Her bütçe için klavye önerilerim | 2. Bölüm

Makaleler
49
Merhabalar. Daha öncesinde bir rehber daha yapmıştım ama o rehber aceleye gelmiş, detaylı olmayan bir rehberdi. Bu sefer elimden geldiğince detay vererek iyi bir rehber oluşturmaya çalışacağım. Rehbere sadece kalitesinden emin olduğum klavyeleri ekledim. Umarım işinize yarar.

Rehberin hazırlandığı tarih: 11.01.21
Dolar: 7,51
Euro: 9,12

90-150TL Bütçe
Bütçe düşük olduğundan çok fazla detaya girilecek bir şey yok. Bütçe kısıtlı, bazı ürünler fason mal. Çok bir şey beklemek lazım ama elimden geldiğince sıkıntı çıkartmayacak ürünler önermeye çalıştım.

1- Redragon Xenica

2- Trust GXT 830-RW Avonn

3- Gamenote (Havit) KB847L

4- Philips SPK8274
150-250TL Bütçe
Bütçe 150-250TL civarına çıktığında seçeneklerimiz arasına mekanik klavyeler de girmeye başlıyor.

1- Redragon K509 Dyaus 2
Artıları:
  • Alüminyum gövde
  • Göze hitap eden FRGB aydınlatma
  • Fiyat
Eksileri: Herhangi bir eksisi yok. Fiyatına göre mükemmel bir ürün.

2- Bloody B328
Artıları:
  • 8 adet mekanik anahtar (Turuncu renkli tuşlar.)
  • Uzun gövde yapısı
Eksikler:
  • Malzeme kalitesi
3- GameNote KB435L
Artıları:
  • Gerçek Outemu Blue mekanik anahtarlar
Sadece mekanik olması bile onu bu bütçenin kralı yapıyor. Malzeme kalitesinin biraz zayıf olması dışında harika bir klavye.

4- MSI Vigor GK20
Artıları:
  • Mekanik hisli anahtarlar
  • RGB aydınlatma
  • Yazılım desteği
Eksikler:
  • Malzeme kalitesi.
250-350TL Bütçe
Bu bütçe aralığının yıldızı Redragon. Aşağıdaki Redragon klavyelerin hepsinde Outemu Switch'ler var.

1- Redragon K568 Rainbow

Artıları:
  • Outemu Blue Switch
  • Hotswappable
Eksileri:
  • Rainbow aydınlatma
2- Redragon K553 Usas
Artıları:
  • RGB Aydınlatma
  • Hotswapabble
  • Yazılım desteği
  • Alüminyum gövde
Eksileri: Herhangi bir eksisi bulunmayan mükemmel bir ürün. Numpad olmaması bazılarının hoşuna gitmeyebilir.

3- Redragon K552 Kumara
Yazılım desteği dışında K553 Usas ile aynı.

4- Redragon Dark Avenger K568
Redragon K568R'nin RGB versiyonu.

5- Razer Cynosa Lite
Membrane bir klavye atamıyorsanız almanızı önermem.

6- Redragon K552-R Kumara
Artıları:
  • Outemu Red
  • Hotswapabble
Eksileri;
  • Rainbow aydınlatma
350-450TL Bütçe

1- Redragon K551 Vara RGB

Artıları:
  • RGB aydınlatma
  • Alüminyum gövde
  • Outemu Blue
Eksileri:
  • Yazılım desteği bulunmaması
2- Bloody B640
Artıları:
  • Optik anahtarlar
Eksileri:
  • Tek renk aydınlatma
  • Malzeme kalitesi
Eksileri bir tık daha fazla olsa da gayet güzel bir klavye.

3- Redragon Indrah RGB

Artıları:
  • Bilek desteği
  • Multimedya tuşları
  • RGB aydınlatma
  • Outemu Blue
Eksileri:
  • Yazılım desteği
4- HyperX Alloy Core RGB
Membrane klavye istemiyorsanız önermem.
450-550TL Bütçe
1- AOC GK500

Artıları:
  • Outemu Red
  • Yazılım desteği
  • Malzeme kalitesi
  • Bilek desteği
Eksileri: Yok. Harika bir klavye.

2- Redragon Brahma K586
Artıları:
  • Outemu Blue
  • Bilek desteği
  • Multimedya tuşları
  • Ses tekerliği
  • Yazılım desteği
Eksikleri: Yine eksiği olmayan, kaliteli bir klavye.

3- Redragon K530 Draconic
Türkiye'de satılan nadir %60 klavyelerden.
Artıları:
  • Outemu Blue
  • Hotswapabble
  • %60 olması
Eksileri:
  • Hotswapabble olsa da PCB'si yüzünden Gateron, Cherry MX ve Kailh ile uyumlu olmaması.
550-650TL Bütçe
1- MSI Vigor GK50
Artıları:
  • Kailh Box White Switch'ler
  • Malzeme kalitesi
  • Yazılım desteği
Eksiler: Kişisel tercihler dışında pek bir eksiği yok.

2- Razer Ornata Chroma V2
Açıkçası bu klavyeyi herkese önermiyorum. Membrane değil, mekanik de değil. Mecha-Membrane tuşlara sahip. Bir nevi mekanik hisli diyebiliriz ama tam olarak öyle değil. Mekanik istemeyenler tercih edebilir.

Artıları:
  • Deri bilek desteği
  • Konforu
  • Ses tekerleği
  • Multimedya tuşları
  • Yazılım desteği
Eksileri: Mekanik olup olmaması kişisel bir eksi olduğu için eksisi yok diyebiliriz.
650-750TL Bütçe
Gerçekten kaliteli klavyelere gelmeye başladık.

1- XPG Summoner
Tek kelime ile mükemmel! Cherry MX Switch'ler, malzeme kalitesi ses tekerleği... Piyasada hem Red hem de Blue modeli var, alırken dikkat edin.
Artıları:

• Cherry MX Blue & Red
  • Alüminyum Gövde
  • Deri bilek desteği
Eksileri: Hiç bir eksisi yok.

2- Aorus K1
XPG Summoner'ın bilek desteği ve ses tekerliği olmayan hali. Switch türü olarak Sadece Cherry MX Red kullanıyor.
750-1000TL Bütçe
Artık bütçe aralığını yükseltmemiz gerekiyor. DBu bütçe aralığında ve bundan sonraki bütçe aralığındaki klavyelerin hepsinde yazılım desteği bulunuyor, ek olarak belirtmeyeceğim.

1- HyperX Alloy FPS Pro
Artıları:
  • Malzeme kalitesi
  • Cherry MX Blue & Red
Eksikleri:
  • Tek renk aydınlatma
Bu klavye hakkında çok konuşmayacağım çünkü kişisel tercihlere göre karar vermek gerekiyor.

2- Cougar Attack X3
Kendisi tank gibi, piyasadaki en sağlam, en dayanıklı klavyelerden.
Artıları:
  • Cherry MX Red & Blue
  • Full metal gövde
  • Metal plastik karışımlı sağlam bilek desteği
Eksileri: Herkes için eksi sayılabilecek bir özelliği bulunmuyor.

3- Razer BlackWidow V3 Tournament Edition

Artıları:
  • Transparan Razer Green Switch'ler
  • Ses Tekerleği
  • Alüminyum gövde
  • Doubleshot ABS tuş kapakları
Eksileri: TKL olması herkesin hoşuna gitmeyebilir. Bunun haricinde bir eksiği yok.

4- Razer Huntsman
Razer BlackWidow V3'ün ses tekerleksiz ve optik Switch'li versiyonu denebilir.
1000-1500TL Bütçe
Artık gerçekten yüksek bütçelerdeyiz. Bu fiyatlarda çok fazla model olduğu için elimden geldiğince en beğendiğim modelleri koydum ki karışıklık olmasın. Bu klavyeler belli bir kalite standardının üstünde, o yüzden artıları ve eksileri üstünde çok durmayacağım.

1- ASUS ROG STRIX Scope
Cherry MX Red, Alüminyum gövde, Aura Sync.

2- Razer BlackWidow Elite
Razer Yeşil Switch'ler, bilek desteği, ses tekerleği, multimedya tuşları, Chroma RGB.

3- SteelSeries Apex 7 TKL
SteelSeries Switch'ler, TKL tasarım, Bilek desteği.

4- HyperX Alloy Elite 2
HyperX Linear Switch'ler, Pudding tuş kapakları, ses tekerleği, multimedya tuşları.
Direkt olarak Switch modellerini yazıp linkini bırakacağım.

1- Duck One 2 RGB
Cherry MX Red

2- SteelSeries Apex Pro
Cherry MX Speed, Omni Point, SteelSeries Red

3- Corsair K70 Rapidfire
Cherry MX Red

Artı ve eksilerini belirtmediğim modeller hakkında detay öğrenmek isterseniz her şeyi sorabilirsiniz.

Rehber kısmen bitti diyebiliriz. Yurt dışından alma imkanı olanlar için de bazı önerilerim olacak.

Sadece ucuzdan pahalıya doğru sıralayacağım. Daha fazla merak ettiğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz.

Ek olarak Trust GXT890 Cada'dan bahsetmek istiyorum. Kendisi şu anda stokta yok. Ortalama 300-400TL'ye satılıyor. Stoklara geldiği zaman alabilirsiniz. Outemu Red, RGB Aydınlatma ve alüminyum gövdeye sahip güzel bir klavye.
Stoklara gelmiş;

Bu rehberi yapmak gerçekten çok zamanımı aldı. Elimden geldiğince detaylı bir şekilde yapmaya çalıştım. Bir hata yaptıysam herkesten özür diliyorum, düzeltirseniz sevinirim. Merak ettiğiniz bir şey olursa sormaktan çekinmeyin lütfen. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. İyi forumlar.

@Samotne Ciasteczka @TÇB @Shuriken @enonertetanem @rohatbaba123 @Quanic (Etiketlemeyi unuttuklarım olabilir, kusura bakmayın.)

1. süprizbozandaki Gamenote adlı klavyeyi önermem. Gamebooster klavyenin aynısı. MSI Vigor GK20 yerine Razer Cynosa Lite daha iyi bir seçenek olacaktır.

Ellerine kollarına sağlık, şimdi elin nasıl ağrımıştır. Anlıyorum seni.

Ek olarak Philips'in scissor switch klavyesinin diğer versiyonunu koyabilirdin;

Ellerine kollarına sağlık, şimdi elin nasıl ağrımıştır. Anlıyorum seni.

Ek olarak Philips'in scissor switch klavyesinin diğer versiyonunu koyabilirdin;
1. süprizbozandaki Gamenote adlı klavyeyi önermem. Gamebooster klavyenin aynısı. MSI Vigor GK20 yerine Razer Cynosa Lite daha iyi bir seçenek olacaktır.
Konuyu düzenleyip linkleri değiştirmekle, cümleleri değiştirmekle falan hiç uğraşmak istemiyorum şu an. 😅 Teşekkürler tavsiyeleriniz için.
Hocam sanki tarihte yanlışlık var gibi. Gün/Ay/Yıl olarak yazmak istememiş miydiniz? Onun dışında harika bir rehber olmuş. Elinize sağlık :)
Düzelttim. :)

Hocam mükkemmel rehber olmuş elinize sağlık. Trust cada stoklara gelmiş bulunmakta idefixde
1000-1500 TL arasına Corsair K68 in eklenmesi taraftarıyım. Keza parlak ledleri, sıvı dökülmelerine karşı koruması, Lubelanmış olarak gelen stabilizörleri ve bilek desteğiyle öne çıkan bir model kendisi. Onun dışında eleştireceğim ve arkadaşımın deneyiminden yola çıkarak yapacağım tek bir eleştiri var. Bloody B640'ın pcbsindeki infrared lambalar çok kolay bozuluyor ve hatta diğerlerine farklı voltajlar gönderip kısa sürede bozuyor. Bence tavsiyelerden çıkarılmalı. Onun dışında mükkemmel rehber olmuş hocam. Kesinlikle çok faydalı olacaktır

Geri
Yukarı