Herkes elektro gitar çalabilir mi?

348606

Hectopat
Merhabalar baylar ve bayanlar. Metal müziğe ilgi saldım ve elektro gitar alma kararına vardım. Ama korkum var. O da çalamama korkusu. Elimde bir sakatlık yok, yanlış anlamayın. Ama yine de korkuyorum. Zira amfiye ve gitara verdiğim paranın ziyan olması beni tedirgin ediyor. Amacım Rock Star olmak değil. Sadece sevdiğim grupların şarkılarını çalmak isterim. Ancak gitarı solo türde çalabilme kabiliyetim olmalı.

Telli çalgılarda yeteneksiz olursam yine de pratik ile çalabilir miyim?
Sizce solo türde elektro gitar çalabilir miyim? Solo olarak çalabilirsem kaç yılda çalabilirim?

Sorularım bu kadardı. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. İyi geceler.

İsterseniz her şeyi yaparsınız.
Yeter ki isteyin.

Verdiğiniz paranın boşa gideceğinden şüpheliyseniz ucuz ekipmanlarla başlayabilirsiniz. Yeni başlayanların çoğuna bu önerilir zaten. Pratik ile bir yere kadar, bir yerden sonra yetenek de gerekiyor az da olsa. Gitar kursuna beraber gittiğim bir arkadaşım vardı. Ders çalışır gibi günde 3 saat gitar çalışırdı ama hiç beceremedi adam akıllı çalmayı. Fakat azıcık bile yeteneğiniz varsa kendi kendinize çalabilecek seviyeye gelirsiniz diye düşünüyorum. Asıl etmen; gitar çalmaktan, çalışmaktan haz almak tabii.

Ucuz ekipmanlar ile başlarsan satmak istediğinde de kolay satarsın. Böylece büyük bir kaybın olmaz. Çalabilme konusunda da biraz üstüne gidersen 1 yılda çok yol alırsın. Ek olarak sadece solo atmak üzerine çalışmayın. Ritim gitar, riffler, ve tabii ki teori üzerine de çalışın.

1- Yeteneğine bağlı.
2- Sana ve çalışma düzenine bağlı.

Arkadaslarin dediği gibi ucuz takimla baslayabilirsiniz. Çok kaygınız varsa, aldığınız gibi salacaksanız çok masraf yapmaması için once klasik veya akustik gitar alıp tellilere ilginiz var mı onu bir test edin, gitara da hakimiyet saglamis olursunuz. Ilginiz varsa elektro gitara gecersiniz.

Yeteneğe bağlı değil. Tone deaf değilseniz, biyolojik bir sorun yoksa herkes enstrüman çalabilir.

Belki Malmsteen olamazsınız ama çalarsınız.

Tek gereken düzenli ve doğru çalışmak.

Zira amfiye ve gitara verdiğim paranın ziyan olması beni tedirgin ediyor. Amacım Rock Star olmak değil. Sadece sevdiğim grupların şarkılarını çalmak isterim. Ancak gitarı solo türde çalabilme kabiliyetim olmalı.

Herkes çalabilir ama herkes ustalaşamaz.

Gitar sabır ve disiplin enstrümanıdır. Gelişme kısa sürede olmayacak. Öyle bir beklenti içinde olmayın. Çalamıyorum deyip kenara atacağınız çok dönem yaşarsınız. Azimli bir bünyeye sahip değilseniz zaten bırakırsınız.

Her gün vakit ayırmanız gerekiyor. Ne kadar uzak kalırsanız o kadar geri kalacaksınız. Ayrıca hatalı metotlar ve yöntemlerle başlarsanız tıkanmanız da mümkün.
Eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız bir hoca ile başlayın. Kendi başınıza asla başlamayın. (Yerinizde sayarsınız.)

Her gitar çalanı da hoca sanmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkes çalabilir ama herkes ustalaşamaz.
Zaten amacım ustalaşmak değil. Sadece sevdiğim grupların şarkılarını çalmak isterim.
Gitar sabır ve disiplin enstrümanıdır. Gelişme kısa sürede olmayacak. Öyle bir beklenti içinde olmayın. Çalamıyorum deyip kenara atacağınız çok dönem yaşarsınız. Azimli bir bünyeye sahip değilseniz zaten bırakırsınız.
Sabırlı biriyimdir. Dark Souls oyuncusuyum nihayetinde. Kısa sürede çalamayacağımı biliyorum. Azim biraz da olsa var.
Her gün vakit ayırmanız gerekiyor. Ne kadar uzak kalırsanız o kadar geri kalacaksınız. Ayrıca hatalı metotlar ve yöntemlerle başlarsanız tıkanmanız da mümkün.
Eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız bir hoca ile başlayın. Kendi başınıza asla başlamayın. (Yerinizde sayarsınız.)

Her gitar çalanı da hoca sanmayın.
Tamamdır, teşekkürler. İyi günler.

Geri
Yukarı