Her şey tesadüfler üzerine mi kurulu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@KırAtlıLiberal Milyarca insan inanıyor diye bir şey var olmuyor. Galile dünyanın yuvarlak olduğunu söylediğinde kilise tarafından idam edildi hakli cikan kilise olmadi Galile oldu. Tanrının sözde yazdığı dediğiniz kitaplari okumadan bilemezsiniz, evrim nedir bunu bilmeden anlayamazsin. Bir Tanrı kendine piyon yetiştirmek için neden insanlara ihtiyaç duysun söyler misin?
Ben Deistim Müslüman değilim, Çöl farelerine kardeş demem.

Cennete kimim girip kimin giremeyeceği kesindir. Kur'an da gayet net bir şekilde her şey açıklanmıştır. Hocalar alimler işin içinden çıkamadığı için "Cennete kimin gireceğini yalnız Allah bilir." diyor.

Her şey tesadüf olsaydı tüm insanlık tarihi boyunca hayatımızın günden güne kolaylaşmasını sağlayan tüm icatların mucitleri birer mucit olamazlardı hala taş devrinde yaşıyor olurduk.

@Jira Bunu bilemeyiz demen için Kuran'da bu konuya değinmemesi gerekirdi ama değiniyor. Hadislerin çoğunda da bu söylemler geçiyor. Din alimleri işin içinden çıkamadıkları şeyleri Allaha havale eder. Aşamalı aşamalı iniyor dedin de o dönem Kuran ezberleyen kişiler vardı Muhammed bu ayetleri onlara ezberletiyordu. Kitap haline Osman döneminde getirildi. Günümüzdeki Kuran 10.yüzyılda kitaba geçirilmiş bir kitaptır. Topkapi, Taşkent ve Kuveyt yerlerinde bulunanlarda Osman'a ait değil.

'Sıradışı Bir Kaya' belgesel serisi gayet mantıklı açıklama ve görsellere dayandırarak cevap veriyor bu soruya.

Kuran'da net olarak yazıyor, bunu reddetmedim zaten. Dediğim şu ki, son karar yine Tanrı'nın olabilir.

Evet aşamalı aşamalı inip Hz. Muhammed'in görevlendirdiği kişiler bunları ezberliyordu. Daha sonra da kitap haline getirildi bunlar.

Kuran'ın ilk yazılı nüshası da Berlin'de bulundu. Araştırmalara göre Hz Muhammed ile Hz. Osman'ın döneminden kalmış olarak görüyorlar. Bunu da söyleyen bilim bu arada...

Kişi doğar doğmaz bu mucit olacak deseler tesadüf olur ama hangisi öyle olmuştur ki? Hayat o kişiye o buluşu keşfetmeye sevk etmişse buna tesadüf diyemeyiz. Zaten mucitlerin çoğu kafadan çatlak oluyor :)

Bunun adaletli olmadığını senin aklın aliyor yaratici olsaydi buna nasil akil erdiremezdi sence? Benim inanmama nedenim kitabi okuduktan sonra oldu bunlari yazan bir yaratıcı olamaz çünkü.

@EDNDragneel Benim bahsettigim şey sadece hadis değil Kuran ayetlerinin kendisinde yazan hususlardir. Ayrıca Buhari hadislerinde de geçiyor Buhari en güvenilir hadisçi sayilir. Işine gelmeyen hadislere yok böyle değil diyerek savuşturamazsin.

İçinizde Cehenneme uğramayacak hiç kimse yoktur. Bu, Rabbinin kesin hükmüdür. Allah’tan sakınanları oradan kurtarır; zalimleri [kâfirleri] de dizüstü çökmüş olarak orada bırakırız.)[Meryem 71, 72]
Bende sadece hadislerden bahsetmiyorum. Bu sadece bir örnekti. Bunun yanında Kur'an da da bu konuda ayetler verebilirim. En basiti Bakara suresi 25.ayet burada müslüman olanlar cennete girer demiyor. İman eden ve iyi işler yapanlar der. Yani müslümansın geç cennete değilsin cehennem demez. Cehennem ayetlerine gelirsek çoğu ayette cehenneme gideceklerden kafirler olarak değil zalimler olarak bahseder. Bu ayetlerde cennete girecekler ve cehenneme girecekler için bir çizgi çizilir. Ancak sınırlar keskin değil hiçbir şekilde. Salih amel ibadet iyi işler inanç bunların hepsi birer özellik. Üniversite sınavı gibi düşün hocam. Fizikten eksiğin var giremezsin demiyor hiçbir zaman hepsi farklı farklı özellikler. Hepsini değerlendiriyor cennet içinde cehennem içinde.

@BERWAR Sığ görüşlü birine anlatamazsın. Kimsenin inancı kimseyi ilgilendirmiyor ama inancına yönelik komik örnekler verince kendini gülünç duruma düşürüyor sadece.
Hocam bana neden sığ görüşlü diyorsunuz? İslam dinine inanmak suç mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı