Helyum Gazı Patlar mı?

Emre..._...Kaya

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, hızlıca anlatayım. Arkadaşlarla büyük su balonları fırlatmaya yarayan bir çeşit "roketatar" yapmaya kalkıştık, ancak tecrübesiziz, haliyle nasıl ateşleme mekanizması yapacağımıza karar veremedik. Bir patlamayla yerinden fırlamasına yönelik bir taslağımız var ancak patlayacak bir madde gerek. Helyum yanıcı değil ama patlar mı bilmiyorum konu da bu. Sizce helyum bizim için doğru madde midir? Eğer değilse öneride bulunursanız sevinirim. Ayrıca ateşleme mekanizması için alternatif bir fikriniz varsa lütfen belirtin.

Propan?

Fakat patlama esnasındaki basınç yada ısı sıkıntı çıkarmasın, balon için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İzopropil alkolü sprey kutusu ile sıkarak kullanabilirsiniz veya çakmak gazı da kullanılabilir.

İzopropil alkolü sprey kutusu ile sıkarak kullanabilirsiniz veya çakmak gazı da kullanılabilir.
Nedense bu tür konularda aklıma hep KipKay geliyor. :D

Helyum yanmadığı için itici bir güç olarak kullanamazsın. Onun basınç kuvvetini fırlatıcı olarak kullanabilmen için çok yüksek basınlara dayanabilen bir piston mekanizmasına ve onu sıkıştıracak motora ihtiyacın var ki amatör olarak onu elde edemezsin. En basitinden yapabileceğin itici motoru söyleyeyim sana;
  • Bir adet kaliteli oda spreyi (markası bilindik olursa iyi olur)
  • Bir adet kalın plastiğe sahip şişe (damacana plastiği bile soğumadan ikinciye mekanizmayı kaldıramıyor)
  • Kalın tel
  • Makaralı bir askı
  • Çakmak :)
Damacanayı makaralı askıya sıkı bir şekilde bağlıyoruz Kalın teli iki duvar arasına sabitliyoruz. Makara kısmını tele oturtuyoruz ve mümkünse tel dışına çıkmamasını sağlıyoruz. Damacananın içine oda spreyini artık dışarı doğru difüzyon olup kokusu sızmaya başlayana kadar sıkıyoruz (markaya göre değişmekle beraber 5-10 saniyelik bir süre). Ardından çakmağı damacananın ağzına tutuyoruz ve damacananın hızla gidişine şahit oluyoruz. :)

Baloncuların rengarenk sattıkları balonları helyum ile şişirdikleri kalmış aklımda doğrumu emin değilim fakat bu balonların alev alması sonucu vücudunun büyük kısmı yanan ve tedavisi de çok acılı olan bir tanıdığım var, o yüzden dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Baloncuların rengarenk sattıkları balonları helyum ile şişirdikleri kalmış aklımda doğrumu emin değilim fakat bu balonların alev alması sonucu vücudunun büyük kısmı yanan ve tedavisi de çok acılı olan bir tanıdığım var, o yüzden dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
Hidrojen olabilir o.

Hidrojen olabilir o.
Dediğim gibi aklımda yanlış kalmış olabilir. Sonuç itibari bu tarz uğraşlarla zaman geçiriliyor olması güzel olsa da çok dikkatli olunması tavsiyesini ısrarla tekrarlıyorum. Ayrıca bu balonların, eninde sonunda birilerinden dayak yemenize sebep olacağı gerçeğini de göz ardı etmemenizi tavsiye ediyorum. Kimbilir ne haltlar yenecek o roketatarla.

Dediğim gibi aklımda yanlış kalmış olabilir. Sonuç itibari bu tarz uğraşlarla zaman geçiriliyor olması güzel olsa da çok dikkatli olunması tavsiyesini ısrarla tekrarlıyorum. Ayrıca bu balonların, eninde sonunda birilerinden dayak yemenize sebep olacağı gerçeğini de göz ardı etmemenizi tavsiye ediyorum. Kimbilir ne haltlar yenecek o roketatarla.
Bir iki arkadaşı avlar eğleniriz heralde, ama ileride gaza gelip abartır mıyız bilemiyorum ;)
Dikkatli olma konusunda ise çok haklısın, dediğim gibi tecrübemiz yok, nekadar büyük patlama olur kestirmek zor bizim için. Etrafımızdaki büyüklerden vs. de yardım alıyoruz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı