Hepsiburada aynı üründen alıp bir öncekini iade etmek

actanonverba

Megapat
Selamlar, haftasonu sipariş verdiğim Anker Q30 dün bana ulaştı. Denemek için açtığımda bir sorunla karşılaştım. Sorun kısaca; Kafa bandı ayarı yapılabilen sağ ve sol sürgüden bir tanesi tamamen açılıp yarıya kadar kapanabiliyor, zorlayınca kapanıyor ancak bir sorun olduğu açıkça belli. Kastırıyor çünkü kapatırken, içerisinden geçen bir kabloya vs. zarar veriyor olabilir.

Değişim hakkım olmadığını söyleyen Hepsiburada, Anker servis onayı ile değişim talep edebileceğimi ve bu sürecin 20 güne kadar uzayabileceğini belirtiyor. Böyle bir zaman kaybı yaşamak zorunda değilim. Ben de şöyle bir şey düşündüm; 999₺'e indirim ile aldığım ve bana hasarlı gelen Anker Q30'umu yine Hepsiburada satıcılı şekilde şu an 1199₺'e satılmakta. Tekrar yeni sipariş verip, ikinci Q30 elime ulaştıktan sonra, 'Hasarlı Ürün' nedeni ile yeni aldığım üzerinden iade başlatıp, elimdeki sorunlu yani birinci aldığım Q30'u iade etsem ne olur?
Böyle bir şey düşünmemin sebebi; birebir yeni sıfır ürün ile değişim sağlanmama ihtimali de var. Teknik servis onarım yapıp aynı ürünü bana gönderebilir, bunu istemiyorum, kim ister? Hepsini toplayıp 1 aya kadar sürebilecek zaman kaybını da düşündüğümüzde şu an çok sinirli ve gergin durumdayım. Sadece hepsiburada üzerinden 2021 yılında 50'den fazla, toplamda 100'den fazla alışveriş gerçekleştirdim. İade olarak 1 veya 2 tane alışverişim ya var ya yok. Gerçekten şaka gibi, 1000₺'e sıfır kulaklık alıyorum ancak 1 ay kullanamıyorum ve aynı hasarlı kulaklığın tamir edilip bana gönderilmesi ihtimalini kabul edemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, amazon.com.tr'de olsa koşulsuz iade kabul ederler. Ancak iade ettiğiniz ürün sayısı fazla ise, sizi kara listeye alabiliyorlar. Her şey toz pembe değil.

Birkaç kere okudum, anladığım kadarıyla ihtimaller şöyle.

Şimdi ilk Q30'u 1000 TL'ye aldınız, kutusunu açtınız, kullandınız, bozuk olduğunu gördünüz.
Hepsiburada'ya başvurdunuz, işi yokuşa sürdüler.

İkinci Q30'u 1200 TL'ye aldınız, kutusunu açtınız, sağlam çıktı.
İkinci aldığınız ürün üzerinden değişim işlemi başlattınız, ilk kulaklığı servise gönderdiniz.

Servis eğer tamir edip size geri gönderirse 1'i doğuştan sağlam diğeri sonradan sağlamlaştırılmış 2 kulaklığınız olur. Birini satarsınız.

Servisten değişim raporu çıkarsa size sıfır ürün gönderirler, biri kullanılmış diğeri sıfır kutusunda 2 kulaklığınız olur. Birini satarsınız.

Servisten para iadesi kararı çıkarsa 1000 TL'niz hesabınıza geri gelir, 200 TL zararınız ve bir tane sağlam kulaklığınız olur.

Olay baya karışık. İlk 14 gün içinde normalde iade almaları lazım ama kulaklık olunca hijyen nedeniye sıkıntı çıkarıyorlar. Halbuki THH bu tür durumlarda tüketicinin haklı olduğunu söylüyor. Kulaklığın kutusunu açmadan bozuk olduğunu nasıl anlayabiliriz ki?

Ben olsam değişim değil iade talebi oluştururdum, reddedilirse de THH'ye başvururdum.
Ne yapmak isterseniz ilk 14 gün içinde yapın ki kanunen üstün konumda olasınız. Tabii bu durumda zam gelirse o kulaklığı tekrar 1000 TL'ye alamama durumu var, e dünyanın sonu değil illa indirime girer ya da başka bir kulaklık denk gelir. İnsan bir kere soğuyunca öyle düşünüyor.

Kulaklık temiz ise yapabilirsiniz.
Kutudan çıkarıp sürgülerini denedim, sorunu görünce kutusuna tekrar koydum. Sesini bile duymak henüz mümkün olmadı.

Mantıklı. Hem para iadesi 1200TL geçer. Zarara girmezsin.
Bana da mantıklı geldi. 2. kulaklığı 1200'e sipariş verip 1. kulaklığı o sipariş üzerinden iade edersem, 2.kulaklık sorunlu çıkmazsa yine 1000TL'e sıfır kulaklık almış gibi olacağım.

İkinciyi alırken de 1200 tl ödemiş olacak. Kar tam olarak nerede?
İkinciyi alırken 1200 ödeyeceğim evet ancak, birinci kulaklığı yine ikinci üzerinden iade edeceğim, yani 1200'lük iade alacağım.
Arkadaşlar, amazon.com.tr'de olsa koşulsuz iade kabul ederler. Ancak iade ettiğiniz ürün sayısı fazla ise, sizi kara listeye alabiliyorlar. Her şey toz pembe değil.
Konu Hepsiburada, karışıklık oldu sanırım. Amazon ile ilgili bir durum yaşamadım.

Birkaç kere okudum, anladığım kadarıyla ihtimaller şöyle.

Şimdi ilk Q30'u 1000 TL'ye aldınız, kutusunu açtınız, kullandınız, bozuk olduğunu gördünüz.
Hepsiburada'ya başvurdunuz, işi yokuşa sürdüler.

İkinci Q30'u 1200 TL'ye aldınız, kutusunu açtınız, sağlam çıktı.
İkinci aldığınız ürün üzerinden değişim işlemi başlattınız, ilk kulaklığı servise gönderdiniz.

Servis eğer tamir edip size geri gönderirse 1'i doğuştan sağlam diğeri sonradan sağlamlaştırılmış 2 kulaklığınız olur. Birini satarsınız.

Servisten değişim raporu çıkarsa size sıfır ürün gönderirler, biri kullanılmış diğeri sıfır kutusunda 2 kulaklığınız olur. Birini satarsınız.

Servisten para iadesi kararı çıkarsa 1000 TL'niz hesabınıza geri gelir, 200 TL zararınız ve bir tane sağlam kulaklığınız olur.

Olay baya karışık. İlk 14 gün içinde normalde iade almaları lazım ama kulaklık olunca hijyen nedeniye sıkıntı çıkarıyorlar. Halbuki THH bu tür durumlarda tüketicinin haklı olduğunu söylüyor. Kulaklığın kutusunu açmadan bozuk olduğunu nasıl anlayabiliriz ki?

Ben olsam değişim değil iade talebi oluştururdum, reddedilirse de THH'ye başvururdum.
Ne yapmak isterseniz ilk 14 gün içinde yapın ki kanunen üstün konumda olasınız. Tabii bu durumda zam gelirse o kulaklığı tekrar 1000 TL'ye alamama durumu var, e dünyanın sonu değil illa indirime girer ya da başka bir kulaklık denk gelir. İnsan bir kere soğuyunca öyle düşünüyor.
Henüz ikinciyi sipariş vermedim, konuyu açma amacım bu durumu sosyale danışmak zaten. Basitçe;

- Sıfır kapalı kutu Q30 aldım, Hepsiburada üzerinden Hepsiburada satıcılı idi.

- Kafa bandı sürgüsü sorunlu çıktı, mağdurum.

- Değişim diye bir şey yok, her şekilde servise gönderip, ihtimal dahilinde ya onarılıp bana gelecek aynı kulaklık ya da değişim raporu/onayı verecekler, bana yeni kulaklık gelecek ama bu süreç 20 güne kadar uzayabiliyor ve istemiyorum. İlk süreç de yine uzun zaten.

- Konuyu açma nedenim, 1000TL'e aldığım kulaklığı şu an yine Hepsiburada satıcılı sayfada 1200'e satılıyor. Sipariş versem, gelse, sorunsuz çıktı diyelim, elimdeki sorunlu yani ilk aldığımı, Hepsiburada'dan ikinci aldığım üzerinden iade başlatıp göndersem acaba? Diye konu açmış bulundum.

Anladım hocam. İkinciyi aldınız diyelim şeklinde ihtimalleri yazarak düşünmüştüm.

"Değişim veya iade diye bir şey yok" size söylenmiş bir yalandır. İlk 14 gün içinde ürün açılmış olsa bile iade edip paranızı alma hakkınız var. Hijyeni öne süreceklerdir ama kanmayın.

Burada kanun açıklanmış:

Hepsiburada'dan aldığım ve şarj kutusu bozuk çıkan kulak içi kulaklık için ilk 14 gün içinde başvurarak para iadesi aldım. İncelemesini yazacak kadar uzun saatlerce de kullanmıştım üstelik :)

Yeni konular

Geri
Yukarı