Herkes ölecekse tüm bunların anlamı ne?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dersler (ve dolayısıyla okullar) olmayacaksa “düzenli evleri” tasarlayacak ve inşa edecek mühendisler, mimarlar, müteahhitler ve ustalar nereden yetişecek? 🤔 Ayrıca güneş enerjisinden faydalanmak için de pek çok mühendislik unsurundan faydalanmak gerekiyor. “Zaten ölüm var” denilerek her şey bırakılacaksa bütün bunlar nasıl yapılacak? 🤔

Son olarak “düzenli ev” kısmını da pek anlayamadım. Eğer çarpık kentleşmeden bahsediyorsan o biraz Türkiye´ye özgü bir kavram. Başka gelişmemiş ülkelerde de vardır ancak gelişmiş ülkelerde genelde pek olmuyor. Çarpık kentleşmeyi eleştirmek doğru da “ölüm var” kısmının bu konuyla ilgisi ne? 🤔

Dersler (ve dolayısıyla okullar) olmayacaksa “düzenli evleri” tasarlayacak ve inşa edecek mühendisler, mimarlar, müteahhitler ve ustalar nereden yetişecek? 🤔 Ayrıca güneş enerjisinden faydalanmak için de pek çok mühendislik unsurundan faydalanmak gerekiyor. “Zaten ölüm var” denilerek her şey bırakılacaksa bütün bunlar nasıl yapılacak? 🤔

Son olarak “düzenli ev” kısmını da pek anlayamadım. Eğer çarpık kentleşmeden bahsediyorsan o biraz Türkiye´ye özgü bir kavram. Başka gelişmemiş ülkelerde de vardır ancak gelişmiş ülkelerde genelde pek olmuyor. Çarpık kentleşmeyi eleştirmek doğru da “ölüm var” kısmının bu konuyla ilgisi ne? 🤔
Öncelikle ölüm var konusunu açıklayayım. Ölüm olduğu için dirlik içinde yaşamaktan bahsettim. Okul ile bilgi konusuna gelirsek bu tartışma ortamlarında zaten bu konular konuşulacak yani dirlik içinde öğrenecek öğrenciler.

Neden boş yere anlamsız şeyler için koşuşturuyoruz? Bence bir düzen kurulmalı düzenli evlerin olduğu, her sabah klasik müziğin çaldığı dersler yerine genelde insanların inandığı şeye ibadet ettiği sonradan herkesin göçtüğü bir düzen. Herkesin dirlik içinde bulunduğu bir düzen. Düzenli tartışmaların olduğu yerler bulunmalı bu düzende. Düşünceleriniz neler eklemek istediğiniz ya da değiştirmek istediğiniz bir yer var mı?
Ekleme: Bu düzende çalışmak olmayacak her şey bedavadan karşılıksız olarak güneş enerjisi(erkesi) sayesinde önümüzde olacak.
Anlamadım, ölümle düzenin ne alakası var? Ya da evlerle? Ne yani öleceğiz diye her şeyi boş mu bırakalım? İnsanoğlu aç gözlüdür. 2 bedava verirsin 3.'yde ister. İstediğiniz şey hayalden öte değil. Ölüm var diye kafamız buyruk iş yapamayız. Her şey bedava olacaksa yaşama amacımız ne peki? Çalışmayacağız, bir şey yapmayacağız. Saçma bir düşünce yapısı. İnsan doğar, gelişir, ürer sonra ölür. İnsanın ve Hayvanların doğası bu.

Anlamadım, ölümle düzenin ne alakası var? Ya da evlerle? Ne yani öleceğiz diye her şeyi boş mu bırakalım? İnsanoğlu aç gözlüdür. 2 bedava verirsin 3.'yde ister. İstediğiniz şey hayalden öte değil. Ölüm var diye kafamız buyruk iş yapamayız. Her şey bedava olacaksa yaşama amacımız ne peki? Çalışmayacağız, bir şey yapmayacağız. Saçma bir düşünce yapısı. İnsan doğar, gelişir, ürer sonra ölür. İnsanın ve Hayvanların doğası bu.
Anlamadınız okul tarzı yerler olacak yene bu düzen sürecek. Ölümle düzenin ilişkisini yukarıda açıkladım. Her şeyi boş vermeyeceksiniz uygarlığımız yine gelişecek ancak insanları sıkan şeyler ortadan kalkacak.

Anlamadınız okul tarzı yerler olacak yene bu düzen sürecek. Ölümle düzenin ilişkisini yukarıda açıkladım. Her şeyi boş vermeyeceksiniz uygarlığımız yine gelişecek ancak insanları sıkan şeyler ortadan kalkacak.
İnsanları sıkan derken sanırım stresten falan bahsediyorsunuz, yanılıyor muyum?
Mesela sınav stresleri vesaire vesaire.

Hocam şu video tam sana göre:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kendi düşüncem; günümüze kadar gelebilen tüm hayvanların hepsinin kendine has güçlü bir tarafı vardı ve bunu da doğayla uyumlu halde tutarak bu zamanlara kadar geldiler. Karıncalar iş bölümüyle, kaplanlar pençeleriyle, kartallar gözleriyle vb.

İnsanı çırılçıplak koy vahşi doğaya, hiçbir alet edevat olmadan, maksimum 5 dakika hayatta kalır.
Pençelerimiz yok, gece görüşlü gözlerimiz, yüksekten atlayınca bizi havada süzdüren perdelerimiz, zehirli tükürüklerimiz, su depolarımız vb. hiçbiri yok.

Ama işte, insan iki özelliğiyle bu zamanlara kadar geldi; merak ve korku.

Merak ettik yürümeye başladık, merak ettik dallarla oynadık, merak ettik çalılar çırpılar topladık, merak ettik mızraklar yaptık ve bu günlere geldik.

Kediler de meraklıdır örneğin ama bizim hayatta kalmak için o meraka ihtiyacımız vardı, kediler gibi sadece sıkıntıdan değil. O merak bizi hayatta tuttu, ve bir de korku.

Bu merak ve korku sayesinde de yaşamaya devam ediyoruz, neler olacak merak ediyoruz ve bilinmezlikten korkuyoruz.

Bana soracak olursanız sınavlarda gerekli. Ama Türkiye'deki kadar değil elbet. Türkiye'de bu durum abartılmış.
Ama insanlar her zaman stresten uzak yaşayamaz. İnsanın doğasında stresli yaşamakta vardır.
Stres olmayan bir ortamda insanlar intihara yönelebillir. Mesela fark ettiysen İsviçre, İsveç gibi ülkelerde intihar rakamları fazladır. Çünkü stres yok bir şey yok.

Söylenecek pek bir şey yok. Hiçbirşeyin anlamı yok kendimizce anlam katmaya çalışıyoruz, çoğunlukla kimsenin umurunda olmadığımız şu kısa hayatımızı iyi yaşamaya çalışıyoruz başka şansımız yok, ölüm dediğin şey çok basit ve ansız yarınımızın garantisi yok. Ansızın geleceği zamana kadar önemli olan hayatı iyi yaşamak zaten sonuç kaçınılmaz. Aman aman bir zamanımız da yok ortalama 70 yıl diyince çok gözüküyor ama o iş öyle değil gözünü açıyorsun kapatıyorsun günler tek tek geçiyor hızlıca, iyi değerlendirmek lazım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı