Her grip olduğunda ilaç kullanmak doğru mu?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar ben her sene net 1-2 defa grip olurum. Ve her seferinde soğukta kaldığım için olurum. Bir yerde soğuk yesem fazla sürmez grip olmam.
Şimdi geçtiğimiz 3-4 gün havalar ayazdı, yani soğuktu. Ben de gömlek ile dışarıda biraz durunca soğuğu kaptım sanırım.

Corona vs.. belirtileri yok baştan belirteyim :) Boğazımda bir şişiklik hissetmiştim. Şu an burun akıntısı ile devam ediyor yalnızca.
Ateş - ağrı - öksürük - ishal - halsizlik gibi belirtilerin hiçbiri yok günlerdir. Yalnızca burnum akıyor.

Şimdi her seferinde Nurofen - Aferin gibi ilaçlar veya kötü hastalanırsam sağlık ocağına gidip antibiyotik gibi haplar kullanıyoruz.
1 seferliğine hap kullanmadan, kendim aşabiliyor muyum veya ne kadar uzatıyor diye gözlemlemek istiyorum.
Hep ilaç ile 2 günde atlatmaya alışmışız, vücudun direncini yok ediyor muyum acaba şeklinde düşünmüyor değilim.

Nuforen önümde şu an :) Sizlerin yorumlarını bekliyorum, konu hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Arkadaşlar ben her sene net 1-2 defa grip olurum. Ve her seferinde soğukta kaldığım için olurum. Bir yerde soğuk yesem fazla sürmez grip olmam.
Şimdi geçtiğimiz 3-4 gün havalar ayazdı, yani soğuktu. Ben de gömlek ile dışarıda biraz durunca soğuğu kaptım sanırım.

Corona vs.. belirtileri yok baştan belirteyim :) Boğazımda bir şişiklik hissetmiştim. Şu an burun akıntısı ile devam ediyor yalnızca.
Ateş - ağrı - öksürük - ishal - halsizlik gibi belirtilerin hiçbiri yok günlerdir. Yalnızca burnum akıyor.

Şimdi her seferinde Nurofen - Aferin gibi ilaçlar veya kötü hastalanırsam sağlık ocağına gidip antibiyotik gibi haplar kullanıyoruz.
1 seferliğine hap kullanmadan, kendim aşabiliyor muyum veya ne kadar uzatıyor diye gözlemlemek istiyorum.
Hep ilaç ile 2 günde atlatmaya alışmışız, vücudun direncini yok ediyor muyum acaba şeklinde düşünmüyor değilim.

Nuforen önümde şu an :) Sizlerin yorumlarını bekliyorum, konu hakkındaki fikirleriniz nelerdir?
Ben grip olduğumda asla ve asla ilaç kullanmıyorum, son belki 7 senedir hiç kullanmadım. Geçen yıl ve ondan önceki yıl hasta olmadan kışı atlattım, bu yıl sadece 1 kez oldum ve çok hafif geçirdim.

Ben grip için ilaç kullanmayı doğru bulmuyorum. Faydadan çok zarar getirebilir ve ayrıca mikroplar bağışıklık kazanabilir. Onun yerine nane-limon veya ıhlamur içmeyi tercih ediyorum. Zaten o grip, insandan hıncını almadan bırakıp gitmiyor.

Grip virüs kaynaklıdır. Antibiyotik etki etmez.
Siz muhtemelen soğuk algınlığı oluyorsunuz. Büyüklerimiz cereyanda kalma, üşütürsün dediği şey.
Kendi kendine de zamanla geçer o. İlaçlar yardımcı olabilir. Bazen ise boğazda oluşan bakteri kaynaklı enfeksiyonların da benzer semptomları olur. Bu gibi durumlarda ilaç alınması en mantıklı şeydir. Basit tespit olarak bademciklere bakmak çoğu zaman yeterlidir. Ben öyle yapıyorum. Hatta o bile ciddi değilse gitmiyorum.
Kısaca ayna karşısına geçip baktığınızda sarı lekeler varsa doktora gidin. Kalan durumlar için sıcak su torbası, tavuk suyu çorbası, ıhlamur...
Doktor derken aile hekimini kastettim.

Bence doğru değil. Annem ile babam kafası ağrıdığında ilaç kullanıyor bacağı ağrıdığında ilaç kullanıyor sonra niye geçmiyor diye şikayet ediyorlar. Ben çok fazla hastalandığımda kullanıyorum. Kullandığımız ilaçların yararından çok zararı var. En büyük zararı dediğiniz gibi vücut direncini zayıflatması. İlaç kullanmadığımız zaman zaten bağışıklık sistemimiz o zararlı bakterileri, virüsleri dışarı atacak sadece 1-2 gün geç atacak. Ve vücut sistemimiz bunu tanıyacak vücuda bir daha bulaştığı zaman otomatik antikor üretecek. Bence günlük düzeninizi bozmak zorunda kalmayacağınız şekilde bir hastalıksa ilaç kullanmaya hiç gerek yok.

Bence doğru değil. Annem ile babam kafası ağrıdığında ilaç kullanıyor bacağı ağrıdığında ilaç kullanıyor sonra niye geçmiyor diye şikayet ediyorlar. Ben çok fazla hastalandığımda kullanıyorum. Kullandığımız ilaçların yararından çok zararı var. En büyük zararı dediğiniz gibi vücut direncini zayıflatması. İlaç kullanmadığımız zaman zaten bağışıklık sistemimiz o zararlı bakterileri, virüsleri dışarı atacak sadece 1-2 gün geç atacak. Ve vücut sistemimiz bunu tanıyacak vücuda bir daha bulaştığı zaman otomatik antikor üretecek. Bence günlük düzeninizi bozmak zorunda kalmayacağınız şekilde bir hastalıksa ilaç kullanmaya hiç gerek yok.
Parasetamol zamanla direnç gelişen bir şey mi acaba.

Doğal yöntemler denemek daha doğru gibi geliyor bana, 1 hafta boyunca yatmıştım bir ara ama hiç ilaç kullanmadım sonra kendiliğinden geçti. Sonra da uzun süredir hasta olmuyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı