Her şeye zam gelmesi

mikewazowski

Hectopat
Merhaba. Siz vergileri vs. yönetseydiniz Dolar hem bu kadar yüksekken, hem asgari ücret düşükken her şeye vergi koyar mıydınız? Çoğu kişinin koymayacağını biliyorum fakat yetti artık bu vergiler. Tamam bir tane vergi koyarsınız ama vergi üstüne vergi koyup normal fiyatının %40 fazla olması herkesi bezdirdi. Mesela PS4'ten örnek verelim. Almanya'da PS4 200-240€ arasında. Asgari ücret ise 1500€ civarı. Yani 1 ay çalışarak 6 tane PS4 alabiliriz. Türkiye'de olay nasıl? PS4 2000 Lira altına satılan az gördüm. Asgari ücret ne kadar? 2000-2500 arasında. Eee ne oluyor 1 tane PS4 anca alabiliyoruz. Normalde PS4 Türkiye'de 1400-1500₺ olması lazım. Yurtdışından ürün alacağız desek gümrük vergisi zaten ürünün %20'si oluyor. Türkiye'de yaşanan taciz, katillik, hırsızlık olaylarından ve bu fiyatlardan sonra yurt dışına taşınmamak elde değil. 2000 TL ile tabii ki çok şey yapılabilir ama yine 500'ünü devlet alıyor. Çoğu kişi bıktı bu vergi, zam olaylarından. buradan devletin başındakilere sesleniyorum. Her şeye zam getireceğinize asgari ücrete zam getirin birazda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekmek bulamıyorlarsa yol yesinler. Erdüne Marie Tayyüre Antoinette Recüne

BVFkKP.jpg

Euro'nun alım gücü ile TL'nin alım gücü arasındaki fark gayet normal :D

TR'de zaten son tüketici ürünlerinin %90'ı yurtdışı. Devlet; bu dışarı giden parayı gördü, şaaaak ÖTV, şaaaak KDV, şaaaak Cart Vergisi, şaaaak Curt Vergisi. Böylelikle dışarı giden paranın bir kısmını böylelikle hazineye aktarılmasını sağlıyor. Böylece dışarıdan satın aldığın bir şey devletin yararına :D

Öncelikle şunu söyleceğim bence artık şu zam meselesi aldı başını gidiyor fren patladı yokuş aşağı dolar düşse bile artık her hafta zam geliyor daha 1 ay olmadı A101 Lays 6 lirayı geçti diye kendi cipsini çıkarmıştı samba diye 3.25 liraya artık o bile yok her hafta zam artık delirmek üzereyim eskiden ekmek hala daha bir lira diyip dalga geçerlerdi dolardan banane diye artık o kesimi görmek istiyorum ekmek artık bir lira bile değil bir buçuk oldu ama hala daha savunabiliyorlar.😤😠😡🤬

Euro'nun alım gücü ile TL'nin alım gücü arasındaki fark gayet normal :D

TR'de zaten son tüketici ürünlerinin %90'ı yurtdışı. Devlet; bu dışarı giden parayı gördü, şaaaak ÖTV, şaaaak KDV, şaaaak Cart Vergisi, şaaaak Curt Vergisi. Böylelikle dışarı giden paranın bir kısmını böylelikle hazineye aktarılmasını sağlıyor. Böylece dışarıdan satın aldığın bir şey devletin yararına :D
such brilliant. wow

Peki o vergiler nereye gidiyor? Çoğu şeyden %100'e yakın vergi alınıyor; buna rağmen 'gelişmekte olan ülkeler'in en üst sıralarından, en altlarına düştük. Açıklaması var mıdır?

Geri
Yukarı