Her bütçeye ve amaca uygun monitör önerileri

LaMorte

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 7600X
RTX 3090 Gaming X
MSI B650M-A WI-FI
Corsair H150 RGB
Corsair 5000X
Corsair RM850
Corsair K60 / HyperX Pulsefire Raid
Dell S2721DGFA
Şunu da yapıp artık öneri konularına atacağım. O, şu bu detayı sormama gerek kalmaz :D. Sürprizbozan içine koydum, tıklayarak açabilirsiniz.

Ek olarak bazı yerlerde renk gamutlarindan bahsettim. Daha detaylı bilgi için:
Burada görüş açısı yüzünden IPS panel önereceğim ve stand yeteneklerine ağırlık gösterdim.
USB portu yok.
4 adet USB portu var.
4 adet USB portu var.
4 adet USB portu var.

Birbirine çok yakın monitörler, hangisi daha ucuza onu almanızda fayda var.

Neden 27 inç 1080p yok?
Düşük text clarity yüzünden harflerin renginde bile değişiklik görebilirsiniz. Ayrıca çözünürlük sanki düşükmüş gibi gelecektir.

Bundan yukarıya çıkmayın bir zahmet :).

Burada renk gamutu değerlerine ve siyah tek düzeliklerine dikkat ettim. Film, dizi ve medya içerikleri için bit değerlerine dikkat etmenize gerek yok, ancak yine de özellik özelliktir.
VA:

IPS:

Bütçedeki IPS panellere güvenmediğimden siyahlarda *genellikle* daha başarılı olan VA paneli tercih etmenizi öneririm. Aydınlık ortamlarda ise 2 panel de iyi performans verecektir.
%82 DCI P3 gamutuyla açılışı MSI ile yaptım :).
İyi bir tasarım, diğer monitörlerden farklı bir özelliği yok.
İyi bir tasarım.
İyi bir tasarım.

Text clarity olarak düşük kalsa da %88 ARGB ve 1000 radyan kavisi ile tercih edilesi bir model. Siyah tek düzelik açısından da oldukça başarılı.
%97 NTSC (CIE:1976) ile harika bir monitör. Tasarım olarak da oldukça iddialı.
%108 NTSC (CIE:1976) ve iyi bir tasarım. 900TL iken hayalini kurduğumu hatırlıyorum :(.
%88 NTSC (CIE:1953) ve 10 bit.
Aşırı yüksek PPI değeri ve %100 NTSC. @SkyRose kullanıyordu.
Artık 1080p'den kurtulma vakti geldi :).
İyi bir tasarım, incelemesini izlerken haran kaldigimi belirtmezsem olmaz. Sanırsam @SideWinder kullanıyordu.
%99 NTSC (CIE:1931)
%101 NTSC (CIE:1976)
HDR dışında ahım şahım özelliği yok. Kötü de denmez.
%106 NTSC ve 10 bit.
%91 NTSC (CIE:1953), Delta-E<2 ve 10 bit.
Artık daha üstü var mıdır bilemiyorum. Bildirirseniz sevinirim.

Üstteki makalemi okumanızı öneririm. Burada kategorilemem çok zor olacağından kendinize uygun olanı seçiniz. Daha fazla bilgi için Display Specifications ve RTINGS gibi siteleri ziyaret edebilirsiniz.
Burada yüksek fiyatlara çıkacak kişilerin alacağı ürünü iyi biliyordur. Bu yüzden yüksek fiyattaki seçenekleri koymadım. İllaki soracaksanız konu açabilirsiniz.
Ek olarak dijital içerikler için %99 sRGB civarlarında dolaşan monitörleri tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Önermemde ki sebep daha iyi bir çalışma alanıdır.

Burası benim için en kolay kısım olacak :D. O kadar çok konu açılıyor ki modelleri ezberledim.
%90 DCI P3, %90 NTSC (CIE:1976) ve 350 candela. Bütçe içinde tavsiye ederim.
Gelişmiş stant kabiliyeti. 600 modeli ile arasındaki farka değer. Ama HDR 400'ün tatminkar performans vereceğini düşünmüyorum yine de ek bir özellik.
%85 NTSC.
Sanırsam eski panelde %108, yeni panelde %91 ARGB.
Bu 2. varyant, birincisi ile karıştırmayın. %85 NTSC (CIE:1953) ve iyi bir standa sahip.
%103 ARGB.
Bu fiyata 1440p.
S Switch bulunduruyor. CS:GO tarzı oyunlar için ideal.
10bit, %93 NTSC (CIE:1953) ve %96 DCI P3.
10bit, %98 DCI P3. 27GL850-B ile aynı paneli kullanıyor (LM270WQA-SSA1).
%98 DCI P3, 21:9 ve 200Hz. Kavisli bir MSI olduğu için güvenilir satıcıdan almanızda fayda var.
Bu bütçede ya bu monitörü alın, ya da bu monitörü alın. IPS panellerde gördüğüm harika siyah tek düzeliğe ve %90 ARGB hacmine* sahip.
İyi bir tepkime süresine sahip. CS:GO benzeri oyunlar için ideal.

Soru-Cevap

Sazan gibi atlamamanız için burayı yaptım. Okumanızı öneririm.

?:Odyssey G3 neden yok?
C:Smearing sorunu var (siyahlarda oluşan ghosting).

?:Odyssey G5 neden yok?
C:Işık sızması sorunu var.

?:X24ih neden yok?
C:Işık sızması/IPS glow sorunu var.

?:TUF serisi monitörler neden yok?
C: Düşük renk gamutu ve kötü black uniformityye sahip.

?: Dell S2721DGF neden yok?
C:Bütçede VX2758 var ve bol bol IPS glow var.

?:27QN650/600 ve 32Q650/600 modelleri neden yok?
C:Edge LED arka aydınlatmaya sahip.

?:LG GN serisi monitörler neden yok?
C:Kötü Black uniformity ve düşük gamut değerleri yüzünden yok.

?:VX2458-C neden yok?
C: Dell S2422HG kralım varken adını okumak bile hata.

?:CRG50 neden yok?
C:Eski ve Dell S2422HG kralım var.

?: Ben X monitörden memnunum, o monitör neden yok?
C: Senin memnun olman önceki monitörünün kötü olduğundan veya Hz değerinden dolayı.

Son düzenleme:
Güzel rehber. 4K 144Hz monitör olarak ne alınmalı sizce? Amacın oyun, dizi, film, basit photoshop olduğunu düşünerek söylerseniz sevinirim.

Ben yavaş yavaş hazırlıyordum önceliğim oyun değil daha çok grafik tasarımcı ve benzeriydi sonra üşendiğimden bıraktım :D

Elinize sağlık hocam.

Demek XG2405'in devri kapandı he :( 2. versiyonunu öneririz artık. Arada olan %16 sRGB kapsamı ve %13 NTSC kapsamına 1500TL verilir mi insanları ikna etmeye çalışacağız :D

Elinize sağlık, çok güzel bir liste olmuş.

Yalnız karanlık ortamlarda kullanılmadığı sürece ben dell s2721dgf'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum.
Giriş seviyesi de olsa bir HDR'ı var ve daha önemlisi tasarım ve ergonomi olarak çok çok iyi Viewsonic'e nazaran. Eskiden görüntü güzel olsun yeter, ergonomiyi boşver diye bakıyordum ama şu an hiç öyle düşünmüyorum.

Bir film izlerken ekranı bakış hizanıza getirebilmeniz, sağ-sol yapabilmeniz bence rahat çalışabilmek için çok önemli.
Eğer ekran yüksekliğiniz ayarlayamazsanız koltuğunuzu vs. ayarlıyorsunuz ki bu da klavye-mouse kullanışınızı bile etkiliyor.

Elinize sağlık, çok güzel bir liste olmuş.

Yalnız karanlık ortamlarda kullanılmadığı sürece ben dell s2721dgf'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum.
Giriş seviyesi de olsa bir HDR'ı var ve daha önemlisi tasarım ve ergonomi olarak çok çok iyi Viewsonic'e nazaran. Eskiden görüntü güzel olsun yeter, ergonomiyi boşver diye bakıyordum ama şu an hiç öyle düşünmüyorum.

Bir film izlerken ekranı bakış hizanıza getirebilmeniz, sağ-sol yapabilmeniz bence rahat çalışabilmek için çok önemli.
Vakit geçti :(.

Asus TUF VG279QL1A monitör satın alıp iade ettim. SRGB 125, DCI P3 95 diye aldanıp satın aldım ama hiç iyi çıkmadı. Evdeki 10 senelik LG TN panel ile yanyana koyup karşılaştırdım. 10 senelik monitör bile doygunluk ve dogruluk olarak daha iyi görüntü veriyor. TN yapısında oldugu için sarımtrak renk var tek dezavantajı bu diyebilirim kıyaslarsak.
Monitör alacaklara ilk tavsiyem LG modellere yönelmek olsun. LG'nin tek dez avantajı İPS Glow. Rtings gibi sitelerden siyah tekdüzeligini görün ve iyi bir siyah tek düzelik varsa kaçırmayın derim. LG 27GL650F-B monitörü görme şansım olmuştu. Gamma ayarı ve iyi profiller tasarlandıgı için çok güzel görüntü elde etmiştim. 1080P'de bu kadar güzel görüntü veren başka monitör görmedim. İPS Glow var mı derseniz var. LG monitörlerin en iyi yanı gamma ayarı yapılması.

Dell 27" S2721HGF 1Ms 144Hz FullHD Free-sync/G-sync Curve HDMI DP Gaming Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Bu monitör hakkında ne düşünüyorsun?
@LaMorte

Son düzenleme:
Asus TUF VG279QL1A monitör satın alıp iade ettim. SRGB 125, DCI P3 95 diye aldanıp satın aldım ama hiç iyi çıkmadı. Evdeki 10 senelik LG TN panel ile yanyana koyup karşılaştırdım. 10 senelik monitör bile doygunluk ve dogruluk olarak daha iyi görüntü veriyor. TN yapısında oldugu için sarımtrak renk var tek dezavantajı bu diyebilirim kıyaslarsak.
Monitör alacaklara ilk tavsiyem LG modellere yönelmek olsun. LG'nin tek dez avantajı İPS Glow. Rtings gibi sitelerden siyah tekdüzeligini görün ve iyi bir siyah tek düzelik varsa kaçırmayın derim. LG 27GL650F-B monitörü görme şansım olmuştu. Gamma ayarı ve iyi profiller tasarlandıgı için çok güzel görüntü elde etmiştim. 1080P'de bu kadar güzel görüntü veren başka monitör görmedim. İPS Glow var mı derseniz var. LG monitörlerin en iyi yanı gamma ayarı yapılması.

Dell 27" S2721HGF 1Ms 144Hz FullHD Free-sync/G-sync Curve HDMI DP Gaming Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Bu monitör hakkında ne düşünüyorsun?
@LaMorte
Tercih edilebilir.
Şunun gibi bir seçeneğiniz daha var ama. Ancak stand yeteneği açısından kısıtlı.

@LaMorte Merhaba hocam. 1500TL geçmeyecek ekranı fazla büyük olmayacak 23.6 gibi boyutlarda, G-Sync destekleyen, düşük FPS verdiği zaman LPC teknolojisi olan bir oyun oynayabilecek monitör arıyorum. Hz olarak ileri dönük FHD ekran arıyorum, söylediğim gibi kronik problemi olmayan ve göz yormayan titreşimi olmayan rahatsız etmeyen monitör arıyorum.

Son düzenleme:
Aradığım konulardan, teşekkürler.

Asus'un meşhur modelini (VG27VQ) teknoloji mağazasında görmüştüm, renkleri pek de iyi durmuyordu. Enteresan olanı ise fiyatının hep yüksek olması, teknoloji mağazalarında 3200 TL civarında satılmakta. Neden pahalı anlamış değilim. Kaçırdığım bişey var heralde. Yada Asus kalitesi sanırım...

Renk değerleri de böyle:
SRGB: %95
Adobe RGB: %75
NTSC: %72

Yeni konular

Geri
Yukarı