Hepsiburada seri no dalavereleri

Potemkin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Elektrik-Elektronik Mühendisi, İş güvenliği uzmanı, Tehlikeli madde güvenlik danışmanı
Hepsiburada tarafından 2 kez seri no dalaveresi yaşadım.

1) Hepsiburada adlı sayfadan 25 Kasım 2020'de MSI marka bir monitör siparişi verdim (satıcısı doğrudan Hepsiburada'nın kendisidir). Monitör geldi ve kutu üzerindeki seri nonun faturadaki seri nodan farklı olduğunu gördüm. Hemen müşteri hizmetlerini aradım ve bana ürünün üzerindeki seri noya bakmamı söyledi. Ben de kutuyu açtım ve monitör üzerindeki seri no ile faturadaki seri no yine farklı idi. Müşteri hizmetlerini yine aradım ve bana 14 günlük cayma sürecinden bahsettiler ve kurulum yapmadıysam bana ürünü değiştirebileceklerini ya da paramı hemen iade edebileceklerini söylediler. Para iadesi istedim. Bu işte bir bit yeniği olmalı dedim ve kurulum yapmadan kendi monitörümün adaptörünü ve display port kablosunu kullanarak ölü piksel testi yaptım ve ne göreyim! Kırmızı ekranda 3 adet ölü piksel kümesi (Herbir kümede birkaç ölü pikselin yanyana-üstüste oluşu) ve siyah ekranda 1 adet ölü piksel bulunuyordu! Hemen monitörü kendilerine yolladım. Paramı doğrudan iade edeceklerine ürünün kutusunu açtığım için (Oysa kendileri açmamı söylemişti) ürünü servise yollayacaklarını ve incelemeden sonra para iademin olacağını söylediler. Bugün 15 Ocak 2021 ve paramı hala iade etmediler!

Aşağıya monitörün faturası üzerindeki seri no ve ekranın üzerindeki seri no fotoğraflarını yükledim.

2) Hepsiburada adlı sayfadan 15 Ocak 2021'de (yani bugün) ASUS marka bir ekran kartı siparişi verdim (satıcısı doğrudan Hepsiburada'nın kendisidir). Ekran kartı henüz gelmedi ama faturası hemen kesildi. Üstte anlattığım sorundan ötürü dilim yandığı için hemen fatura üzerindeki seri noya baktım ve seri no yazacakları yerde "dual*RX 5500 XT*o4g*" diye model adını yazmışlar! Ürün 2 gün sonra gelecek ve HepsiJet adlı kargo firmalarından ürünü teslim almayıp doğrudan iade için geri çevireceğim. Kim bilir iade için bu kez hangi dereden su getirirler ve kim bilir para iademi ne zaman yaparlar!

Aşağıya ekran kartının faturası fotoğrafını yükledim.

Hepsiburada adlı alışveriş sayfasının faturadaki seri nolarla ilgili bilerek yanlış yazım veya hiç yazmamak şeklinde oyun çevirdiğini düşünüyorum. Ayrıca sizi mağdur ettikleri halde paranızı iade etmemek için de bin dereden su getiriyorlar. Sizi de bilgilendireyim de ağzınız benim gibi yanmasın.

Dosya Ekleri

• Ekranın üstündeki no.jpg
    Ekranın üstündeki no.jpg
    238,5 KB · Görüntüleme: 140
Son düzenleme:
İyi yapmışsın bir sıkıntı çıksa fatura ile ürünün seri numarası eşleşmediği için garantide sıkıntı çıkartacaklar olan sana olacak. İyi bari dikkatinden kaçmamış.

Not: Aldığın ürünlerin kendi sitelerinden garanti kaydını oluşturunca fatura olmadan garantiye yollayabiliyorsun aklında olsun.

Ürünün distiribitörden garantisini sorgulasaydınız keşke.
Sorunsuz geldi ve fiyatı uygunsa kullanılabilirdi.

Siz ürünü aldıktan sonra Hepsiburada ile işiniz kalmıyor ki distiribitörün sayfasında garanti görünüyorsa sorun yok.

Ayrıca seri numaraları birbirine bu kadar yakın oluşturulmazlar.
Faturayı kesen kişinin dalgınlığına gelmiş.

Faturada yazan serii numarasında bir ürün muhtemelen yoktur.

Ürünün distiribitörden garantisini sorgulasaydınız keşke.
Sorunsuz geldi ve fiyatı uygunsa kullanılabilirdi.

Siz ürünü aldıktan sonra Hepsiburada ile işiniz kalmıyor ki distiribitörün sayfasında garanti görünüyorsa sorun yok.

Ayrıca seri numaraları birbirine bu kadar yakın oluşturulmazlar.
Faturayı kesen kişinin dalgınlığına gelmiş.

Faturada yazan serii numarasında bir ürün muhtemelen yoktur.

Onu ben de düşündüm, şöyle ki:
Ürünün gerçek seri no sonu ...244
Faturadaki seri no'nun sonu ...042

Faturada yazılan seri no'ya dikkat ettiysen yanlış yazılması gibi bir durum yok, 244 yazacağı yerde kimse 042 yazmaz. Çok ilgisiz sayılar. Düpedüz bilerek yanlış seri numarası son sayıları bozmak şeklinde yapılmış.

Üstelik ekran kartının faturasına dikkat edersen orada da seri no yazılacağı yerde bambaşka şeyler yazılı. Tüm bunlar rastlantı olamaz.

Onu ben de düşündüm, şöyle ki:
Ürünün gerçek seri no sonu ...244
Faturadaki seri no'nun sonu ...042

Faturada yazılan seri no'ya dikkat ettiysen yanlış yazılması gibi bir durum yok, 244 yazacağı yerde kimse 042 yazmaz. Çok ilgisiz sayılar. Düpedüz bilerek yanlış seri numarası son sayıları bozmak şeklinde yapılmış.

Üstelik ekran kartının faturasına dikkat edersen orada da seri no yazılacağı yerde bambaşka şeyler yazılı. Tüm bunlar rastlantı olamaz.
Peki hocam bu seri numarasının yanlış olması ne gibi sonuçlar doğurur? Merakımdan soruyorum.

Garanti faturadaki seri nosu yazan cihaza uygulanır. Elinizdeki cihazın seri nosu farklı ise onda garanti olmaz.
Peki bir sorum daha var. Aldığımız ürünün markasının sayfasından sorgulattık ve garantisi mevcut gözüküyor. O zaman da mı garanti olmaz?

Peki bir sorum daha var. Aldığımız ürünün markasının sayfasından sorgulattık ve garantisi mevcut gözüküyor. O zaman da mı garanti olmaz?
Ne yazık ki o kadar bilgim yok ama şu şekilde düşünün. Size iPhone 11 Siyah telefon sattım ve faturada kırmızı yaziyor. Sizce aynı olur mu?
Ayrıca elinizdeki cihazın seri nosu farklı olduğu için ve siz garantiye göndereceğiniz zaman fatura isteyecekleri için (ki elinizdeki faturadaki cihaz başka oluyor) işe yaramaz diye düşünüyorum.

Ne yazık ki o kadar bilgim yok ama şu şekilde düşünün. Size İPhone 11 Siyah telefon sattım ve faturada kırmızı yazıyor. Sizce aynı olur mu?
Ayrıca elinizdeki cihazın seri numarası farklı olduğu için ve siz garantiye göndereceğiniz zaman fatura isteyecekleri için (ki elinizdeki faturadaki cihaz başka oluyor) işe yaramaz diye düşünüyorum.
Anladım hocam teşekkürler.

İade kabul edilmezse hakem heyetine başvurun. Kanıtlarınızı gösterin. Kutu açılıp ürün kullanılmış olsa bile kullanıcı hatası ile ilgili bir sorun yoksa çizik vs paranızı her türlü geri alırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı