4" tuşuna bas. Eğer yeşilse sıkıntı yok demektir. Sarıysa birliklerin yıpranıyor demektir. Kırmızıysa vah haline. Bu yıpranmayı (attrition) önlemek için altyapı döşemen lazım o bölgelere. Ya da liman. Ama başkentinden savaş alanına kara bağlantısı olduğu için ikmal çoğunlukla altyapılardan sağlanacaktır. Bu yüzden birlikler yıpranıyorsa altyapı döşemeyi unutma.
Bonus bilgi olarak şunu vereyim; oyundaki en önemli şey uçak ve yıpranmadır. Uçağa çok fazla fabrika vermeyi unutmayın.

Tren yolu yap ve oraya akan ikmali arttır. Savaş uçaklarını cepheye sür. Uçaklar hava saldırısı ile senin üstün çıkmana yardım eder.

Selamlar,

Arkadaşlar Hearts of Iron IV sovyetler olarak oynuyorum ve Türkiye'ye savaş açtım. Ordularımın düşmandan daha fazla olmasına rağmen çok zorlanıp kaybediyorum ve ordum çok milliyetçi. İspanya koca sovyetlerin arkasında duruyor. İspanya sayesinde savaşı kazandım. Neden böyle oluyor arkadaşlar?
Gayet normal, büyük ihtimalle orduların ikmal alamıyor. Hava üstünlüğünü almalısın, Focuslardan Great Purge gidince Purge etkisi bırakıyor ülkede, belirli süre kalıyor o debuff sendeyken kimseye saldırma (Sovyetler main değilim o sebeple Focus ismi yanlış olabilir). Dağ bölgelerinde itmek zordur, bu sebeple karadeniz üzerinden çıkartma atmalısın, veya düz araziye line çizip Türkiye ordularının düz araziye gelmesini bekleyebilirsin. Düz araziye geldiğinde hızlı bir şekilde Türkiyenin ordularına pocket atarsan eğer (etrafını sarmak gibi düşün, kaçacak yerinin olmaması sonrasında ise pocket yiyen ordunun ölmesi) daha rahat kazanabilirsin.
Selamlar,

Gayet normal, büyük ihtimalle orduların ikmal alamıyor. Hava üstünlüğünü almalısın, Focuslardan Great Purge gidince Purge etkisi bırakıyor ülkede, belirli süre kalıyor o debuff sendeyken kimseye saldırma (Sovyetler main değilim o sebeple Focus ismi yanlış olabilir). Dağ bölgelerinde itmek zordur, bu sebeple karadeniz üzerinden çıkartma atmalısın, veya düz araziye line çizip Türkiye ordularının düz araziye gelmesini bekleyebilirsin. Düz araziye geldiğinde hızlı bir şekilde Türkiyenin ordularına pocket atarsan eğer (etrafını sarmak gibi düşün, kaçacak yerinin olmaması sonrasında ise pocket yiyen ordunun ölmesi) daha rahat kazanabilirsin.

Geri
Yukarı