Hepsiburada'nın Logitech Ürün İadesini Kabul Etmemesi

• Konuyu başlatan Amok
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 875

Amok

Hectopat
Herkese merhaba,

6 Aralık 2020 tarihinde Hepsiburada'dan Hepsiburada satıcısı üzerinden, Logitech G305 mouse satın aldım. Şimdiyse, ürünün sol tıkı belirli aralıklarla çalışmamaya başladı. Diğer tuşlar ve atadığım fonksiyonlar çalışıyor. Başka bilgisayarda, uzaktan, yakından yani her türlü denedim. Dediğim gibi sürekli böyle değil, çalıştığı da oluyor fakat günde bir iki kere belirli süre sol tık %70 çalışmamaya başlıyor. 10 tıktan 3'ü işlem görüyor diyeyim. Ve aynı zamandaysa diğer tuşlar sorunsuz çalışıyor.

Tabii ben de Hepsiburada üzerinden talepler kısmından "onarma", "değişim ya da iade" seçenekleri arasından "değişim ve iade" seçeneğini seçtim ve bir talep oluşturdum. Talep; 2-3 saat içerisinde "Talebinizdeki bilgiler eksik veya hatalıdır." gerekçesiyle reddedildi. Açıklamaya da mousedaki problemi buradakinden daha düzgün bir dille anlatmıştım. Bu noktadan sonra da ben Whatsapp'tan Hepsiburada'ya yazdım ve neden talebimin reddedildiğini sordum. Onların cevabı da şu oldu; "Ürününüzü Dudullu Organize Sanayi Bölgesi 4. Cad. No:1 34775 Ümraniye/ İSTANBUL adresine Yurtiçi Kargo XXXXX anlaşmalı kodu ile onarım için göndermeniz gerekmektedir. Ürününüze ait sorunu not eklemenizi rica ederiz. (850) 277 0 277 adresinden ürünü göndereceğiniz yetkili servise ulaşabilirsiniz." Bu yanıtı aldığım için de ben de verdikleri numaradan Penta'ya ulaştım. Kısaca özetle Penta'nın cevabı da; "Ürünü direkt bize gönderirseniz işiniz daha uzun sürer ve de ilk seçenek onarma olur, değişim istiyorsanız Hepsiburada'dan bunu talep edebilirsiniz, çünkü burası teknik servis." oldu. Ben de aynı sebeplerden bunu Hepsiburada'dan talep ettiğimi ama talebimi reddettiklerini söyledim. Konuştuğum hanımefendi; direkt Penta'ya da gönderebileceğimi ama Hepsiburada üzerinden gönderirsem neden daha iyi olacağını tekrar anlattı.

Penta'yla da bunu konuştuktan sonra Hepsiburada'yı bu sefer yokuşa süreceklerini bildiğimden Whatsapp'tan yazmak yerine aradım. Özetle; konuştuğumuz beyefendi ilk olarak "Hepsiburada'nın beyanı bu şekildedir" gibi bir cümle kullandıktan sonra ben biraz doğru olanın bu olmadığının farkında olduğumu, bunun kendi sitelerinde de yazdığını söyleyince yeni bir talep oluşturdu ve telefonla aranacağımızı söyledi. Sitelerinde yazan da şu; "Satıcısı Hepsiburada olan ürünleri bizim üzerimizden gönderebilirsiniz"

Şimdi burada benim size danışmak istediğim benim direkt değişim talebi hakkım yok mu? Bunu, Hepsiburada öyle bir hakkım yokmuş gibi davrandığı için soruyorum.

İkincisi ise genel olarak bildiğim ya da yanlış yaptığım bir şey var mı? Benim bildiğim ve beklediğim; Hepsiburada'nın benim değişim talebimi onaylaması ve gerekiyorsa servise de ürünü kendi göndermesi. Penta'nın da söylediği bu. Yanlış mı biliyorum? Olay, Hepsiburada'nın kafasına göre değişimi reddetmesi ve aynı zamanda da işi yokuşa sürmesinden başka bir şey değil. Gerekirse Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımı onlara da söyledim. Mouse değil mesele, zorbalıklarından, "biz böyle uygun gördük, işimize bu geliyor" tutumlarından hoşlanmıyorum. Hakkım neyse onu almak istiyorum.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler, biraz uzun oldu maalesef.

Mağazaların tek sorumluluğu ürünü orijinal, sapasağlam ve vergili bir şekilde elinize ulaştırmak. Daha sonra da yanlış anlamaların giderilmesi için 14 gün koşulsuz şartsız iade hakkı tanıması. 15. günden sonra ürün bozulursa teknik servise gönderin genelde değişir. Değişmezse de yeni gibi tamir ederler. 2 yıl bu korumanız var. Uğraşmaya gerek yok bence. Hakkınızı teknik servisten alın geçin alabiliyorken niye uğraşacaksınız.

Servise yollarsanız ve ürün kusurluysa zaten genelde sıfırıyla değiştiriyorlar 2 Logitech ürünümün de sıfırıyla değiştirildi ki biri garanti bitmesine 3 gün kala yolladığım kulaklığımdı.

Ben anlamadım şimdi 5 aylık ürünü sıfırıyla mı değiştirsinler istiyordunuz? Servise yollarsınız tamir görür en fazla.
Pek doğru değil dediğin. Teknosa'dan 2016 yılında SteelSeries mouse almıştım, o günden beri yeni mouse almadım ve 2023 yılına kadar garantisi olan bir SteelSeries mouse'a sahibim. Nedense hep garanti bitmeye yaklaşırken sıkıntılar başlıyordu ve her seferinde de iade alıp tekrar aynısından satın ala ala garanti süresini yeniledim ve ürünleri de sıfırları ile değiştirdim. En son garantiye yolladığımda 1 ay garanti süresi kalmıştı, yine iade verdiler.

Pek doğru değil dediğin. Teknosa'dan 2016 yılında SteelSeries mouse almıştım, o günden beri yeni mouse almadım ve 2023 yılına kadar garantisi olan bir SteelSeries mouse'a sahibim. Nedense hep garanti bitmeye yaklaşırken sıkıntılar başlıyordu ve her seferinde de iade alıp tekrar aynısından satın ala ala garanti süresini yeniledim ve ürünleri de sıfırları ile değiştirdim. En son garantiye yolladığımda 1 ay garanti süresi kalmıştı, yine iade verdiler.
Dostum dediğin tamamen markaya ve müşteri memnuyetine dayalı. Değiştirmek zorunda değiller normalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı