Hepsiburada'nın satıcıları sürekli mağdur etmesi

Hepsiburada'nın böyle bir hakkı bulunmuyor. Sen birini mahkemeye vereceğin zaman esnafa mı gidip işlem yapmasını istiyorsun? Ayrıca şikayet edilen kişi sorgusuz sualsiz cezalandırılıyor. Biri seni şikayet etse savunman alınmadan ceza alman sana mantıklı geliyor mu?
Böyle bir hakkı bulunmuyorsa neden satın alırken 14 gün iade hakkınız vardır yazıyor? Firmayla anlaşamıyorsan suçlusu alıcı mı?

Böyle bir hakkı bulunmuyorsa neden satın alırken 14 gün iade hakkınız vardır yazıyor? Firmayla anlaşamıyorsan suçlusu alıcı mı?
14 gün iade hakkınız eğer ürünün paketine zarar vermezseniz ve paketin içerisinden birşeyleri eksiltmezseniz geçerli. O ürün tekrar satışa sunulacak sonuçta.

Bu konuda kargolarda önemlidir. Ürünü coğu zaman şipşak alırız normalde ürünü kutu ambalajı açısından kontrol etmemiz gerekiyor kutuda ezilme ıslanma yırtılma var ise tutanak tutturmamız lazım ki satıcı kargo şirketine karşılık haklarını kullanabilsin. Yani konudaki durum ya müşteri kaynaklı ya da kargo kaynaklı bir durum içeriyor. Eğer alıcıdan kaynaklı ise orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, eksik parça, herhangi bir şekilde kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünlerin iadesini kabul etmemesi gerekiyor. Çünkü kutu içi eksik sana bana herkese denk gelebilir sonuç olarak bu kutuda eksik var bu ürün ikinci elmi açılmış mı şüphesi ile iade ederiz. Tabi senden olduğuna inandırabilirsen iade edersin. Çünkü satıcı ürünü o hali ile bile satıp elinden çıkarmak isteyebilir veya fiyatını düşürüp teşhir veya outlet damgası verecek. 🙃
Tüketici Hakları Cayma İptal İade Koşulları

Bu konuda kargolarda önemlidir. Ürünü coğu zaman şipşak alırız normalde ürünü kutu ambalajı açısından kontrol etmemiz gerekiyor kutuda ezilme ıslanma yırtılma var ise tutanak tutturmamız lazım ki satıcı kargo şirketine karşılık haklarını kullanabilsin. Yani konudaki durum ya müşteri kaynaklı ya da kargo kaynaklı bir durum içeriyor. Eğer alıcıdan kaynaklı ise orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, eksik parça, herhangi bir şekilde kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünlerin iadesini kabul etmemesi gerekiyor. Çünkü kutu içi eksik sana bana herkese denk gelebilir sonuç olarak bu kutuda eksik var bu ürün ikinci elmi açılmış mı şüphesi ile iade ederiz. Tabi senden olduğuna inandırabilirsen iade edersin. Çünkü satıcı ürünü o hali ile bile satıp elinden çıkarmak isteyebilir veya fiyatını düşürüp teşhir veya outlet damgası verecek. 🙃
Tüketici Hakları Cayma İptal İade Koşulları

Hepsiburada'ya oysaki eğer kargo taraflı problem var ise müşterinin tutanak tutması gerekirdi diye not düşmüştüm fakat Hepsiburada bunu kabul etmedi. Son durum böyle, daha önceden defalarca kez bunu yaşadım. N11 ve Trendyol'da bu nedenle daha ucuza satıyoruz fakat insanlar inatla Hepsiburada üzerinden daha pahalıya almaya devam ediyor :)

Hangi mağduriyeti anlatsam bilmiyorum. Satıcı olarak Hepsiburada'da satış yaparken yapılan haksızlıktan bıktık usandık artık. Çaktırmadan alınan fazladan komisyonlar, anlamsız kargo ücretleri ve daha nicesi.

Son yaşadığım sıkıntı hb üzerinden sattığımız anakartın kutusunun param parça edilerek iade edilmesi ve anakarta ait süngerin kutu içerisinde olmaması sebebi ile iadeyi reddetmemiz. Devamında Hepsiburada müşteriye para iadesi gerçekleştiriyor. Evet; N11, Trendyol ve GittiGidiyor'da hiçbir zaman satıcının onayı olmadan müşteriye para iadesi gerçekleştirilemezken Hepsiburada bu saçmalığı çok fazla kez yapıyor. Üstelik ihtilaflı durumlarda tüketici mahkemesinin işe dahil edilmesi gerekirken Hepsiburada bunu lüzumsuz görüyor ve iadeyi onaylıyor. Ürünlerin ücretlerini alamadığımız gibi elimizde 2. el ürün kalıyor ve bu ürünleri tekrar sıfır olarak satmamız çok zorlaşıyor.

Çoğu satıcı Hepsiburada üzerinden 2. el ürünü tekrar sıfır gibi satmak zorunda kalıyor ve bu da diğer alıcıları mağdur ediyor. Siz farkında olmadan elinizdeki ürün 2. el olabiliyor yani.

Telefon satıcı destek hattı hiçbir şekilde haksız iade için işlem yapamadığını söyleyip site üzerinden destek talebi oluşturun diyor fakat site üzerinden gelen cevapta sadece "müşteriye para iadesi yapılmıştır farklı bir aksiyon alınamamaktadır" gibi dalga geçer mesaj gönderiyorlar.

Bu sitede satış yapan birçok tanıdığım yazmış olduğum sorunlardan dolayı çok sıkıntı çekiyor. Burada, e o zaman satmayın diyebilirsiniz fakat aynı ürünün diğer sitelerde daha ucuza satışını yapmamıza rağmen müşterilerin yine de Hepsiburada üzerinden alışveriş gerçekleştiriliyor olması siteyi kullanmayı mecburi duruma getiriyor. E, belirttiğim sitede satış yapıp sürekli mağdur olan farklı kişiler var mı?

Evet kesinlikle size katılıyorum. Hepsiburada sattığımız yazıcı üzerine bozuk printer kartı takılarak geri yollandı müşteriye itirazımıza rağmen iade yaptı. Yırtık kutulu ürün yolladılar itiraza rağmen iade yapıldı. Hepsiburada'nın sattığı ürünü aynı satın alıp aynı şekilde iade etmek ve denemek istedik kendi satıcı olduğu üründe hemen red yanıtını verdi. Başka satıcıdan denedik ve onayladı. Hepsiburada çok yakında satıcılarını kaybedecek. Amazon ve Trendyol kurumsal üyeliğe izin verdiği anda Hepsiburada'da satış yapmayı bırakacağız.

Evet kesinlikle size katılıyorum. Hepsiburada sattığımız yazıcı üzerine bozuk printer kartı takılarak geri yollandı müşteriye itirazımıza rağmen iade yaptı. Yırtık kutulu ürün yolladılar itiraza rağmen iade yapıldı. Hepsiburada'nın sattığı ürünü aynı satın alıp aynı şekilde iade etmek ve denemek istedik kendi satıcı olduğu üründe hemen red yanıtını verdi. Başka satıcıdan denedik ve onayladı. Hepsiburada çok yakında satıcılarını kaybedecek. Amazon ve Trendyol kurumsal üyeliğe izin verdiği anda Hepsiburada'da satış yapmayı bırakacağız.
Ben bıraktım zaten. n11 ve trendyolda böyle bir problem yaşamadım hiç.

Geri
Yukarı