Her açtığım konudan uyarı almaktan bıktım artık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Gerek

Decapat
Katılım
9 Haziran 2020
Mesajlar
3.425
Çözümler
10
Şu ana kadar bir tane yazım yanlışım varken dün "illaki" kelimesindeki -ki'yi ayrı yazmışım ve 1 saat ban yemişim. Tamam yanlış yazmışım kabul ediyorum fakat 1600 mesajdan 2 tane yazım yanlışımın olması az çok kurallara dikkat ettiğimi ve türkçeye hakim olduğumu gösterir. Ban yedikten sonra otomatik atılan mesajda bile yanlış yazdığım istisna olan 8 kalıplaşmış kelimeye yer verilmemiş. "Evde ki" gibi bir kelime yazsam ceza atılır, lâkin bir kere illakiyi yanlış yazınca inisiyatif kullanılmadan 1 saat ban yapıştırılmış...
Bulunma durumu eki ve ilgi eki getirildiği kelimeye bitişik yazılır: Devede (deve-de) kulak. Yolda (yol-da) kalmak. Ayakta (ayak-ta) durmak. İşte (iş-te) çalışmak vb. sende bir şeylerim kaldı. (Sen bir şeylerim kaldı)
  • De eki hem ünlü uyumuna, hem de ünsüz benzeşmesine uyar. Eklendiği sözcüğün son ünlüsü inceyse -de, kalınsa –da biçiminde yazılır: Evde, pencerede; kapıda, okulda.
  • Sözcüğün sonunda sert bir ünsüz varsa, -de eki ünsüz benzeşmesine uyarak, –te biçimine dönüşür: Ayakta, saçta, dörtte, tasta, kitapta, rafta, barışta.
  • Özel isimlerin sonuna geldiğinde kesme işaretiyle ayrılır. Kendisinden önce gelen kelimenin son ünlüsüne göre büyük ünlü uyumuna uyar.
  • Ilgi eki olan –ki kendinden önce gelen sözcüğe bitişik yazılır. Eklendiği sözcüğe bağlı olma, ilgili bulunma anlamlarını verir.

14 yaşında 1.87 olmak

Kaynak: Bulunma Durumu Eki -da / -de / -ta / -te’nin Yazılışı – Türk Dil Kurumu

Hak etmişsin yalnız.
 
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yukarı