Her Cihazda Çalışabilecek Stock ROM mümkün mü?

Efe Ergezer

Hectopat
Daha fazla  
Elimde Casper'in Via G4 isili cihazı var. Cihaz Android 9 olmasına rağmen bazı özellikleri yazılım özelleştirmesinden dolayı kapatılmış ve gereksiz sistem uygulamaları beni rahatsız ediyor. Launcher ve Google Pixel applerinin APK'ları her ne kadar kullanımı kolaylaştırsa da örneğin her sabah inatla bildirim yollayan ve ben 3 MB yer temizledim diyen Smart Clean appinden kurulmak istiyorum. Biliyorum cihazın işletim sisteminin değişebilmesi için o Linux versiyonu için sürücüler gereklidir. Fakat cihazım zaten Android 9 kullandığından üzerine stock ROM'u ekleyerek kullanmam mümkün mü? Ayrıca cihazın sistem uygulamaları üzerinde yaptığım araştırmalar üzerine Lava İnternational isimli bir markanın R5V isimli cihazının üzerinde Casper baskılı olan hali olduğunu fark ettim. Eğer sürücüleri cihazın içerisinden almanın ve stock ROM'a yamamak mümkün ise gerekli kodları yazabileceğimi düşünüyorum. Linux ve Android üzerine daha derin bilgisi olan sizlerden bu konuda yardım istiyorum, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Detaylı bilgim yok fakat ben annemin telefonu brick olduğu için mevcut android sürümünün bir üst sürümünü yüklemiştim. Bir sorun çıkmamıştı. Benim arkadaşım Restrucktion Remix kullanıyorum demişti ama isminin tam olarak böyle yazıldığından emin değilim. Sistem arayüzünü yeniden başlatma gibi özellikler sunuyor. Onu deneyebilirsiniz.

Öyle bir ROM mümkün değil. Baskı markada olsa EFIESP gibi bölümler büyük ihtimal değişiklik gösterir riske girme. Root atıp silebilirsin. Ya da bunu dene.

Neden ayarlardan uygulamalara girip sistem uygulamalarını gösteri işaretleyip Smart Cleaner bildirimlerini kapatmıyorsunuz ? Alternatif olarak gelen bildirime basılı tutup çıkan ekrandan bir daha bu tarz bildirimleri gönderme seçebilirsiniz. Çoğu uygulama devre dışı bırakılabiliyor ayrıca. Bunlardan hiçbiri işe yaramadıysa Greenify ile uygulamayı derin uykuya yatırabilirsiniz. (Baya hortlatmışım konuyu. 😂)

Elimde Casper'in Via G4 isili cihazı var. Cihaz Android 9 olmasına rağmen bazı özellikleri yazılım özelleştirmesinden dolayı kapatılmış ve gereksiz sistem uygulamaları beni rahatsız ediyor. Launcher ve Google Pixel applerinin APK'ları her ne kadar kullanımı kolaylaştırsa da örneğin her sabah inatla bildirim yollayan ve ben 3 MB yer temizledim diyen Smart Clean appinden kurulmak istiyorum. Biliyorum cihazın işletim sisteminin değişebilmesi için o Linux versiyonu için sürücüler gereklidir. Fakat cihazım zaten Android 9 kullandığından üzerine stock ROM'u ekleyerek kullanmam mümkün mü? Ayrıca cihazın sistem uygulamaları üzerinde yaptığım araştırmalar üzerine Lava İnternational isimli bir markanın R5V isimli cihazının üzerinde Casper baskılı olan hali olduğunu fark ettim. Eğer sürücüleri cihazın içerisinden almanın ve stock ROM'a yamamak mümkün ise gerekli kodları yazabileceğimi düşünüyorum. Linux ve Android üzerine daha derin bilgisi olan sizlerden bu konuda yardım istiyorum, şimdiden teşekkürler.
Kurtulmak istedigin gereksiz uyulamalarsa telefonu rootlayip bir root programi aracılığıyla istedigin uygulamayi kaldirabilirsin.
Veya cihazinin romunda (yazilimindan sıkıldıysan xda adli sitede her telefona ozel romlar mevcut istedigini yukle android kullaniyorsun ;-)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı