Hediye Ekran Kartında Gümrük Vergisi Olur mu?

Fatih Ulusu

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : AMD Ryzen 7 2700
Ekran kartı : Aorus RTX 2070
Bellek : Corsair vengence RGB PRO 3200MHZ (2x8GB)
Anakart : Aorus x470
SSD : Samsung 840 EVO
Meslek
Drone Pilotu
Merhabalar,
Yurtdışında yaşayan bir arkadaşım bana Aorus RTX 2080 Xtreme ekran kartı yollayacak. Bu işlemde gümrük vergisi nasıl olmakta? Vergiyi nasıl vereceğim? Ya da vergi verecek miyim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kargoyla gönderdim olduğu için vergi ödemek zorundasın. Gümrükte kalır. Vergiyi ödeyerek teslim alırsın. Eğer kendisi getirecekse vergi odemeden geçirebilir.
Peki vergiyi nereye ödeyeceğim? Ve tahmini ne kadarlık bir ücret olur?

PTT çalışanının kafasına göre biçeceği kartın piyasa fiyatı * 20/100 + 4.5TL.
Yani atıyorum 1000*20/100 de olabılır 7000*20/100 de olabilir yani değilmi?

Yani atıyorum 1000*20/100 de olabılır 7000*20/100 de olabilir yani değilmi?
Evet, PTT çalışanının ne kadar değer biçeceğine bağlı. Bildiğim kadarıyla bu biçilen değere itiraz etme hakkınız var ancak uğraştırıcı bir iş.
Hediye olduğu halde kargo paketinin üstüne fiyat, vb. yazma gibi bir şey oluyorsa normal bir ekran kartı fiyatı civarında yazdırmanız faydanıza olur.

Ben KKTC'de yaşıyorum ve Polonya'dan arkadaşım 1 sene önce hediye olarak PS4 PRO göndermişti ve 300TL gümrük vergisi alınmıştı sonuç olarak hediyede olsa gümrük vergisi alınıyor postan kontrol edilirse Postane deki gümrük senden vergi alıyor KKTC'de bu şekilde Türkiye'de farklımı olur bilmiyorum (NOT: Arkadaşın gönderdiği zaman Faturasınıda kutusunun içinde göndersin aksi taktirde sorun olabilir )

Evet, PTT çalışanının ne kadar değer biçeceğine bağlı. Bildiğim kadarıyla bu biçilen değere itiraz etme hakkınız var ancak uğraştırıcı bir iş.
Hediye olduğu halde kargo paketinin üstüne fiyat, vb. yazma gibi bir şey oluyorsa normal bir ekran kartı fiyatı civarında yazdırmanız faydanıza olur.
Peki fiyatı bı not kağıdına yazsak olur mu acaba yoksa resmi bir kağıt mı olması lazım? Yani fotoğraf'daki gibi olabiliyormu? :)
15651341871513367823507010958066.jpg

Ben KKTC'de yaşıyorum ve Polonya'dan arkadaşım 1 sene önce hediye olarak PS4 PRO göndermişti ve 300TL gümrük vergisi alınmıştı sonuç olarak hediyede olsa gümrük vergisi alınıyor postan kontrol edilirse Postane deki gümrük senden vergi alıyor KKTC'de bu şekilde Türkiye'de farklımı olur bilmiyorum (NOT: Arkadaşın gönderdiği zaman Faturasınıda kutusunun içinde göndersin aksi taktirde sorun olabilir )
Hediye olduğu için faturasını göndermeyebilir. Bu bir sorun yaratır mı?

Peki fiyatı bı not kağıdına yazsak olur mu acaba yoksa resmi bir kağıt mı olması lazım? Yani fotoğraf'daki gibi olabiliyormu? :)Eki Görüntüle 424990

Hediye olduğu için faturasını göndermeyebilir. Bu bir sorun yaratır mı?
Görsel gülümsetti :)
Resmi bir evrak tarzında olması gerekir diye düşünüyorum. Fatura, vb.
Üstüne fiyat yazdırmaktan kastım, Aliexpress gibi sitelerde paketin üstünde ürünün bedeli yazan bir sticker yapıştırıp yolluyorlar. Şu tarzda:
1565134459198.png

Böyle bir şey hazırlayıp üstüne yapıştırırsanız pek kontrol etmediklerinden ötürü yiyebilirler diye düşünüyorum.
1565134504760.png

Görsel gülümsetti :)
Resmi bir evrak tarzında olması gerekir diye düşünüyorum. Fatura, vb.
Üstüne fiyat yazdırmaktan kastım, Aliexpress gibi sitelerde paketin üstünde ürünün bedeli yazan bir sticker yapıştırıp yolluyorlar. Şu tarzda:
Eki Görüntüle 424994
Böyle bir şey hazırlayıp üstüne yapıştırırsanız pek kontrol etmediklerinden ötürü yiyebilirler diye düşünüyorum.
Eki Görüntüle 424995
Anladım, çok teşekkür ederim. Oyle bişey photoshop'dan yapacağız artık 😀

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı